Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Dnes — pondelok, 27. máj

18:00 – 19:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

Cesta (z) mesta: Uvedenie knihy + diskusia

Ako sa menilo zázemie Bratislavy? Ako sa žije na predmestiach a aké sú výhody či nevýhody života v nich?

Presťahovať sa za mesto je lákavejšou možnosťou pre čoraz väčší počet ľudí, ktorí sa snažia nájsť kvalitné a cenovo dostupné bývanie. Veď kto by nechcel bývať v rodinnom dome, no stále v blízkosti mesta? Ako sa menilo zázemie Bratislavy? Ako sa žije na predmestiach a aké sú výhody či nevýhody života v nich? Odkiaľ a kam sa sťahujeme a ako ďaleko dochádzame? O tom všetkom bude reč na diskusii s autormi knihy. Podrobnosti o evente zverejníme čoskoro.


Zajtra — utorok, 28. máj

10:00 – 11:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

Posvieťte si s nami na sny: Moje!

Príďte sa s drobcami pobaviť na tému vlastníctva a jeho zdieľania.

To je moje! Nikomu to nedám, nepožičiam. Ani za nič! Vývojovú fázu „moje“ poznajú všetci rodičia. Táto skvelá kniha môže pomôcť nielen deťom, ale aj vám, zúfalým či menej zúfalým dospelým. Príďte sa s drobcami pobaviť na tému vlastníctva a jeho zdieľania.

Event je vhodný pre deti od 3 rokov.
Vstupné: 2 €.
Podujatie organizujeme s podporou Fondu na podporu umenia.


Zajtra — utorok, 28. máj

18:00 – 19:00 Artforum Košice,
Hlavná 87, Košice

Dóm svätej Alžbety v Artfore

Dóm svätej Alžbety sprevádzal Košice storočiami a stal sa nezameniteľným symbolom mesta, jeho histórie a kultúry. Kniha vás prevedie dómom, jeho dejinami, vzácnymi pamiatkami, obrazmi a kontextmi v detailoch, celkoch aj v presahoch od minulosti po súčasnosť.

Pozývame vás na prezentáciu knihy Dóm svätej Alžbety a diskusiu s autorkou knihy historičkou Katarínou Nádaskou v utorok 28. 5. od 18.00 do košického Artfora na Hlavnej ulici.

Večer moderuje sprievodca a spisovateľ Milan Kolcun.
Vstup je voľný.

Autorom fotografií v knihe je svetoznámy český fotograf Jan William Drnek. Použitím špeciálnej techniky a najnovších technológií zhotovil unikátne snímky, pri ktorých budete mať pocit, že sa pozeráte na skutočný trojrozmerný objekt. Ambíciou fotografií nie je umeleckým spôsobom interpretovať pamiatku. Naopak, podávajú ju v technicky precíznych záberoch, ktoré sprostredkúvajú realitu vernú pohľadu ľudského oka. Niektoré detaily uvidíte na fotografiách dokonca lepšie než voľným zrakom priamo v katedrále.

Publikácia má 304 strán, obsahuje viac ako 180 fotografií a vychádza v roku, keď si košická arcidiecéza pripomína viaceré výročia: 220 rokov od svojho vzniku (1804), nedožitých 100 rokov nášho rodáka Jeho E. Jozefa kardinála Tomka, ktorý spočíva v starobylých kryptách dómu, či nedožité 90. narodeniny prvého košického arcibiskupa metropolitu Jeho E. Mons. Alojza Tkáča.

Katarína Nádaská je historička, ktorá pôsobí vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Je absolventkou magisterského a doktorandského štúdia histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V diplomovej a dizertačnej práci sa zaoberala kultom sv. Alžbety Uhorskej a stredovekými dejinami Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Venuje sa problematike výskumu rôznych tém kultúrneho dedičstva.

Organizujeme v spolupráci s vydavateľstvom Ikar.
Tešíme sa na vás v kníhkupectve.????streda, 29. máj

18:00 – 19:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

Severské mýty/Čas obojživelníkov (Uvedenie kníh)

Vítanie kníh s hudobným vystúpením.

Príďte do Artfora privítať hneď dve knihy naraz: Oľga Gluštíková: Severské mýty (Skalná ruža, 2024) a Lenka Šafranová: Čas obojživelníkov (FACE, 2023). Hudobným hosťom večera je Dušan Havrilla. Čaká vás krst básnických zbierok, performancia aj zhudobnená poézia.


štvrtok, 30. máj

18:00 – 19:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

Zuzana Mojžišová: Kristus a iné miniatúry (uvedenie knihy)

Príďte spolu s autorkou Zuzanou Mojžišovou privítať jej novú knihu.

Príďte spolu s autorkou Zuzanou Mojžišovou privítať jej novú knihu. V štyroch desiatkach krátkych poviedok sa zrkadlí súčasnosť – plytká, ale aj hlboká, povrchná, ale aj zvnútornená. Autorka na malom priestore a neveľa vetami hovorí mnohé a naživo možno povie viac. Napríklad aj o Alzáčikovi, čo šiel prvý raz do roboty, alebo o Ignácovi, ktorého dojal kúsok toaletného papiera pohodený na ulici. A možno aj o srdci v gatiach. Podrobnosti spresníme čoskoro.

Podujatie realizujeme s podporou Fondu na podporu umenia.