Bolo Slovensko počas druhej svetovej vojny obeťou nacistického diktátu? Ako sa na tomto procese podieľali samotní Slováci a ktorí to boli? Ako sa mohla krajina, ktorá sa prezentovala ako kresťanská a národná, stať aktívnym účastníkom holokaustu?
Príďte do kníhkupectva Artforum na stretnutie s historičkou Hanou Kubátovou, ktorá vo svojej novej knihe Kde líšky dávajú dobrú noc s podtitulom Kresťanský nacionalizmus a holokaust na Slovensku prináša odpovede podložené množstvom dôkazov, ktoré hovoria, že k holokaustu neviedli len rozhodnutia mocných.
Umožnili ho každodenné prejavy lojality, kompromisov a chamtivosti, a to aj v tých najodľahlejších kútoch krajiny, kde líšky dávajú dobrú noc. Historická analýza udalostí sa prelína s varovaním pred silou nacionalistických ideológií prekračujúcich hranice – geografické aj časové.
Diskusiu bude moderovať reportér Denníka N Dušan Mikušovič.
Urastený tanečník z folklórneho súboru. Šuhaj spod Kremnických vrchov. Slovák ako repa – vybíjaný opaštek, čižmičky, vyšívaná košeľa. Volá sa Spevák, no nespieva, lebo z jeho hlasu sa často vysmievali, že je teplošský, buzošský alebo zženštilý. A tak klamal a klamal, aby aspoň trochu zapadol. Klamal, aby sa chránil. Klamal až do momentu otcovej smrti. Čo všetko Jakub otcovi nestihol povedať? Pozývame vás na prezentáciu knihy Jakuba Speváka Všetko, čo som ti nestihol povedať v stredu 9.4. od 18.00 do košického Artfora na Hlavnú ul. 87 Večer moderuje Dušan Karolyi.
Čižmičky nakoniec vymenil za topánky na vysokom podpätku. Vyšívanú košeľu za priesvitné šaty. A strach a hanbu za slobodu a odvahu.
Kniha Všetko, čo som ti nestihol povedať nie je len hlboko úprimnou výpoveďou jedného človeka, Jakub Spevák hovorí za mnohých ďalších ľudí, ktorí musia od detstva obhajovať to, kým v skutočnosti sú. Za všetkých, ktorí sa snažia nájsť si svoje miesto v spoločnosti odmietajúcej inakosť a zachovať si pritom svoju jedinečnosť.
Jakub Spevák (1996) vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 2019 je členom programového tímu Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča a od roku 2022 aj jeho programovým riaditeľom. Ako kurátor zostavoval pásma krátkych filmov pre rôzne festivaly, medzi nimi aj pre najprestížnejší festival animácie na svete v Annecy.
Za literárnu tvorbu získal ocenenia v súťažiach Poviedka, Akademický Prešov a Medziriadky. Debutoval novelou Po funuse, ktorá bola nominovaná na ocenenie Anasoft litera 2023. Jeho poviedky vyšli napríklad v zbierkach Príbehy o coming-oute alebo Kvír fantazijné svety. Scenáristicky i dramaturgicky spolupracoval na viacerých filmoch, ktoré boli úspešne uvedené na medzinárodných festivaloch. V súčasnosti vyvíja scenár k celovečernému filmu.
Okrem iného je členom Kiki House of Velvet, kde sa venuje tanečnému štýlu Vogue. Pod personou J. Singer vystupuje na rôznych podujatiach a kabaretoch. Vo svojich vystúpeniach spája lip sync, drag či performanciu.
Podujatie organizujeme spoločne s Denníkom N
Vstup je voľný
Tešíme sa na vás v kníhkupectve
Srdečne pozývame na diskusiu s Jánom Ďuriníkom, známym ako Vettergiz, ktorú organizuje Študentské divadlo pri katedre rusistiky a východoeurópskych štúdií, FiF UK, Bratislava.
Večerom bude sprevádzať Viktória Kaderová.
V diskusii sa zameriame na internetovú tvorbu Jána Ďuriníka, spýtame sa, ako postupuje pri tvorbe mémov a odkiaľ čerpá inšpiráciu.
Bližšie sa pozrieme aj na jeho knižnú tvorivú činnosť, jeho víťaznú poviedku Zatratení na mori zo súťaže kníhkupectva Martinus Cena fantázie a jeho plány do budúcna.
