Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Bytosti na pomezí

Inakosť sa vyskytovala od začiatku dejín a ľudia sa s ňou potrebovali vyrovnať. Prirodzený výsledok, „kultúrny konštrukt“ týchto vedomých alebo nevedomých snáh sú aj rozmanité fantastické bytosti naprieč svetovými kultúrami. Jan Lukavec, spisovateľ publicista a dlhoročný redaktor renomovaného portálu iliteratura.cz predkladá vlastnú verziu beštiára, zameranú hlavne na populárnu kultúru.

Literatúra od svojho vzniku vynikajúco využívala ľudskú iracionalitu: predstavivosť autorov vytvorila bytosti na hraniciach zrozumiteľnosti, na hraniciach tohto a iných svetov. Neustále sa objavovali pokusy zmapovať fantastické krajiny a stvorenia, ktoré ich obývajú, za všetky spomeňme Fantastickú zoológiu J. L. Borgesa a Dějiny legendárních zemí a míst od U. Eca.

Jan Lukavec v knihe Bytosti na pomezí. Texty o literární fantastice ukazuje spôsoby, akými fantastické bytosti prestupujú popkultúrou a porovnáva ich s folklórnymi predstavami, prípadne historickým zobrazením. Čitatelia by mali venovať pozornosť aj predchádzajúcim Lukavcovým knihám, pretože ich témy sú tiež pomerne nezvyčajné: Od českého Tokia k exotické Praze (Malvern 2013), Zneklidňující svět zrcadel (Malvern 2010), Fanatik, prorok. či klaun? G. K. Chesterton a jeho interpreti (CDK 2008).

Pravdou je, že populárna kultúra, akokoľvek prchavá a pominuteľná, zásadne formuje mienku veľkých skupín obyvateľstva. Napr. predstavy o trpaslíkoch doteraz určuje filmová rozprávka o Snehulienke z roku 1937 z produkcie Walta Disneyho. Príkladov nájdeme u Jana Lukavca podstatne viac: týkajú sa kultúrnych premien drakov, vlkodlakov, upírov, jednorožcov, zombie a ďalších. Pozoruhodné pritom je, že ohromné množstvo ľudí verí napríklad v existenciu anjelov, a rôzni samozvaní terapeuti a konzultanti alternatívneho životného štýlu dokonca ponúkajú „zaručené“ metódy liečenia pomocou týchto mytologických stvorení, sprostredkúvajú komunikáciu s nimi. Iracionalita ľudí je jednoducho fascinujúca a hranica medzi reálnym a fiktívnym svetom sa asi najviac stiera práve pri bytostiach, ktoré nazývame anjelmi.

Kniha Jana Lukavca Bytosti na pomezí pozostáva z dvoch častí: v prvej sa venuje Jan Lukavec kultúrnym premenám vybraných bytostí a v druhej časti rozvíja témy na abstraktnejšej úrovni: dobro a zlo, náboženská viera, povaha imaginácie a fantázie. Autor sa pri svojom skúmaní neobmedzuje len na literatúru, časté sú odkazy aj na filmy a knihu navyše sprevádza množstvo výtvarných reprodukcií. Témy v knihe otvárajú aj ďalší priestor na skúmanie, predovšetkým sociálny kontext. Vzápätí sa vynárajú otázky, či sú fantastické bytosti len produktom doby, v ktorej vznikli? Ak áno, tak do akej miery sa v nich odrážajú dobové javy, napr. politická korektnosť? Jan Lukavec sa týmto myšlienkam venuje aj v rámci svojej publicistickej činnosti, preto ju záujemcom o podobné témy odporúčame sledovať.

Literatúra je zároveň v každom okamihu istým spôsobom hrou. Texty komunikujú s inými textami, niekedy vážne, inokedy s humorom a práve jemná irónia pri vážnych témach ako náboženstvo, boj dobra a zla dokazuje, že Jan Lukavec sa nenechal pohltiť príťažlivou fikciou, ale zachováva si potrebný odstup. Možno sa to zdá ako banálne konštatovanie, on sám však v knihe vhodne uvádza príklady spisovateľov, u ktorých sú hranice takéhoto rozlíšenia pomerne nejasné. Na druhej strane vidno, predovšetkým v poslednej kapitole venovanej sprirituálnejším témam, že autor vníma literatúru aj ako určitú antropologickú konštantu – duchovné smery sa menia, intenzívny vzťah k literatúre ako sprostredkovateľke iných svetov však naprieč storočiam pretrváva. Bytosti na pomezí sú rozhodne vhodný sprievodca pre všetkých, ktorým sa zdá, že sa začínajú strácať alebo sa už aj stratili v podivuhodnosti fantastickej literatúry.



Jan Lukavec: Bytosti na pomezí. Texty o literární fantastice.

Pulchra 2016

288 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Bytosti na pomezí. Texty o literární fantastice.

