Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Čierny kraj

Po úspešnom debute o vzniku oddelenia vrážd Scotland Yardu spisovateľ Alex Grecian presúva pozornosť na malú komunitu banskej osady ovládanú poverami. Boj s iracionalitou ľudského správania býva rovnako ťažký ako vyšetrovanie zločinu.

Alex Grecian sa čitateľom predstavil vynikajúcim románom Scotland Yard (Argo 2015) popisujúcim zrod oddelenia vrážd anglickej polície. Vo svojom debute zoznámil literatúru s postavami vyšetrovateľov Waltera Daya, seržanta Nevila Hammersmitha a tím detektívov rozšíril aj forenzný patológ, čo bolo v poslednej tretine 19. storočia zásadné nové povolanie. Úpadok autority polície po neúspešnom vyšetrovaní vrážd Jacka Rozparovača mal za následok zmenu organizácie Scotland Yardu a kladenie väčších nárokov na príslušníkov polície. Grecian popri samotnom kriminálnom deji do podrobností zmapoval aj spoločenské prostredie a procesy vo vtedajšom industriálnom Londýne.


Vo voľnom pokračovaní prvotiny, knihe Černý kraj, znovu stretávame Waltera Daya a Nevila Hammersmitha, tentokrát však mimo Londýna, v baníckej oblasti obklopenej lesmi. Po zmiznutí niekoľkých osôb a nájdení oka vo vtáčom hniezde miestny policajt požiada o pomoc Scotland Yard. Hoci sa zdá, že vyšetrovanie prebehne v krátkom čase, znepokojujúce udalosti naznačujú opak. Šíria sa zvesti o desivom stvorení žijúcom v prevŕtanom podzemí, ktoré dokážu privolať ľudia riekankou vyslovenou nad okrajom bane. Práve o zodpovednosti monštra za zmiznutia a úmrtia sú viacerí obyvatelia osady presvedčení. Čiastočne hororový nádych spôsobuje skutočne mrazivý čitateľský zážitok. Dej sa odohráva v zasneženom izolovanom prostredí, Grecian svoje postavy nešetrí, pripravil excelentné dejové zvraty a dokázal, že Černý kraj je pôsobivé pokračovanie oceňovaného debutu.


Zatiaľ čo v románe Scotland Yard dominovalo mesto so svojou atmosférou panoptika postáv a postavičiek rôzneho sociálneho pôvodu, v Černom kraji vykreslil Grecian prostredie zabudnutej osady uprostred lesov. Nie je tu ani náznak idealizovania vidieka: choroby, nepriaznivé počasie, ťažká fyzická práca, nedostatok lekárskej starostlivosti, biedne pomery bývania, to všetko komplikuje ľuďom život. Prejavujú sa tu aj nepriaznivé dôsledky jestvovania v malej komunite: všetci o sebe navzájom vedia intímne veci, návštevníci sú vítaní s nedôverou, akékoľvek neznáme osoby sú okamžite podozrievané a nadovšetko dominuje poverčivosť. Grecian dokázal svoju literárnu zručnosť a ukázal, že vybudovanie hodnoverného prostredia patrí medzi jeho najsilnejšie stránky.


Walter Day a seržant Nevil Hammersmith majú príležitosť stať sa modernou klasikou detektívneho žánru. Alex Grecian o nich zatiaľ vytvoril päticu románov, posledný publikoval len v máji tohto roku. Spolu so Scotland Yardom by sa mal stať Černý kraj povinnou literatúrou pre priaznivcov historických kriminálnych románov.



Alex Grecian: Černý kraj
Preklad: Jitka Fialová
Argo 2015
256 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Černý kraj

Černý kraj

Alex Grecian

Když v hornické vesnici v Černém kraji zmizí beze stopy tři členové jedné rodiny a nedlouho poté najde místní děvčátko v ptačím hnízdě lidské oko, požádá místní strážmistr o pomoc londýnský Scotland Yard.Inspektor Walter Day a seržant Nevil Hammersmith však netuší, co je čeká. Musí bojovat nejen s nepřízní živlů, ale i s pověrčivostí místního obyvatelstva, které upřímně věří, že pták je znamením smrti a že pod zemí má doupě krvavá příšera. Navíc se celá vesnice pomalu, ale jistě propadá do neprobádané sítě starých štol. Než policisté s pomocí dr. Kingsleyho rozluští záhadu Černého kraje, musí odhalit nejedno temné tajemství a osvědčit, že mají nejen nervy, ale i svaly ze železa.

