Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


pondelok, 25. november

18:00 – 19:00 Artforum Košice,
Hlavná 87, Košice

Fero Guldan v Artfore

Život a dielo niektorých ľudí sú také inšpiratívne, že si zaslúžia knižné spracovanie. Patrí k nim aj výtvarník Fero Guldan. Hoci bol významným činiteľom Verejnosti proti násiliu počas novembrovej revolúcie v roku 1989 a neskôr aj prvým porevolučným riaditeľom Slovenskej národnej galérie, hoci je Slovensko posiate ním vytvorenými pomníkmi, pamätníkmi, mozaikami, sochami, reliéfmi, obrazmi aj inými jeho dielami, hoci vystavuje v Európe aj zámorí, hoci desaťročia pôsobil ako publicista a tŕň v päte mocných, a hoci v novembri oslávi 71 rokov, kniha o ňom ešte nevznikla.

Pozývame vás na predstavenie knihy Fero Guldan - Som to, čo robím v pondelok 25.11. od 18.00 v košickom Artfore na Hlavnej ul.

Knihu predstavia jej autori novinár Karol Sudor a vydavateľ Miroslav Pollák.
Podujatie organizujeme v spolupráci s OZ Krásny Spiš.

S nápadom na knihu prišiel Miroslav Pollák, zakladateľ OZ Krásny Spiš, vydavateľ, publicista, matematik, jeden z košických lídrov novembrovej revolúcie, výrazný aktivista za ľudské práva, porevolučný poslanec parlamentu a splnomocnenec vlády pre rómske komunity za premiérky Ivety Radičovej. Najskôr však na ňu musel presvedčiť samotného Fera. Ten si totiž nepotrpí na pochvaly, ocenenia či potľapkávania po pleci. Keď sa ho podarilo presvedčiť, Miro oslovil novinára, ktorý sa rozhovorom venuje už takmer 20 rokov – Karola Sudora.

„Vedel som, že Ferko sa vždy a bez zaváhania postaví na správnu stranu. Že dokáže bez problémov a láskavo komunikovať s vysokými šaržami rovnako ako s posledným lúzrom. Že si ho nedokáže podriadiť žiadna inštitúcia. Fero nemlčí pri žiadnej nespravodlivosti, o ktorej sa dozvie. Je taký nebojácny a slobodný, až ostal chudobný, ale zároveň spokojný.

Ferko pomáha slabším, hoci sám nemá prakticky nič. Vytvára náhrobné kamene na hroboch anonymných utečencov, ktorí zomreli pri prekročení našich hraníc. Stavia pamätníky a pomníky ľuďom, ktorým sa udiala veľká skrivodlivosť. Upozorňuje na momenty, na ktoré nesmieme zabudnúť. Jeho diela skrášľujú chrámy ako kostoly a synagógy, ale napríklad aj kaplnku na detskej onkológii. To, za čo by iní vzali veľké peniaze, on bežne vytvára zdarma, alebo za odmenu, ktorá často nepokryje ani náklady. Ferko sa rozdáva tak, až si mnohí ťukajú na čelo. Nikdy sa nesťažuje, nikdy nežiada o pomoc. Nemožno si ho nevážiť," vraví Karol.

Keďže Fero po mozgovej porážke otvorene priznáva, že pamäť mu už neslúži ako predtým, k mnohým témam sa s Karolom vracali opakovane. Fero ho zároveň poprosil, aby pre úplnosť oslovil aj množstvo jeho blízkych kamarátov a rodinných príslušníkov.

Nik neodmietol, a tak je v knihe okrem veľkého rozhovoru s Ferom aj 21 ďalších. O tom, aký je Fero, čo s ním zažili, o jeho pozitívach a chybách rozprávajú Miroslav Pollák, bývalá partnerka a mama Ferovej dcéry Terézie Jana Štúrová, spisovateľ Ľubomír Feldek, Ferova druhá manželka Eva Guldanová, spolužiak z vysokej školy a výtvarník Feďo Majerech, kamarát a aktivista Ján Ohorčák, Ferov syn z prvého manželstva Michal Guldan, Ferova dcéra z druhého manželstva Irena Guldanová, Ferov lekár Peter Belan, kurátorka Eva Trilecová, sociológ Fedor Gál, politik František Mikloško, lesník a protikorupčný aktivista Ján Mičovský, publicistka a riaditeľka Nadácie Charty 77 Zuzana Szatmáry, kamarát z detstva a stavebný projektant Juraj Zákopčan, psychiater Péter Hunčík, ochranár Mikuláš Huba, sochár Jozef Barta, kazateľ Daniel Pastirčák a stavebný projektant Pavel Valábik. Vznikla tak zaujímavá mozaika vážnych aj vtipných pohľadov na človeka, ktorého síce oslovení majú veľmi radi, ale zároveň dokážu byť aj kritickí.

Tešíme sa na Vás v kníhkupectve????