Bude nás zaujímať aj z jeho názor na umelecký preklad a situáciu s ním spojenou na Slovensku.
Tešíme sa na vás!
(Zdroj cover foto: https://www.instagram.com/v3tt3rg1z/)
Keď je vonku ticho a chladno, deduško rozpráva najmenšiemu ježkovi rozprávku z náhlivej doby, keď všade panoval neuveriteľný zhon.
Nikto nemal čas, aby sa aspoň na chvíľku zastavil. Všetko muselo byť vyššie, rýchlejšie, ďalej, lepšie a krajšie. Okrem ježka. Ten mal rád, keď sa mu pomedzi pichliače preháňal vietor. A keď mu na čierny vlhký ňucháčik dopadali teplé slnečné lúče.
Príďte do Artfora tvoriť, čítať, spomaliť.
Vstupné: 5 eur/dieťa
Podujatie realizujeme s podporou Fondu na podporu umenia
Srdečne pozývame na uvedenie najnovšiej knihy Lukáša Cabalu do kníhkupectva Artforum.
Nina vyrastá na okraji Trenčína a veľa času trávi s otcom lesníkom v horách. Jej život zmení cesta za oceán a zdá sa, že nič nie je tak, ako predtým. Nový román Lukáša Cabalu opúšťa magický realizmus a prináša realistický a osobný román s výraznou atmosférou deväťdesiatych rokov, na čo odkazuje nielen zmienka o rozvoze zmrzliny Family Frost v anotácií, ktorá je dodnes generačným vtipom, ale aj samotný názov knihy Leto postávalo v horúcom vzduchu.
Román Leto postávalo v horúcom vzduchu vychádza v čase nominácie autora na Európsku cenu za literatúru (za knihu Spomenieš si na Trenčín?, Artforum, 2023).
„V nejakom bode ma začal autorsky zaujímať realistický rozprávačský prístup. Zrejme v ňom neuviaznem navždy, ale pre tento námet mi pripadal najsprávnejší. Niektoré veci z mojej minulosti majú románový nádych a keďže milujem beletriu ako čitateľ a ako autor, tak som pochopil, že nastal čas to spracovať, dofabulovať a vytvoriť knihu, kde tie zážitky doručím v podobe rozprávačskej prózy,“ vysvetľuje Lukáš Cabala.
Diskusiu moderuje Alexandra Jurišová.
Podujatie realizujeme s podporou Fondu na podporu umenia.
Ahoj, pozývame vás na Release event prvého EP kapely UCHAFU. (Čítaj UČAFU) Príbehy, nápady, emócie, atmosféra a dobrá nálada. Rokenrol bez masky a pretvárky. Hudba made in Stropkov plus špina made in Košice.
11.04.2025 / piatok / Artforum Košice / štart 20:00 / vstup 7€
Bude aj fyzický nosič, konkrétne kazeta, o ktorú sa postarajú kamoši z @labell records a Odevy tričkového charakteru.
UCHAFU / Košice / alternative, post punk, rock
https://u-c-h-a-f-u.bandcamp.com/album/uchafu
@spotify_applemusic_youtube a ďalsie strímovacie platformy
No Nazi_No Homophobia_No Hate=NO DISCUSSION. Na koncerte sa správame slušne (aj mimo koncertu)
Tešíme sa na vás na koncerte medzi knihami.
UCHAFU - Lojzo, Vilo, Iži, Funes
@design by dééXgéé/Daniel Goliaš
Martin Pročka sa venuje Islandu už 6 rokov. Za ten čas vytvoril projekt Eyja Adventures, Facebook stránku, ktorá pravdepodobne ako jediná na Slovensku (a asi aj v Česku) minútu po minúte informuje o dianí na ostrove, predovšetkým v prípade erupcií.
Aj vďaka tomu si jeho stránka získala popularitu a pritiahla silnú komunitu milovníkov Islandu a aj tých, ktorí tam priamo žijú a chcú vždy čerstvé informácie na jednom mieste, čo sa tam deje.
Autorova prvotina, Island – Jedinečný ostrov, sa venuje geológii ostrova a stihla sa vypredať ešte pred krstom knihy a získala ocenenie ako druhá najlepšia kniha Turca vo svojej kategórii.
