Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Časy zo second handu. Koniec červeného človeka

Bieloruská spisovateľka a novinárka Svetlana Alexijevič, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru za rok 2015. Jedna z najrešpektovanejších svetových osobností na poli reportáže a dokumentaristiky je už veľmi dobre známa aj našim čitateľom. Veľkú zásluhu na tom nesie hlavne skvelé vydavateľstvo Absynt, kde v rámci známej edície Prekliati reportéri vyšli najzásadnejšie autorkine texty. Ide o dokumentárny cyklus pozostávajúci z piatich kníh združených pod názvom Pentalógia o ruskej duši. Posledný dielik z tejto série predstavuje opus Časy zo second handu. Koniec červeného človeka, ktorý do slovenčiny preložila Kristína Karabová.

Už samotný názov nám trocha napovie, čo bude tvoriť ústredný motív tejto záverečnej a zároveň najrozsiahlejšej práce. Je ním prazvláštny ľudský druh zvaný aj Homo sovieticus – človek sovietsky.

Svetlana Alexijevič po ňom pátra, objavuje ho a nachádza pomocou metódy celkom unikátnej a sebe vlastnej. V záznamoch rozhovorov s desiatkami či so stovkami totálne rôznych, veľakrát až takmer neuveriteľných existencií, pobývajúcich v hraniciach (i za nimi) bývalého sovietskeho impéria. Zaznieva ohromná, mohutná mätež ľudských hlasov, napospol poznačených čímsi, čo sa dá lakonicky zhrnúť ako nedozerná historická tragédia. Katastrofa, pri ktorej sa dávne Dostojevského slová o tom, že „Rusko vyvrhlo ten hnus, ktorým ho kŕmili“, javia ako nanajvýš prozreteľné.

Počiatok rozpadu Sovietskeho zväzu býva najčastejšie spájaný s rokom 1985. Vtedy na post generálneho tajomníka ÚV KSSZ zasadol ambiciózny a energický Michail Sergejevič Gorbačov. Jeho myšlienky „glasnosti“ a „perestrojky“ zapôsobili ako učinené zjavenie a vniesli do zatuchnutej domácej politiky celkom nový prístup s nádejou na mnohé potrebné pozitívne spoločenské zmeny. Západ sa doň razom zaľúbi a vzhliada k nemu ako k mimoriadne perspektívnemu partnerovi. Zmeny skutočne prichádzajú, avšak sovietsky obor na hlinených nohách vďaka nim logicky dokráča k svojmu koncu. Takéto prudké otrasy jednoducho nemá šancu v celosti prežiť. V smrteľných kŕčoch napokon vychrlí aj to posledné, čo jeho útroby skrývali už od čias boľševickej revolúcie.

Príčiny a následky, zmetastázované v čase, stávajú sa príčinami ďalších následkov až napokon v najrozličnejších mutáciách doputujú k nám, prostredníctvom svedectiev zosobnených v hlasoch (anti)hrdinov Svetlany Alexijevič. A ona ich s tichou pokorou svätice všetkých počúva, zaznamenáva a zhromažďuje na jednom mieste. Nesúdi, neodsudzuje, nemoralizuje, len necháva voľný priestor slovám a príbehom, ktoré často len veľmi namáhavo vyliezajú na povrch. Je to komplexná koláž zväčša neveľmi radostných, ešte častejšie však úplne otrasných osudov, ktorých najväčšia výpovedná hodnota spočíva práve v ich rýdzej autenticite.

