Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


štvrtok, 28. september

17:00 – 30. september 20:00 Nová synagóga Žilina,
J.M. Hurbana 11, Žilina

Žilinský literárny festival 2023 (ŽLF 2023)

Jubilejný 20. ročník bude atmosférou rôznorodosti v literatúre. Tá nás môže preniesť do imaginárnych budúcich svetov, poukázať na súčasné problémy, popularizovať vedu, prinášať poéziu v rôznych formách, sprostredkúvať dialóg a mnoho iného.

Tri festivalové dni nabité programom takým rôznorodým, akým literatúra vie byť, vás preto prenesú do sveta komiksu, architektúry, stredoveku, cestovania, detských zážitkov, poetických rovín aj starého dobrého románu.


Zajtra — sobota, 30. september

18:00 – 19:00 Artforum Košice,
Hlavná 87, Košice

Róbert Ondrejcsák v Artfore

„Píšem ju preto, aby som pomohol pochopiť najdôležitejšiu udalosť v medzinárodných vzťahoch za života našej generácie, ktorá ovplyvní aj životy našich detí. Táto vojna totiž nie je len o Ukrajine a Rusku, ale aj o Slovensku, o strednej Európe a o budúcnosti celej Európy. Je najdôležitejšou otázkou pre bezpečnostnú politiku a medzinárodné vzťahy, lebo nejde len o bezpečnosť, ale aj o to, koľko budeme platiť za armádu o päť či desať rokov, koľko nám ostane na nemocnice, školy či diaľnice. A to sa týka každého z nás. Niektorí si to priznajú, niektorí to ignorujú, ale realitu neoklameme – je to aj naša vojna, lebo jej výsledok určí našu budúcnosť.“

Pozývame vás na diskusiu a prezentáciu knihy Róberta Ondrejcsáka Ako Putin stratil Ukrajinu a čo vojna u susedov znamená pre Slovensko? v sobotu 30. 9. od 18.00 do košického Artfora na Hlavnej ulici.

Debatu moderuje reportér Denníka N Dušan Karolyi.

Niekoľko týždňov po tom, ako na Ukrajine vypukla najprv politická kríza, po ktorej nasledovala revolúcia na Majdane, a po tom, ako Rusi anektovali Krym, sadol do auta a prešiel takmer celú Ukrajinu. Róbert Ondrejcsák tam už predtým chodil dlhé roky. Zaoberá sa medzinárodnými vzťahmi a bezpečnostnou politikou takmer tri desaťročia. Vyštudoval politológiu a históriu, má doktorát z medzinárodných vzťahov. Bol štátnym tajomníkom ministerstva obrany v rokoch 2010 – 2012 a opäť v rokoch 2016 – 2020. Okrem pôsobenia na ministerstve zahraničných vecí a obrany pracoval v odborných zahraničnopolitických a bezpečnostných think-tankoch, je autorom mnohých odborných publikácií a kníh, prednášal na univerzitách na Slovensku aj v zahraničí. Je nositeľom vysokého nemeckého štátneho vyznamenania za podporu európskej a transatlantickej spolupráce. Je presvedčeným zástancom európskeho a atlantického ukotvenia Slovenska, ako aj podporovateľom demokracie, slobody a ľudských práv. V súčasnosti pôsobí ako veľvyslanec Slovenskej republiky v Londýne.

Podujatie organizujeme v spolupráci s Denníkom N.
Tešíme sa na vás v kníhkupectve. ????