Tento úspech ho motivoval k napísaniu ďalšej knihy o objavení ostrova, ktorá sa venuje prvým objaviteľom ostrova, Vikingom a ľudovým príbehom. Následne na to vydal svoju tretiu knihu, cestopis, ktorý je o tom čo všetko možné aj nemožné zažil počas jeho cestovania ostrovom počas svojich 53 000 kilometrov ktoré tu najazdil. A občas to bolo aj na hrane zákona.
Počas svojej prednášky sa bude venovať tomu, ako sa mu podarilo utopiť auto a zažil erupciu na ostrove
Srdečne pozývame do kníhkupectva Artforum na uvedenie knihy Dvaja na ceste, premietanie a diskusiu.
Na pódiu privítame autora knihy Mariána Pauera a Jiřího Skřípského, moderuje Erik Ondrejička.
O knihe:
Dvaja na ceste. Na ceste za slnkom. Na ceste za svetlom. Vytrvalo čakajúci na okamih, keď je slnko na správnom mieste. Filmár a fotograf. Otec a syn.
Autor knihy Marián Pauer chce touto knihou vrátiť do nášho kultúrneho kontextu umelca, ako napísal filmový historik Pavel Branko, „ktorý podobne ako Plicka prišiel na Slovensko, aby s ním zrástol, vyrástol doň a svojským pohľadom, tlmenejším a ku koncu aj s nádychom skepsy a náznakom vzbury, rozvíjal tradíciu odhaľovania hĺbkových vrstiev ľudovej kultúry, už nie iba ako romantický milovník, lež aj ako poučený kultúrny antropológ“.
Otec – Karol Skřipský bol slovenský dokumentarista a fotograf, ktorý výrazne zasiahol do vývinu etnografického dokumentárneho filmu na Slovensku. Patrí medzi zakladateľské osobnosti moderného československého filmového dokumentu, horského filmu i fotografie.
Syn – Jiří Skřipský je fotograf, ktorého celoživotnou fotografickou témou je predovšetkým príroda. Zamiloval si najmä Škótsko. Za svoju tvorbu získal už veľa ocenení. Je autorom mnohých obrazových fotografických publikácií.
Čo je najviac najlepšie na svete? Nová kniha o malej netopierke Paskalíne, ktorá je už veľká a vyberie sa s maminkou na nákupy. Všetko chce chytiť, všetko chce ochutnať, všetkého veľa, viac, viac.
Príďte, bude aj hudba, bude aj vyrábanie.
Tvorivé čítania s Miriam sú obvykle najviac, toto však možno bude aj najlepšie! Aspoň v tento deň
Vstupné: 5 eur/dieťa
Podujatie realizujeme s podporou Fondu na podporu umenia.
Srdečne vás pozývame na autorské čítanie a diskusiu. Na pódiu bude sedieť a čítať sám Lyrik H, večerom bude sprevádzať vydavateľ Michal Toszer.
Lyrik H pri potulkách mestom a prírodou začal písať haiku. Dosť ho to bavilo a nakoniec pohltilo. Výsledkom je táto kniha, ktorá vás, veríme, poteší a inšpiruje.
O knihe:
"Samodeklarovaný Lyrik vie byť frenetický ortuťovitý maniak, ktorý guľometnou kadenciou kropí publikum dávkami slov.
Ale dokáže byť aj stíšený kdesi v ústraní, sediac v lotosovom sede, snažiac sa vypudiť z hlavy všetko mimo ticha.Tento druhý, stíšený Palo Remiáš, ktorý s nim zdieľa to isté telo, chytá zo vzduchu efemérnne pocity, jemné ako pavučinky babieho leta a konzervuje ich do 17 slabík v troch riadkoch."
- Shooty
Prozaická kniha poetky Mily Haugovej (*1942) má názov „Sylwa rerum“ (v preklade "Les vecí") a je koncipovaná ako literárna autobiografia.
Okrem množstva fotografií z rodinného archívu obsahuje texty, zložené z denníkových záznamov, spomienok, snov, reflexií na diela kolegov slovenských spisovateľov aj prekladových kníh. Obsahuje však predovšetkým úvahy nad životom, plynutím času. Život rodinný, aj spoločenský je mottom autorkiných úvah, esejí, glos, fragmentov aj zárodkov básní.
Na slávnostnom uvedení knihy okrem autorky vystúpi aj autor vizuálneho konceptu knihy s netypickou otvorenou väzbou, v zahraničí žijúci slovenský dizajnér Martin Mistrík a vydavateľ Koloman Kertész Bagala.