Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


streda, 13. apríl

17:30 – 21:00 UMB,
Tajovského 40, Banská Bystrica

Univerzitná noc literatúry v Banskej Bystrici

Už po tretíkrát budete môcť zažiť nezabudnuteľnú atmosféru literárnych čítaní v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, jej okolí a v iných súčastiach univerzity.

Sedem rôznych textov na siedmich rôznych, opäť zaujímavých aj netradičných miestach v zákutiach Tajovského ulice 40 a 51, ktoré predstavia osobnosti spojené s univerzitou, kultúrou či mestom Banská Bystrica. Tento rok sa bude čítať z knižiek z vydavateľstva Artforum:

Pavel Sibyla: Niečo o orchideách
číta Paulína Šedíková Čuhová
kde: miestnosť F313, Tajovského ul. 40

Nicole Krauss: Dejiny lásky
čítajú Štefan Šafárik a Anita Krepčárová-Šafáriková
kde: Univerzitné pastoračné centrum

Alexandra Salmela: Žirafia mama a iné príšery
číta Monika Perecárová
kde: V-club

Forrest Carter: Malý strom
číta Slavo Sochor
kde: Break caffe, Tajovského ul. 51

William Saroyan: Tracyho tiger
čítajú Peter Zemaník a Anna Zemaníková
kde: Univerzitná knižnica, Tajovského ul. 51

Claire Keegan: Fo(s)ter
číta Beata Hirt
kde: tajné schody

Jean Giono: Muž, ktorý sadil stromy
číta Vladimír Hiadlovský
kde: zasadacia miestnosť Filozofickej fakulty

Podujatie má po úspešných dvoch ročníkoch svoje pokračovanie, pričom cieľ zostáva rovnaký, priblížiť súčasnú literatúru širokému okoliu prostredníctvom verejných čítaní s kúzelnou atmosférou. Inšpirácia pochádza z myšlienky medzinárodného podujatia European Literature Nights. Tretí ročník bude mať okrem spomínanej primárnej myšlienky aj svoje venovanie, ktoré patrí zosnulému novinárovi a človeku s veľkým srdcom – Jurajovi Kušnierikovi.

Pripomeňme si, že v deň konania podujatia dostanú návštevníci a návštevníčky svoj vlastný „literárny pas“, ktorý bude mať tento rok podobu knižnej záložky. Obsahovať bude základné informácie o literárnych dielach a ich autoroch, hlavných partneroch projektu, mapku stanovíšť a tiež pole na pečiatky. Návštevníci a návštevníčky ho dostanú na ktoromkoľvek stanovišti, na ktorom sa rozhodnú začať.

Čítanie ukážok bude prebiehať simultánne na siedmich stanovištiach rozmiestnených v priestoroch FF UMB a blízkom okolí. Každé čítanie bude trvať 15 minút, potom budú mať návštevníci 15 minút na presun na ďalšie stanovište podľa vlastného výberu. Čítania tak budú trvať 3,5 hodiny, po nich bude nasledovať spoločné stretnutie všetkých účastníkov a účastníčok v priestoroch V-clubu. Tí, ktorí absolvujú všetkých sedem stanovíšť a nazbierajú tak všetkých sedem pečiatok, budú mať možnosť prostredníctvom vyplneného literárneho pasu zapojiť sa do tomboly a vyhrať ceny v podobne rôznych sponzorských predmetov.

Poďakovanie už teraz patrí všetkým, ktorí podporujú prípravu Univerzitnej noci literatúry. Okrem vedenia Filozofickej fakulty a Rektorátu UMB je to generálny partner podujatia Europa Shopping Center, hlavní sponzori TeleDat, Reprint a Faxcopy (pobočka na ul. Janka Kráľa), McDonald’s, ako aj množstvo ďalších lokálnych firiem, ktoré podporili UNL vecnými darmi, vďaka ktorým môže organizačný tím realizovať rôzne sprievodné súťaže či záverečnú tombolu.

Séria netradičných verejných čítaní sa uskutoční v stredu 13. apríla 2016 na Tajovského 40 a 51. Prvé čítanie začína na všetkých stanovištiach o 17:30 hod., posledné o 20.30 hod. Medzi stanovišťami sa môžete pohybovať podľa vôle, ich mapa bude zverejnená na facebooku, v literárnom pase, no spoľahnúť sa môžete aj na dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí vám radi pomôžu.