Noc literatúry je medzinárodný projekt, ktorý iniciovali České centrá rôznych európskych krajín. Na niekoľkých netradičných miestach na čítanie literatúry sa bude naraz čítať z diel súčasných európskych autoriek a autorov, ktorých diela vybrali jednotlivé ambasády štátov. V jeden večer sa koná v mestách po celej Európe a v niekoľkých mestách na Slovensku. V Košiciach Noc literatúry 2023 organizuje kníhkupectvo Artforum v spolupráci s Divadlom na Peróne a Kinom Úsmev.
Čítania budú prebiehať v stredu 17. 5. od 18.00 paralelne na všetkých piatich miestach v 30-minútových intervaloch (15 minút čítanie a 15 minút presun na ďalšie miesto).
Na každom z miest získate brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, svoju trasu si volíte sami a môže začať v ľubovoľnom bode. Na jednotlivých miestach tiež dostanete pečiatku. Ak ich zozbierate všetkých päť, máte možnosť zapojiť sa do tomboly o knižné balíčky z kníhkupectva Artforum. Žrebovanie sa uskutoční o 20.30 v košickom Artfore na Hlavnej ulici.
Vstup na podujatie je voľný.
Tu sú osobnosti, ktoré budú tento rok čítať z uvedených kníh, a miesta čítaní:
Hervé de Tellier / Dosť bolo o láske (FR)
číta Markéta Andričíková, literárna vedkyňa
Historická aula UPJŠ, Šrobárova 2
Anna a Louise sa nepoznajú. Sú vydaté, matky, šťastné. Takmer v ten istý deň sa Anna stretne s Yvesom a Louise s Thomasom. V štyridsiatke ešte stále môže udrieť blesk a čiary osudu sa môžu prepísať, ale za akú cenu?
Zachytáva čosi z ducha doby, ľahké a znepokojujúce žitie. Frédéric Pages, Canard enchaîné. Očarenie literatúrou vykupuje všetky rozčarovania v láske: dôkazom je tento sladký a iskrivý román. Valérie Marin La Meslée, Point.
Hervé Le Tellier je francúzsky spisovateľ, člen literárnej školy OULIPO. Vyštudoval matematiku a pôsobil ako novinár. Je autorom desiatok románov a zbierok poviedok. Za román Anomália bol ocenený v roku 2020 Goncourtovou cenou.
Négar Djávadi / Dezorientálka (EU)
číta Ivana Skoumalová, iniciatíva Poď na dvor a Čas spomaliť
Doraz cafe, Dominikánske námestie 6
Kimiâ Sadrová ako desaťročná spolu s matkou a so sestrami utiekla z Iránu za otcom do Francúzska. V čakárni parížskej kliniky zameranej na liečbu neplodnosti sa k nej vracajú generácie vášnivých Sadrovcov vrátane jej impozantného pradedka Montazemolmolka s jeho háremom päťdesiatich dvoch manželiek a jej rodičov Dáriusa a Sáry, neoblomných odporcov každého režimu. Kimiâ je milovníčka punku, výnimočná rozprávačka, Šahrazád našich čias, no predovšetkým moderná žena, ktorá rozpráva príbeh o rodinných tradíciách a vlastnej „dezorientácie“.
Négar Djavadi sa narodila v Iráne v roku 1969 v rodine intelektuálov. Ako jedenásťročná nelegálne prišla do Francúzska. Po absolvovaní bruselskej filmovej školy INSAS pracovala niekoľko rokov za kamerou a potom sa začala venovať písaniu scenárov. Za román Dezorientálka dostala viacero ocenení.
Alfonso Cruz / Princíp Anny Kareninovej (PT)
čítajú Jana Wernerová a Peter Kočiš, herci Divadla na Peróne
Divadlo na Peróne, Zvonárska 18
„Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom.“
Portugalský spisovateľ Afonso Cruz rozohráva túto tézu vychádzajúcu z prvej vety románu Anna Kareninová, jedného z najslávnejších diel svetovej literatúry, vo svojej próze o hľadaní šťastia a lásky a unáša čitateľov do ďalekej Kočinčíny.
Román je reflexiou o ľudských rozdieloch, vzdialenosti medzi nami a o subjektívnom, často neopodstatnenom strachu zo všetkého cudzieho. Je to kniha o hraniciach – geografických, ale aj mentálnych, o múroch, ktoré si okolo seba staviame a ktoré nám často bránia naplno žiť, a tak sa naša existencia obmedzuje len na prežívanie.
Witold Szabłowski / Čo sa varí v Kremli (PL)
číta Martin Jakub, Kubbo Select
Kino Úsmev, Kasárenské námestie 1
Prečo s posledným ruským cárom Mikulášom II. zastrelili aj jeho kuchára? Čo sa varilo prvým likvidátorom černobyľskej katastrofy? A kto dal Gagarinovi pred odletom do kozmu vypiť pohár mlieka? Spoznajte Rusko cez kuchynské dvere vo vynikajúcej kulinárskej reportáži Witolda Szabłowského! Po úspešnej knihe Ako nakŕmiť diktátora prichádza poľský reportér Witold Szabłowski s jej voľným pokračovaním. Tentoraz vo svojej kulinársko-reportážnej knihe nazerá pod pokrievku Ruska a bývalého Sovietskeho zväzu. Szabłowského kniha Čo sa varí v Kremli vám prezradí, čo jedával Stalin na svojej tajnej dači neďaleko Moskvy, čo sa pieklo v peciach obliehaného Leningradu či aké bolo prvé jedlo vodcov Ruska, Ukrajiny a Bieloruska po rozpade ZSSR. Szabłowski nám však ponúka aj niekoľko „receptov“ z obdobia veľkého ukrajinského hladomoru a v špeciálnom predslove k slovenskému vydaniu nás pozýva „do kuchyne“ v obliehanej mariupolskej fabrike Azovstaľ. Spoznajte Rusko, krajinu, ktorá buduje svoju moc nožom, naberačkou, vidličkou a... hladom. Asi nie je náhoda, že v krajine, v ktorej sú ľudia zo všetkého najviac kŕmení propagandou, je prezidentom a neobmedzeným diktátorom práve vnuk kuchára – Vladimir Putin.
Stanislav Rakús / Ľútostivosť (SK)
číta Ján Kovalčin, herec a hudobník
Átrium Teologickej fakulty KU, Hlavná 89
Zbierka poviedok nášho najvýznamnejšieho súčasného spisovateľa, Košičana Stanislava Rakúsa. V Ľútostivosti ide o emotívne a psychologicky precízne vyrozprávané príbehy postáv, ocitajúcich sa vo svojich životoch a činoch na hrane dobra a zla, nevedomosti a krutosti, žičlivosti a chamtivosti, samoty aj osamelosti.
Tešíme sa na vás na literárnom potulovaní po centre Košíc.
Noc literatúry na Slovensku organizuje České centrum Bratislava