Bytosti na pomezí. Texty o literární fantastice.

Jan Lukavec

Víly, upíři, vlkodlaci, draci, trpaslíci, andělé, zombie, jednorožci, medúzy, elfové, obři a další tvorové. Kni¬ha nabízí napínavé výpravy za bytostmi, které leží na pomezí svě¬ta lidského, božského a zvířecího, ale hlavně do světa lidské představivosti. Jejich existence byla střízlivým racionalismem novověku zpochybněna, ale přinejmenším v rovině lidských představ zažívají v současnosti velkolepý návrat, a to nejen v podobě literární. Stávají se totiž předlohami k nejrůznějším filmům a počítačovým hrám avytvářejí tak společně určitý celospolečenský fenomén. Staré představy, které odrážejí naše hlubinné touhy, se totiž neztrácejí, ale přetrvávají a znovu se vynořují v transformované podobě. Dnešní lidé tak už sice příliš nevěří ve starobylé křesťanské nebe, ale touhu po věčném životě si mohou projektovat třeba do milostných ság, v nichž se krásní upíři stávají symbolem trvalé lásky a nesmrtelnosti. A pokud už pro tradiční nestvůry není místo na zemi (respektive svoji nestvůrnost ztrácejí), současná sci-fi nachází nové na jiných planetách. Věříme v různá prorocká znamení či v neobvyklé světelné úkazy, které dříve lidé interpretovali jako prašivce, dnes je označujeme jako UFO. Démonologické pověsti 21. století tak přímo navazují na mnohem starší látky, neboť v představách o nadpřirozenu se od svých předků tolik nelišíme. Současně jsou tyto fantazijní bytosti produktem doby, v níž dobře víme o síle lidských pudů a jejich moci, zvláště jsou-li potlačovány. Do současného ztvárnění upírů či víl také přirozeně promlouvají dnes vlivné či snad pro někoho i módní ideologie a myšlenkové proudy, jako environmentalismus a multikulturalismus. Tak někteří autoři o bytostech na pomezí píší jako o ohrožených živočišných druzích, které je nutné chránit ve prospěch zachování biodiverzity. Jiní preferují model etnických a genderových menšin, jejichž obdobu tyto bytosti podle nich představují a jež si v rámci jakéhosi drobně rozšířeného „fantastického multikulturalismu“ zasluhují přijetí a vlastní práva. Jan Lukavec nechce literaturu o bytostech na pomezí hodnotit podle předem vytyčené ideologie. Bere ji vážně. Svým exkurzem do folkloristiky, literární vědy a komparatistiky navíc bude jistě nápomocen orientovat se v této zajímavé a komplikované oblasti.

Kúpiť za 12,92 €

Podobný obsah

Alberto Manguel: Cestovatel, věž a červ. Čtenář jako metafora

Alberto Manguel: Cestovatel, věž a červ. Čtenář jako metafora

Nenápadná kniha, ktorá hneď po tom ako vyšla, zaujala čitateľov je o - čitateľoch. Argentínsko kanadský románopisec a esejista na príklade známych postáv ukazuje, akým spôsobom sa v literárnych postavách a ich interpretáciách odrážajú premenlivé postoje k čitateľom a čítaniu - pre čitateľa cestovateľa sú knihy cestou k poznaniu, čitateľ v slonovinovej veži uniká pred svetom, knihomoľa predstavuje ako očarovaného všežravého vynálezcu sveta.

Stefan Bollmann: Ženy a knihy

Stefan Bollmann: Ženy a knihy

Vedeli ste, že nedoštudovaný Fridrich Gottlieb Klopstock v roku 1750 recitoval svoje ódy davu mladých žien, vyberal za to bozky, a vyšiel tak predčítanie poézie? Že Jane Austenová brala vážne len tie ženy, ktoré mali rady romány? Že prvou autorkou bestsellerov na svete sa pred sto päťdesiatimi rokmi stala prepustená predčítačka Eugenia Marlittová? Tieto a ešte mnohé ďalšie príhody ožívajú v knihe, ktorú vám odporúča aj vášnivá čitateľka, recenzentka a vydavateľka Aňa Ostrihoňová. Pretože, čítanie môže premeniť žitie i milovanie.

Stefan Bollmann: Ženy a knihy

Stefan Bollmann: Ženy a knihy

Stefan Bollmann, ktorý vyštudoval literatúru, históriu a filozofiu sa vo svojej druhej česky vydanej publikácii Ženy a knihy venuje slávnym ženám a ich vášni pre knihy. Vášeň s následkami nás prevedie minulosťou no popisuje aj aktuálne fenomény, ako je fanfiction alebo Päťdesiat odtieňov šedej, hovorí o uhrančivej sile vymyslených príbehov a literárnych svetov aj o blahodárnej sile biblioterapie.