Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Cena Dominika Tatarku 2022 pre Erika Jakuba Grocha

10. máj 2022 Bratislava: Erik Jakub Groch prebral z rúk Petra Zajaca Cenu Dominika Tatarku. Udeľuje sa za výnimočné literárne dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Tým dielom je básnická zbierka viety.

Erik Jakub Groch sa narodil v roku 1957 v Košiciach, kde pôsobil v skupinách umeleckého a intelektuálneho undergroundu. Spoločne vydávali samizdatové literárne zborníky a spolupodieľali sa na aktivitách novembra 1989, pričom zastupovali Občianske fórum v rodných Košiciach. V rovnakom roku oficiálne debutoval básnickou zbierkou Súkromné hodiny smútku, kde reflektuje myšlienkové a pocitové postoje mladého človeka. Po Nežnej revolúcii vystriedal niekoľko redaktorských pozícií, v roku 1992 si založil vlastné vydavateľstvo Knižná dielňa Timotej, ktoré bolo jedinečné prekladmi filozofickej a teologickej literatúry. V jeho autorskej tvorbe môžeme pozorovať prvky kresťanskej lyriky, presahy do filozofie smerujúcej k otázkam ľudského bytia, no využíva napríklad aj snovú reflexiu. Významným dielom je vznikajúca tetralógia, ktorá sa začína zbierkou nil, úvod (2018) a pokračuje melanchólia neviem (2019).


Zobraziť diskusiu (0)

viety

viety

Groch Erik Jakub

Od zrna mikrokozmu k osudovým hviezdam a svitu na lesnej čistine, od fundamentálnych častíc ku kráse a osobitostiam približného pohľadu – od červene k šípke, od siete k brečtanu –, od možných časov k vnútornému času prvej a poslednej lásky. Počnúc mizanscénou v úvode knihy, na prvé čítanie takmer nezrozumiteľnou a neusporiadanou, až po pierko v závere zbierky, ktoré môže vnímavý čitateľ cítiť vo svojej dlani, autor nasleduje a básnicky rekonštruuje prirodzený svet, Husserlov Lebenswelt, „svet nášho života“, smerujúci od prírodovedeckých abstrakcií, ktoré svet nepozorujú ľudskými očami, ale očami teórií, k pišťaniu hniezdnej dutiny, k utváraniu miesta, kde je človek niekde doma.

Kúpiť za 8,91 €

Podobný obsah

Byl Kurt Cobain beatlsákem své doby?

Správy

Byl Kurt Cobain beatlsákem své doby?

Je září roku 1991 a vychází deska Nevermind skupiny Nirvana. Pesimistické písničky ultimátního fanouška The Beatles a R.E.M. Kurt Cobaina, zabalené do všech boosterů a distoršnů světa. V nebi se udělala skulina a z klubové kapely z amerického Seattlu se stalo globální monstrum s 10 milióny prodaných nosičů. 5. dubna 1994 se Cobain zastřelil. Víc o i v dalších generacích přetrvávajícím fenoménu Cobain v Akcentu Českého rozhlasu Vltava.

Knihovna Václava Havla: Eva Turnová

Správy

Knihovna Václava Havla: Eva Turnová

Ještě nedávno hrála s Lucií Piussi v Terrible 2s a předtím s Plastikama a svojí skupinou Eturnity, kterou nyní opět oživuje. S muzikantkou, malířkou a spisovatelkou Evou Turnovou o její nové knize V zimě se u nás doma netopýr a také o jejích hudebních začátcích i hudební současnosti si povídá Jáchym Topol.

Kde a proč se nejlépe žije? – Adam Gebrian

Správy

Kde a proč se nejlépe žije? – Adam Gebrian

Adam Gebrian (1979), architekt. Žil v pěti různých zemích, vystudoval dvě vysoké školy. Pracoval v Amsterdamu, Londýně nebo Paříži. Místo navrhování vlastních staveb se rozhodl pro propagaci architektury. Život v Lisabonu nebo Barceloně ukázal v knihách z pohledu dítěte. Kde a proč se nejlépe žije?