Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Tisíc a jedna noc redefinovaná pre dvadsiate prvé storočie.

Salman Rushdie je bezosporu jedným z najikonickejších autorov súčasnosti. Prakticky všetky jeho diela zožali zaslúžený celosvetový úspech. Mnohé z nich vyvolali, a stále vyvolávajú, celý rad kontroverzií a búrlivých vášní, častokrát prerastuvších až do násilných nepokojov a ďalších, všeobecne známych udalostí. Jeho romány však vždy ponúkajú to najšpičkovejšie umenie. Každá novinka je preto vyhliadaná s veľkou zvedavosťou a najvyššími očakávaniami. Presne tak je to aj v prípade posledného románu Dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem nocí, nedávno vydaného v Slovarte v tradične perfektnom preklade Otakara Kořínka.

Ocitáme sa v súčasnom New Yorku. Ultramoderná multikultúrna megalopola je zmietaná prírodnou katastrofou v podobe silnej trojdňovej búrky. Počas nej príde k pretrhnutiu hrádze medzi realitou a nadprirodzenom. Do ľudského sveta „tu dolu“ vtrhnú entity zo sveta „tam hore.“ Reálne existovanie začnú ovládať nevyspytateľní džinovia a vrtošivé džiny. Ožijú duchovia mŕtvych. Dávno zabudnuté desivé božstvá a temní démoni opantajú modernú každodennosť.

Božskému panteónu dominuje mocná princezná džinov Dunja, v starých časoch pozemského človeka milujúca a početné potomstvo s ním splodiaca. V dusnej súčasnosti nachádza svoje patrične znásobené príbuzenstvo a vedie ho do boja proti silám zla prichádzajúceho „odtiaľ“. Nastáva obdobie chaosu - bizarnej zrážky mágie, čarov a kúziel s moderným pretechnizovaným svetom, trvajúce dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem nocí, čo je "po starom" tisíc a jedna noc.

Salman Rushdie nezostáva absolútne nič dlžen svojej povesti brilantného fabulátora a geniálneho štylistu. Doslova lusknutím prstov na počkanie stiera bariéru medzi skutočnosťou a sureálnom tak, že po pár riadkoch nejde oddeliť jedno od druhého. Vnímavému a trpezlivému čitateľovi tak v pravde zostáva jediné – plne sa oddať opojnému, a tentoraz vyložene chytľavému, textovému čarovaniu, ktoré nepoučiteľnému ľudskému plemenu nastavuje pokrivené sarkastické zrkadlo.

Rushdie má z čoho čerpať. Jeho kultúrny rozhľad je vskutku nedozierny, takže mu nerobí žiaden problém krížiť tradičné s moderným, západné s východným, staré mýty s históriou, filozofiou, politikou a podobne. Výsledkom je obsahová náplň, ktorej výpovedná hodnota je priam extrémne intenzívna. Rozhodne sa tu však neskĺzava k žiadnej samoúčelnej nude. Rushdie svoje exhibicionistické chúťky znovu nalial do podmanivého rozprávkového príbehu, ktorý jednoducho baví a nie je v ňom núdza o rôzne zvraty, napätie a humor. Oproti minulosti je to viac priamočiare, dynamickejšie, svižnejšie a svojsky nadýchané, takže celý ten spletenec zvláštnych nápadov a bláznivo navrstvených ideí lezie do hlavy ľahšie, než kedykoľvek predtým. Rushdie ironizuje, zapriada hlboké filozofujúce monológy, prehodnocuje staré a nachádza paralely s novým i uštipačne provokuje. S chuťou búra zabehané konvencie a stereotypné vnímanie sveta. Pripomína storočného vševeda, v ktorom ani rokmi nadobudnutá múdrosť nedokázala zabiť bezstarostnú chlapčenskú hravosť..

Rushdiemu sa podarilo vyskladať zaujímavý a neopozeraný kaleidoskop zložený z prakticky nekonečného množstva myšlienkových interpretácií. Ponúka mnohovýznamový, groteskný magicko reálny pohľad na človeka a jeho údel v podobe večného boja s vlastnými džinmi, besmi a démonmi. Odveký zápas dobra a zla so sebou samým o seba samého.

