Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Bratislavský knižný festival BRaK 2021 sa začína už tento piatok. Zahraničnými hosťami festivalu sú Szczepan Twardoch, Lana Lux či Fabian Saul

8. ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK sa uskutoční od piatka 25. 6. do nedele 27. 6. 2021 v priestoroch Novej Cvernovky, kde sa festival bude konať už po tretí raz. Pre návštevníkov festivalu je pripravený program, na aký sú zvyknutí – nebudú chýbať stretnutia s knižnými autormi a autorkami, diskusie, čítania, výstavy, koncerty a pre malých návštevníkov sú pripravené detské divadlá a workshopy. „Pôvodne sme nezamýšľali festival zorganizovať v letnom termíne a sústredili sme sa na minuloročný jesenný. Avšak pri momentálnych predpovediach, vôli ľudí sa očkovať, pribúdajúcich agresívnejších mutáciách vírusu je takmer isté, že v septembri môžeme očakávať tretiu vlnu a podľa všetkého nebude menšia ako tie predchádzajúce,“ hovorí o výbere termínu riaditeľ a dramaturg festivalu BRaK František Malík.

Nech žijú knihy!

Súčasťou festivalu bude vyše 35 knižných vydavateľstiev zo Slovenska a z okolitých krajín, ktoré predstavia svoje knižné novinky na predajnej výstave kníh v sobotu (od 10.00 do 19.00) a v nedeľu (od 10.00 do 17.00). Organizátorov festivalu veľmi potešil tohtoročný záujem malých a stredných knižných vydavateľstiev zúčastniť sa na festivale BRaK, ale ten sa musel zredukovať na obmedzenú kapacitu priestorov. Väčšina programu sa bude odohrávať v exteriéroch Novej Cvernovky za dodržaní všetkých aktuálnych protipandemických opatrení. V dôsledku obmedzenej kapacity odporúčajú organizátori zakúpiť si vstupenku na festival v predpredaji cez GoOut.

BRaK v novej dobe

Tohtoročnou festivalovou témou je „nová doba“ a v duchu tejto témy sa bude konať väčšina piatkového programu. Nie je preto náhoda, že festival sa začína Osamelými bežcami. „Keď oni v roku 1963 napísali svoj manifest Návrat anjelov, nedúfali v nič menej ako v novú dobu poézie. Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka žiadali radikálnu zmenu vnímania, dožadovali sa návratu ľudskosti. A ani po šesťdesiatich rokoch nič z tejto naliehavosti nestarne. Každá generácia predsa túži poučiť sa z chýb predchádzajúcej. Otázka je, akých omylov sa dopúšťame v súčasnosti. Kto by mohol na to odpovedať lepšie ako ľudia, ktorí vnímajú citlivo aj tie najmenšie spoločenské pohyby, poetka (Mária Ferenčuhová) a filozof (Václav Janoščík)?“ dodáva k dramaturgii festivalu František Malík.

Téma festivalu každý rok tvorí akýsi dramaturgický tmel, ktorý sa odrazí vo vizuáli. Tento rok ho pre BRaK vytvoril laureát medzinárodnej ceny za dizajn Red Dot Award Tomáš Kompaník a my sme radi, že tomu dal taký „fresh“ letný gradient.

Čo nás čaká na BRaK-u?

Piatok budú diskusie, exkluzívny online rozhovor i koncert

V prvý festivalový deň sa brány otvoria o 17.00 obľúbeným literárnym formátom Čau o piatej, kde manifest Osamelých bežcov z roku 1963 budú čítať literárne osobnosti ako Ivan Štrpka, Ján Štrasser, Dušan Dušek, Ján Buzássy a Peter Milčák. Predstavená bude aj knižná novinka Utópia v Leninovej záhrade s autorom Lukášom Onderčaninom. Bostonská rodáčka Ottessa Moshfeght, ktorá zaujala aj slovenských čitateľov a čitateľky románom Môj rok pokoja a odpočinku, sa vďaka „novej dobe“ spojí s festivalom online. V rozhovore s Michalom Tallom predstaví o. i. aj svoju knižnú novinku Smrť v jej rukách, ktorá len nedávno vyšla v preklade Daniely Krnáčovej vo vydavateľstve Literárna bašta. Záver piatkového programu bude patriť slovenskému umelcovi TAOMI.

Sobotný BRaK

Dopoludnie patrí detským návštevníkom, pripravené sú divadlo, minikoncert, čítačka, workshopy či detská joga. V popoludňajšom programe čakajú návštevníkov stretnutia s autormi a autorkami – Aleš Palán predstaví knihu, čo vznikla na základe rozhovoru so šumavskými pustovníkmi a samotármi, ktorí chcú radšej zošalieť v divočine. Pripravená je aj prednáška s Eliškou Čabalovou o typológii knižnej väzby.

