Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Dnes — piatok, 2. jún

10:00 – 4. jún 16:00 Nová Cvernovka,
Račianska 78, Bratislava

Bratislavský knižný festival – BRaK

Prvý júnový víkend bude v Bratislave patriť krásnym knihám. Od piatka 2. júna až do nedele 4. júna sa v Novej Cvernovke bude konať už 10. ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK.

Na pódiách sa vystriedajú Talianka Beatrice Salvioni (Špina, Literárna bašta, 2023), Arménka Narine Abgarian (Z neba spadli tri jablká/Simon, Artforum, 2022/2023) a poľský autor Andrzej Stasziuk (Cesta do Babadagu, Absynt, 2023).

V debatách a na autorských čítaniach si tiež budú môcť návštevníci vypočuť Krisztinu Tóth (HU), Ostapa Slyvynského (UA), Dmitrija Kapitelmana (DE), Tatianu Țîbuleac (MLD) a Lanu Bastašić (BiH). Vystúpia aj zástupcovia slovenskej a českej literatúry ako Daniel Majling, Ján Buzássy, Alena Wagnerová, Jana Bodnárová a ďalší.

Na BRaKu má každoročne svoje miesto nielen literatúra a diskusie, ale aj iné umelecké formy. Preto je program doplnený o hudobné a divadelné predstavenia a performancie v popoludňajších aj vo večerných hodinách.

Návštevníkov a návštevníčky tento rok hneď v piatok privíta zástupkyňa alternatívneho popu Zea, v sobotu sa predstaví český raper MC GEY, kapela Sto múch, ale aj pesničkári Petiar či Džumelec.

Kompletný program nájdete na www.brakfestival.sk.

Lístky na festival si možno zakúpiť v predpredaji na webe Go Out: https://goout.net/sk/brak-2023/szmulkv/

Zakúpiť si môžete trojdňovú permanentku, ale aj vstupy na jednotlivé dni.

Vstupné neplatia deti do 12 rokov, dôchodcovia a držitelia ŤZP preukazu.

Na jednotlivé predstavenia v rámci festivalu nie sú potrebné samostatné vstupenky.


štvrtok, 8. jún

18:00 – 19:00 Artforum Košice,
Hlavná 87, Košice

Matej Rumanovský v Artfore

Román o koncoch a začiatkoch, o začiatkoch a umení, o umení a ľudskom bytí. Pozývame vás na diskusiu a prezentáciu knihy Príbeh nekonečných koncov s Matejom Rumanovským vo štvrtok 8. 6. od 18.00 do košického Artfora na Hlavnej ulici. Večer moderuje básnik a spisovateľ Tomáš Straka.

Kde sa začína tento príbeh? V hotelovej izbe, v ktorej sa stretnú dvaja neznámi ľudia? V malom byte, kam prichádza Lars za svojou matkou? Alebo v zapľuvanej krčme, v ktorej Boris vábi ďalšiu z jeho, zdanlivo nepodstatných, známostí? Keď si nemôžeme byť istí jeho začiatkom, ako potom môžeme vedieť, kde presne a kedy sa naozaj skončí? A čo ak nie je o týchto postavách a udalostiach, ale je oveľa viac o bežnom človeku žijúcom svoj život? Mal to byť román o Larsovi, no nakoniec je to román pre Larsa. On sa stáva hlavným pozorovateľom, ale i príčinou všetkých udalostí a myšlienok, ktoré román tvoria a ktoré sa nakoniec zlievajú do jediného obrazu.

Matej Rumanovský (1994) píše poviedky, romány a blogy. Narodil sa v Trenčíne, žije a pracuje striedavo v Bratislave a v Podhradí. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Viaceré poviedky publikoval v literárnom časopise Romboid, debutoval románom Príbeh nekonečných koncov. Je členom umeleckého zoskupenia Cult Creative. V súčasnosti pôsobí ako šéfredaktor literárneho časopisu Romboid.

Podujatie z verejných zdrojov v rámci cyklu Literárne večery v Artfore podporil Fond na podporu umenia.

Tešíme sa na vás v Artfore.