Hovoria veľa, hovoria dlho, spočiatku prehovárajú aj ustráchane, ale nakoniec sa osmelia a rozbehnú ako rozbúrený veľtok. Vravia otvorene, rozprávajú bolestne a tak srdcervúco, až začnete seriózne uvažovať o tom, že tam jednoducho musí jestvovať nejaký nevyčerpateľný prameň duchovnej sily, lebo takéto príkoria sa bez toho asi prekonať nedajú. A hovoria všetci: vzdelaní, nevzdelaní, jednoduchí pracujúci zarovno titulovaných kapacít, hrdinovia, bojazliví, víťazi, porazení, mladí, starí, ženy, muži, obete i kati... Až v samom závere ako posledný zaznie autorkin hlas v obšírnejšom rozhovore s dlhoročnou priateľkou Nataľjou Irgunovovou. Pátranie po sovietskom človeku teda symbolicky završuje „vyšetrovateľka“ osobne, keďže i ona je nositeľkou jeho genofondu.

Historická dokumentaristika v takpovediac ústnom podaní Svetlany Alexijevič je diametrálne odlišná od všetkého ostatného. Čitateľsky náročná, na výsosť nepríjemná, ktorá cez „osobné pravdy“ jednotlivcov neúprosne zachytáva konkrétne dobové obrazy, ale zároveň v nej vždy rezonuje neochvejné humanistické posolstvo. Zoznámiť sa s jej unikátnou tvorbou preto rozhodne má zmysel.

Svetlana Alexijevič: Časy zo second handu. Koniec červeného človeka.

Absynt, 2017 (edícia Prekliati reportéri)

Preklad: Kristína Karabová

544 strán

Zobraziť diskusiu (Napíšte prvý komentár)

Časy zo second-handu (mäkká väzba)

Časy zo second-handu (mäkká väzba)

Alexijevič Svetlana

Čo sa stane s človekom, keď padne impérium? A čo sa stane so všetkou tou vierou, ktorú v sebe mali milióny?

Kúpiť za 13,29 €

Podobný obsah

La Bestia

Recenzie

La Bestia

Čo je človek ochotný podstúpiť kvôli vidine lepšieho života? Kam až je odhodlaný zájsť za (neraz celkom iluzórnym) splnením amerického sna? Aká veľká je hrôza, ktorá ho vyháňa z domova? Koľko vlastne stojí ten americký sen? Prečo a kde sa stále berie toľko bedárov zúfalo búšiacich na jeho nedobytné brány? Aspoň zopár odpovedí na tieto nepríjemné otázky dostaneme v drsnej reportáži rešpektovaného salvádorského novinára Óscara Martíneza. Nečudo, že po ňom s radosťou chňapli práve v našom Absynte. Reportážna kniha s hrozivým názvom Bestie. Na migrantech nesejde, totiž do edície Prokletí reportéři jednoznačne patrí, čomu skvelým prekladom výrazne pomohol Michal Špína.

Oceán mimo zákon

Recenzie

Oceán mimo zákon

Knižná produkcia nášho vynikajúceho vydavateľstva Absynt ponúka množstvo vskutku extrémnej tematiky. Texty zoskupené v ich vydavateľskom portfóliu môžu nepripravené čitateľstvo naozaj poriadne rozhodiť, šokovať či vydesiť. O to viac ich treba oceniť, keďže dokážu skutočne úderne informovať o tom, čo sa deje či dialo v tej-ktorej časti sveta. Presne takouto pohlcujúcou silou disponuje i titul s názvom Oceán mimo zákon od amerického novinára Iana Urbinu, ktorý v českom preklade od Jana Škroba vítane rozšíril zástup reportáží v konštantne kvalitnej edícii Prokletí reportéři.

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Recenzie

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Totálna ruská invázia na ukrajinskom území trvá už takmer tri roky, no aj u nás môžeme registrovať značné percento ľudí, ktorí v jasnom postoji k tomuto barbarskému vojnovému besneniu stále vyslovene tápu. Iste, nejeden dotknutý nemusí oplývať takými geopolitickými vedomosťami, aby v tejto ťažkej problematike zaujal súdne stanovisko. Tým rýchlejšie sa môže dostať do škodlivého vplyvu najmä kremeľskej dezinformačnej propagandy, útočiacej na nás prakticky zovšadiaľ. Ako vítaný kľúč k porozumeniu danej tematike preto s radosťou odporučme výborný titul nazvaný Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny.