Srdečne vás pozývame na stretnutie s jedným z najcitovanejších slovenských analytikov Alexandrom Dulebom a prezentáciu novej knihy rozhovorov s Tomášom Gálisom s názvom Rusko, Ukrajina a my.
V knižnom rozhovore sa venuje dejinám, migračným vlnám, vzniku aj fungovaniu štátov. Sústredí sa najmä na vývoj v Rusku a na Ukrajine, ale neobchádza ani ďalšie postsovietske štáty. Opisuje ich moderné dejiny, dnešné problémy a protirečivý vzťah k Európe, do ktorej napriek všetkým výhradám podľa neho patria.
Alexander Duleba (1966) vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Tarasa Ševčenka v Kyjeve, v roku 2009 sa habilitoval na Univerzite Komenského. Od roku 1990 pôsobil ako výskumný pracovník na Katedre sociálnych a politických vied Filozofickej fakulty UPJŠ (dnes Prešovská univerzita), kde pôsobí aj v súčasnosti. Od roku 1993 bol pracovníkom Slovenského inštitútu medzinárodných štúdií pri ministerstve zahraničia. V roku 1995 nastúpil do Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, ktorú od roku 2000 vedie. Venuje sa výskumu zahraničnej politiky Slovenska a vnútornej i zahraničnej politiky postsovietskych štátov.
„Rusi vždy robili európsku i globálnu politiku, ale Krym bol skrat, prejav ich slabosti, nie sily. Keby sa do Ukrajiny nemontovali tak, ako to urobili v roku 2014 a ako to ďalej robia na Donbase, mali by oveľa lepšie páky, ako ju ovplyvniť. Existujú rôzne predstavy, ako Rusi dlhodobo plánujú, ale toto bol skrat. Nebolo to rozhodnutie, ktoré umožní udržať si Ukrajinu či jej významnú časť. A predovšetkým, cena tohto rozhodnutia je obrovská. Ekonomická situácia sa zhoršuje a Putin si problém preniesol k sebe domov. Bolo to najhlúpejšie rozhodnutie v jeho kariére.“