Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Čierny kraj

Po úspešnom debute o vzniku oddelenia vrážd Scotland Yardu spisovateľ Alex Grecian presúva pozornosť na malú komunitu banskej osady ovládanú poverami. Boj s iracionalitou ľudského správania býva rovnako ťažký ako vyšetrovanie zločinu.

Alex Grecian sa čitateľom predstavil vynikajúcim románom Scotland Yard (Argo 2015) popisujúcim zrod oddelenia vrážd anglickej polície. Vo svojom debute zoznámil literatúru s postavami vyšetrovateľov Waltera Daya, seržanta Nevila Hammersmitha a tím detektívov rozšíril aj forenzný patológ, čo bolo v poslednej tretine 19. storočia zásadné nové povolanie. Úpadok autority polície po neúspešnom vyšetrovaní vrážd Jacka Rozparovača mal za následok zmenu organizácie Scotland Yardu a kladenie väčších nárokov na príslušníkov polície. Grecian popri samotnom kriminálnom deji do podrobností zmapoval aj spoločenské prostredie a procesy vo vtedajšom industriálnom Londýne.


Vo voľnom pokračovaní prvotiny, knihe Černý kraj, znovu stretávame Waltera Daya a Nevila Hammersmitha, tentokrát však mimo Londýna, v baníckej oblasti obklopenej lesmi. Po zmiznutí niekoľkých osôb a nájdení oka vo vtáčom hniezde miestny policajt požiada o pomoc Scotland Yard. Hoci sa zdá, že vyšetrovanie prebehne v krátkom čase, znepokojujúce udalosti naznačujú opak. Šíria sa zvesti o desivom stvorení žijúcom v prevŕtanom podzemí, ktoré dokážu privolať ľudia riekankou vyslovenou nad okrajom bane. Práve o zodpovednosti monštra za zmiznutia a úmrtia sú viacerí obyvatelia osady presvedčení. Čiastočne hororový nádych spôsobuje skutočne mrazivý čitateľský zážitok. Dej sa odohráva v zasneženom izolovanom prostredí, Grecian svoje postavy nešetrí, pripravil excelentné dejové zvraty a dokázal, že Černý kraj je pôsobivé pokračovanie oceňovaného debutu.


Zatiaľ čo v románe Scotland Yard dominovalo mesto so svojou atmosférou panoptika postáv a postavičiek rôzneho sociálneho pôvodu, v Černom kraji vykreslil Grecian prostredie zabudnutej osady uprostred lesov. Nie je tu ani náznak idealizovania vidieka: choroby, nepriaznivé počasie, ťažká fyzická práca, nedostatok lekárskej starostlivosti, biedne pomery bývania, to všetko komplikuje ľuďom život. Prejavujú sa tu aj nepriaznivé dôsledky jestvovania v malej komunite: všetci o sebe navzájom vedia intímne veci, návštevníci sú vítaní s nedôverou, akékoľvek neznáme osoby sú okamžite podozrievané a nadovšetko dominuje poverčivosť. Grecian dokázal svoju literárnu zručnosť a ukázal, že vybudovanie hodnoverného prostredia patrí medzi jeho najsilnejšie stránky.


Walter Day a seržant Nevil Hammersmith majú príležitosť stať sa modernou klasikou detektívneho žánru. Alex Grecian o nich zatiaľ vytvoril päticu románov, posledný publikoval len v máji tohto roku. Spolu so Scotland Yardom by sa mal stať Černý kraj povinnou literatúrou pre priaznivcov historických kriminálnych románov.Alex Grecian: Černý kraj
Preklad: Jitka Fialová
Argo 2015
256 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Černý kraj

Černý kraj

Alex Grecian

Když v hornické vesnici v Černém kraji zmizí beze stopy tři členové jedné rodiny a nedlouho poté najde místní děvčátko v ptačím hnízdě lidské oko, požádá místní strážmistr o pomoc londýnský Scotland Yard.Inspektor Walter Day a seržant Nevil Hammersmith však netuší, co je čeká. Musí bojovat nejen s nepřízní živlů, ale i s pověrčivostí místního obyvatelstva, které upřímně věří, že pták je znamením smrti a že pod zemí má doupě krvavá příšera. Navíc se celá vesnice pomalu, ale jistě propadá do neprobádané sítě starých štol. Než policisté s pomocí dr. Kingsleyho rozluští záhadu Černého kraje, musí odhalit nejedno temné tajemství a osvědčit, že mají nejen nervy, ale i svaly ze železa.

Kúpiť za 12,92 €

Scotland Yard

Scotland Yard

Alex Grecian

Londýn 1889. Hrůzovláda Jacka Rozparovače zrovna skončila, ale další éra nepochopitelného násilí právě začíná. Nově založený tým vyšetřovatelů vražd musí čelit útoku do vlastních řad – v kufru na nádraží se najde zohavené tělo inspektora Littlea a nastávázávod s časem. Londýn je městem na pomezí nové éry – v salonech měšťanských domů se vedou intelektuální debaty a technický pokrok kráčí nezadržitelně kupředu, ale chudina stále živoří ve stokách připomínajících středověk. Inspektor Day, který do Londýna přibyl teprve nedávno z venkova, pochybuje, že tohle město někdy pochopí, pochybuje, že je dost dobrý pro svou milovanou novomanželku, a ze všeho nejvíc pochybuje o tom, že je dost chytrý na to, aby vraždu, která nezůstane osamocenou, vyřešil. S pomocí dr. Kingsleyho, prvního forenzního patologa, a Henryho, pouličního blázna, však jeho šance na úspěch překvapivě stoupají. Viktoriánský Londýn se svými brlohy a zatracenci bojujícími o přežití pod tenkou slupkou modernity vás vtáhne do temného labyrintu a už vás nepustí.

Kúpiť za 17,20 €

Podobný obsah

Scotland Yard

Recenzie

Scotland Yard

Prítomnosť určitých vzorcov správania zločincov, zhoda zbrane, podobnosť obetí, rovnaký motív, azda to, čo sa v súčasnosti nazýva profil páchateľa, to všetko postavilo políciu konca 19. storočia pred neľahkú úlohu: musela vyvinúť nové metódy vyšetrovania.

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Správy

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Desiatka je známa a je pre mnohých prekvapivá. V tejto chvíli vám prinášame len krátky prehľad desiatich finalistov, ktorých porota vyberala z doteraz rekordného počtu 227 prozaických kníh, ktoré vyšli v minulom roku - a tie tam na rozdiel od českých literárnych cien neprihlasujú vydavatelia, porota posudzuje všetky knihy, ktoré vyšli. Postupne vám prinesieme ukážky z nich aj reakcie kritikov na tento výber.

Sherlock

Recenzie

Sherlock

Ikonická postava detektíva Sherlocka Holmesa zažila v posledných rokoch masívny návrat do populárnej kultúry a nové slovenské vydanie môžeme bez váhania označiť za mimoriadny počin vzhľadom na plánovaný rozsah a estetický rozmer.