Vynikajúca postmoderná mixtúra reality a fikcie vyzývajúca k opakovanej plavbe uhrančivým vesmírom Salmana Rushdieho.


Salman Rushdie: Dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem nocí

Vydal: Slovart 2016 (edícia MM)

Preklad: Otakar Kořínek

304 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem nocí

Dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem nocí

Salman Rushdie

Salman Rushdie je britský spisovateľ indického pôvodu. Jeho romány sa vyznačujú osobitým videním sveta, v ktorom sa spája fantastická rozprávka s magickým realizmom a so záujmom o súčasnosť.

Kúpiť za 13,46 €

Podobný obsah

Piranesi

Čo číta výkonný riaditeľ OZ Cesta von Pavel Hrica

Piranesi

Zvláštny chlapík menom Piranesi žije sám v alternatívnom svete – nekonečnom labyrinte siení, ktoré sú plné mramorových sôch. V dolných sieňach Dom hraničí s oceánom a hore s oblakmi. Piranesi sa živí rybami a morskými riasami. Vedecky skúma jednu sieň za druhou a robí si o všetkom systematické zápisky. V tomto Dome sa vyskytuje už len iný živý muž „the Other“, s ktorým sa Piranesi stretáva na chvíľu každý utorok. Títo dvaja a pozostatky niekoľkých mŕtvol tvoria celé ľudstvo. Alebo nie? Piranesimu sa začínajú diať divné veci. Mysteriózna fantázia sa mení na detektívne pátranie, v ktorom Piranesi objavuje inú svoju identitu. Clarkovej román si ma pripútaval každou ďalšou kapitolou. Nevedel som ho pustiť z rúk. Popri čítaní vo mne rástli otázky: kým vlastne naozaj sme? Čo vnímame reálne a čo je len skreslenie? Ako ovplyvňuje naše prostredie to, čo si myslíme o sebe a svete?

V tmavej komore

Čo číta grafický dizajnér Ondrej Jób

V tmavej komore

Napoly memoáre, napoly esej, previazané úvahami o identitách – národnej, etnickej aj rodovej. Hlavná postava, autorkin otec, maďarský Žid, prežil hrôzy druhej svetovej vojny v Budapešti a po vojne emigroval do USA, kde si založil rodinu a pôsobil ako úspešný retušér fotografií v New Yorku. Do Maďarska sa vrátil až pred osemdesiatkou ako Stefánia – po tom, ako absolvoval operáciu na zmenu pohlavia. Tento až neuveriteľný príbeh priam núti na zamýšľanie sa nad vlastnou identitou, nad tým, aké hranice majú národy, ako veľmi našu súčasnosť ovplyvňuje naša rodinná aj civilizačná história. Kniha je o to silnejšia, že sa týka nášho geografického regiónu a opisuje našu zdieľanú minulosť. Krátko po dočítaní knihy som mal možnosť bližšie spoznať Budapešť (niekoľkokrát som sa pri potulkách dokonca úplnou náhodou ocitol priamo pred domom, kde prežil detstvo malý István) a musím povedať, že mi otvorila nové perspektívy v nazeraní nielen na Maďarsko, ale aj v nazeraní na Slovensko, jeho miesto v Európe a moje miesto v ňom.

Ženy aj muži, zvieratá

Čo číta kníhkupkyňa Na korze Alexandra Harvanová

Ženy aj muži, zvieratá

Richard Pupala u mňa knihou Ženy aj muži, zvieratá trafil do čierneho. Ako empatická čitateľka som vnímala postavy jeho svojráznych poviedok živo a plasticky. V jednotlivých textoch som vedela odčítať ich minulosť, emocionálnu výbavu a vnútorné rozpoloženie. A to všetko aj napriek tomu, ako píše Mária Ferenčuhová v zdôvodnení, prečo sa táto kniha ocitla v desiatke nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2021, že mi Pupala poskytol iba jeden výrez, obraz, situáciu. Poviedky vystaval výborne situačne aj dialogicky. Z príbehov si tak vnímavý čitateľ môže odniesť naozaj silnú emóciu.