Americký novinár, ktorého vyhostili z Ruska: Najlepšia odpoveď na Putina je odhaliť, ako sa dostal k moci
Mirek Tóda sa porozprával s Davidom Satterom, autorom knihy Čím menej vieš, tým lepšie spíš. Ukážka z rozhovoru pre Denník N.
Čím menej vieš, tým lepšie spíš, tak sa volá najnovšia kniha amerického novinára Davida Sattera. Jej názov je odkazom na dodnes nevyriešené bombové útoky na obytné domy v ruských mestách v roku 1999. Odohrali sa v noci, keď ich obyvatelia spali. Vláda z nich obvinila čečenských teroristov a rozbehla pod vedením vtedy neznámeho politika Vladimira Putina vojnu v Čečensku. Viacerí, čo útoky vyšetrovali a mali podozrenie, že za nimi v skutočnosti stála ruská tajná služba FSB, boli zavraždení. Bývalý korešpondent denníka Financial Times v Rusku sa to rozhodol pripomenúť v knihe, keď ho v roku 2013 ako prvého amerického novinára po studenej vojne vyhostili z Ruska.
Vy ste jeden z tých, ktorí tomu, že Rusi majú na Trumpa kompromitujúce materiály, ako to opísal bývalý agent MI6, neveria. Prečo?
Mali sme tu v Spojených štátoch škandál s ruskými hakermi, ktorí podľa amerických tajných služieb robili všetko pre to, aby sabotovali kampaň Hillary Clintonovej a pomohli stať sa Donaldovi Trumpovi prezidentom. Majú na to veľmi vážne dôkazy. Kremľu sa vďaka tomu podarilo polarizovať americkú spoločnosť. A potom, o niekoľko mesiacov, sme si prečítali, že ruskí predstavitelia autorovi toho pochybného spisu, súkromnému spravodajskému profesionálovi, neoficiálne povedali, že na Trumpa majú v Moskve kompromitujúce informácie. Mne to nesedí. Ak chceli pomôcť Trumpovi, prečo potom naňho zbierali kompromitujúce informácie? Skutočné vysvetlenie podľa mňa je, že chceli vytvoriť chaos v Spojených štátoch a oslabiť ich.
Zneužili na to bývalého agenta Christophera Steela?
Je možné, že ho využili, alebo sám chcel, aby ho využili, nepoznám ho. Lenže je mi jasné, že vysoko postavení úradní neposúvajú takú informáciu len tak, pre jeho pekné oči. Robia to z nejakého dôvodu. A aký by mali mať dôvod? Ak by to robili pre peniaze, potom sú informácie nedôveryhodné. Ak to bola stratégia, tieto informácie by poškodili Trumpa počas kampane. Vychádza mi z toho, že chceli zasiahnuť celú americkú spoločnosť a vyvolať konflikt pomocou dezinformácie. Keď som hľadal motív, tak mi z toho vyšlo toto.
Tie fámy o Trumpovi skompromitovanom v Moskve pritom kolovali vo Washingtone ešte počas jesennej kampane, ale nikto ich nevytiahol.
Vedelo sa o nich dosť dlho pred voľbami, a vtedy boli haknuté aj počítače Demokratickej strany. Nechce sa mi veriť, že to vzniklo len tak, že jeden vysoko postavený Rus sa nechal očariť Steelom a vyzradil mu kompromitujúce informácie. Bolo to premyslené.