Hlavným festivalovým hosťom bude jeden z najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej poľskej prózy Szczepan Twardoch. Je autorom bestsellerov ako Morfium (2012), Kráľ (2016, slovenské vydanie Absynt, 2021) alebo Kráľovstvo (2018), za ktoré získal viacero významných ocenení, napríklad cenu Paszport Polityki alebo cenu čitateľov Nike. Kráľ sa stal hneď po vydaní v roku 2016 literárnou senzáciou. Napriek tomu, že kniha zabŕda do citlivých tém poľskej histórie – konkrétne antisemitizmus v poľskej spoločnosti krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny –, veľmi rýchlo sa stala bestsellerom. Twardochovo dielo spája dejiny, prvky magického realizmu a noirovky, čo upevnilo jeho reputáciu ako jedného z najzaujímavejších súčasných poľských spisovateľov. Televízia Canal+ podľa neho nakrútila úspešný televízny seriál. V roku 2020 vyšiel jeho zatiaľ posledný román Pokora.

Ďalšou zahraničnou hostkou bude ukrajinská rodáčka Lana Lux. Keď mala desať rokov, spolu s rodičmi sa ako židovskí kontingentní utečenci usadili v Nemecku. Vyštudovala herectvo v Berlíne, kde žije a pracuje. Na festival BRaK príde spolu s prekladateľkou Paulínou Čuhovou uviesť preklad svojho románového debutu Kukolka z roku 2017, čo je krutý príbeh o postsovietskej realite rozprávaný z perspektívy dieťaťa, ktoré zo dňa na deň muselo dospieť.

Samo Marec spolu s reportérkou Denníka N Veronikou Prušovou predstavia knihu Roky bezprávia, v ktorej do detailov opísali nielen priebeh samotnej razie v Moldave a osem rokov sa ťahajúci reťazec zlyhaní jednotlivcov aj rôznych úrovní štátnej moci, ale aj príbehy jednotlivých aktérov – poškodených, obžalovaných aj ľudí, ktorí im pomáhali na ceste za spravodlivosťou.

V sobotu sú v programe aj tri hudobné koncerty – koncert alt-folkového pesničkára vystupujúceho po názvom Zabiť Františka či večerné koncerty kapiel NVMERI a Drť.

Nedeľný BRaK

Dopoludňajší program bude patriť tým najmenším – bude divadlo aj workshopy. Popoludní nasledujú stretnutia s prevažne slovenskými autormi a autorkami. Herečka, režisérka a dramaturgička Martina Sľúková napísala zbierku 36 mikropoviedok Synchroironizovaný muž. O knihe, náhodnosti a absurdite sa s autorkou porozpráva redaktor a moderátor Dado Nagy.

Diskusia s názvom Štefánik na tretiu bude patriť tvorcom troch kníh o našom najpopulárnejšom Slovákovi. Diskusiu o knihách povedie s Michalom Balážom, Tomášom Kriššákom a Adamom Berkom teoretik popkultúry Juraj Malíček.

Zahraničným hosťom v nedeľnom programe bude Berlínčan Fabian Saul – hudobný skladateľ a šéfredaktor známeho magazínu Flaneur, ktorý každé svoje číslo venuje jedinej ulici v niektorej zo svetových metropol. Spolu s ďalšími autormi odtiaľ prináša originálne príbehy poznamenané nomádstvom a interdisciplinaritou. V diskusii o flanérstve sa stretne so slovenskou autorkou Janou Beňovou, ktorej minulý rok vyšla kniha reportáží z bratislavských ulíc Flanérova košeľa. Záver festivalového programu bude patriť vystúpeniu českej skupiny z budúcnosti Bert & Friends.

Podrobný festivalový program je dostupný na www.brakfestival.sk

FB event: https://fb.me/e/136atjzFYInformácie sú z tlačovej správy festivalu Brak.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Bitky na púšti

Recenzie

Bitky na púšti

Mexický básnik José Emilio Pacheco vo svojom útlom románe Bitky na púšti pohľadom dieťaťa sprevádza ulicami Mexico City a s odstupom času rekonštruuje minulosť, aká nabrala na váhe, hoci nikdy nebola ľahká. Prezident Alemán, cudzinci, pribúdajúce továrne, ale aj nepoznaná emócia meniaca dospievajúceho Carlosa od základu.

Môže byť zlý človek dobrým spisovateľom?

Recenzie

Môže byť zlý človek dobrým spisovateľom?

Rozhovor patrí k najpríťažlivejším literárnym formátom na ceste k pochopeniu autorskej podstaty. Túto dôležitú prácu už po dlhé desaťročia odvádzajú renomovaní redaktori z The Paris Review. Literárny magazín bol sformovaný v roku 1953, a tak už po dlhé dekády prináša náhľady do tvorby, kvalitné otázky a autentické odpovede najdominantnejších autorít zo sveta spisovateľov. Kvalitatívne tieto portréty nemajú obdobu, keďže aj otázky kladú generácie publicistov s génmi slávnych spisovateľov.

Poviedka mesiaca marec 2021: Chodník cez Dunaj alebo lávka nad riekou a diaľnicou: Pohyb! Pohyb!

Poviedka mesiaca marec 2021: Chodník cez Dunaj alebo lávka nad riekou a diaľnicou: Pohyb! Pohyb!

Jana Beňová

Flanér je na okraji spoločnosti a ulice, ktorými sa potuluje, sú často svojím spôsobom perifériou mesta. Nie sú to ulice, ktoré si obyvatelia či turisti vyberajú na prechádzky.