Kúpiť za 12,92 €

Scotland Yard

Scotland Yard

Alex Grecian

Londýn 1889. Hrůzovláda Jacka Rozparovače zrovna skončila, ale další éra nepochopitelného násilí právě začíná. Nově založený tým vyšetřovatelů vražd musí čelit útoku do vlastních řad – v kufru na nádraží se najde zohavené tělo inspektora Littlea a nastávázávod s časem. Londýn je městem na pomezí nové éry – v salonech měšťanských domů se vedou intelektuální debaty a technický pokrok kráčí nezadržitelně kupředu, ale chudina stále živoří ve stokách připomínajících středověk. Inspektor Day, který do Londýna přibyl teprve nedávno z venkova, pochybuje, že tohle město někdy pochopí, pochybuje, že je dost dobrý pro svou milovanou novomanželku, a ze všeho nejvíc pochybuje o tom, že je dost chytrý na to, aby vraždu, která nezůstane osamocenou, vyřešil. S pomocí dr. Kingsleyho, prvního forenzního patologa, a Henryho, pouličního blázna, však jeho šance na úspěch překvapivě stoupají. Viktoriánský Londýn se svými brlohy a zatracenci bojujícími o přežití pod tenkou slupkou modernity vás vtáhne do temného labyrintu a už vás nepustí.

Kúpiť za 17,20 €

Podobný obsah

Piranesi

Čo číta výkonný riaditeľ OZ Cesta von Pavel Hrica

Piranesi

Zvláštny chlapík menom Piranesi žije sám v alternatívnom svete – nekonečnom labyrinte siení, ktoré sú plné mramorových sôch. V dolných sieňach Dom hraničí s oceánom a hore s oblakmi. Piranesi sa živí rybami a morskými riasami. Vedecky skúma jednu sieň za druhou a robí si o všetkom systematické zápisky. V tomto Dome sa vyskytuje už len iný živý muž „the Other“, s ktorým sa Piranesi stretáva na chvíľu každý utorok. Títo dvaja a pozostatky niekoľkých mŕtvol tvoria celé ľudstvo. Alebo nie? Piranesimu sa začínajú diať divné veci. Mysteriózna fantázia sa mení na detektívne pátranie, v ktorom Piranesi objavuje inú svoju identitu. Clarkovej román si ma pripútaval každou ďalšou kapitolou. Nevedel som ho pustiť z rúk. Popri čítaní vo mne rástli otázky: kým vlastne naozaj sme? Čo vnímame reálne a čo je len skreslenie? Ako ovplyvňuje naše prostredie to, čo si myslíme o sebe a svete?

V tmavej komore

Čo číta grafický dizajnér Ondrej Jób

V tmavej komore

Napoly memoáre, napoly esej, previazané úvahami o identitách – národnej, etnickej aj rodovej. Hlavná postava, autorkin otec, maďarský Žid, prežil hrôzy druhej svetovej vojny v Budapešti a po vojne emigroval do USA, kde si založil rodinu a pôsobil ako úspešný retušér fotografií v New Yorku. Do Maďarska sa vrátil až pred osemdesiatkou ako Stefánia – po tom, ako absolvoval operáciu na zmenu pohlavia. Tento až neuveriteľný príbeh priam núti na zamýšľanie sa nad vlastnou identitou, nad tým, aké hranice majú národy, ako veľmi našu súčasnosť ovplyvňuje naša rodinná aj civilizačná história. Kniha je o to silnejšia, že sa týka nášho geografického regiónu a opisuje našu zdieľanú minulosť. Krátko po dočítaní knihy som mal možnosť bližšie spoznať Budapešť (niekoľkokrát som sa pri potulkách dokonca úplnou náhodou ocitol priamo pred domom, kde prežil detstvo malý István) a musím povedať, že mi otvorila nové perspektívy v nazeraní nielen na Maďarsko, ale aj v nazeraní na Slovensko, jeho miesto v Európe a moje miesto v ňom.

Ženy aj muži, zvieratá

Čo číta kníhkupkyňa Na korze Alexandra Harvanová

Ženy aj muži, zvieratá

Richard Pupala u mňa knihou Ženy aj muži, zvieratá trafil do čierneho. Ako empatická čitateľka som vnímala postavy jeho svojráznych poviedok živo a plasticky. V jednotlivých textoch som vedela odčítať ich minulosť, emocionálnu výbavu a vnútorné rozpoloženie. A to všetko aj napriek tomu, ako píše Mária Ferenčuhová v zdôvodnení, prečo sa táto kniha ocitla v desiatke nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2021, že mi Pupala poskytol iba jeden výrez, obraz, situáciu. Poviedky vystaval výborne situačne aj dialogicky. Z príbehov si tak vnímavý čitateľ môže odniesť naozaj silnú emóciu.