Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Ďalší deň života

Otec reportážnej literatúry – poľský autor Ryszard Kapuściński, mal neobyčajný dar. V správnom čase sa ocital na miestach, kde sa práve písala história. Strach, bieda a boj o život boli iba zlomkom z toho, s čím sa stretol na svojich cestách.

Jedným z takýchto konfliktov, ktoré prepisovali históriu, bola aj angolská občianska vojna v roku 1975. Angola, vtedajšia portugalská kolónia, bojovala o svoju nezávislosť. Postupne z nej odchádzajú takmer všetci obyvatelia európskeho pôvodu z obavy o svoj život. Vo vnútrozemí sa bojuje, pomaly vymierajú mestá a krajina, ktorá bola vďaka početným nerastným surovinám pomyselnou zasľúbenou zemou, mení svoju podobizeň.

Ryszard Kapuściński pri pobyte v Angole starostlivo zapisuje vlastné dojmy z vojny, získava informácie z rôznych zdrojov, ale stále za nimi stoja reálni ľudia, s ktorými si stihol za krátky čas vybudovať priateľské vzťahy. Jeho odvaha spočíva v neustálom vychádzaní ,,von“ z hotela do centra diania – neváha ísť na front a zachytiť okamihy, od ktorých závisí osud celej krajiny. Rovnako ľudí, ktorí sa na nich zúčastňujú a ktorých život môže byť onedlho minulosťou. Tieto momenty však nedokáže celkom potlačiť do úzadia, lebo sa dotýkajú aj jeho, a nepochybne sa dotknú aj samotného čitateľa.

Kniha je ,,jednohubkou“: napriek ťaživej téme je spracovaná prístupnou formou. Obsahuje výrazy a vety vybrané s chirurgickou presnosťou a kladené na to správne miesto, preto v nej niet ani slova navyše. Napriek tomu budete musieť niektoré jej časti ,,tráviť“ dlhšie (kapitola Scény z frontu). Aj tu platí, že je iné ,,zažiť vojnu“ a iné ,,hovoriť o vojne“. Vďaka pútavej reportáži, zachytenej dokopy na 128 stranách, sa prenesiete o 45 rokov späť na miesto, ktoré túžilo po slobode. Otázka však znie, či sa jej dočkalo. Mapa Afriky sa neustálym presúvaním frontov z jedného bodu do druhého zničila natoľko, že stopy po mestách, miestach, riekach či oázach ostali hladké (ako jej skutočná verzia).

Vtedajšiu situáciu autor výstižne pomenoval slovom confusão (chaos a zmätok). Nepochybne nastáva confusão aj pri iných udalostiach. Napriek pochybnostiam však aj v takom stave existuje viera v nádej: ,, Aj keby nás obkolesoval oceán zla, budú na ňom vyrastať zelené a úrodné ostrovčeky. Je ich vidieť, sú na obzore. Aj najhoršiu situáciu, ak sa v nej ocitneme, môžeme rozložiť na jednotlivé činitele, a budú medzi nimi aj také, ktorých sa možno držať ako halúzok kríčka vyrastajúceho na brehu a brániť sa vírom, čo nás ťahajú na dno“ (s.71). Takéto veci totiž podľa autora vedia udržať človeka na povrchu bytia.




Ryszard Kapuściński: Ďalší deň života

Prekliati reportéri

Absynt, 2020

Preklad: Patrik Oriešek

Zobraziť diskusiu (0)

Ďalší deň života

Ďalší deň života

Kapuściński Ryszard

Kultová reportáž Ryszarda Kapuścińského, ktorý bol vždy tam, kde sa hýbali dejiny. V sedemdesiatych rokoch sa ocitol v rozvrátenej Angole na prahu dlhej občianskej vojny.

Kúpiť za 11,31 €

Podobný obsah

La Bestia

Recenzie

La Bestia

Čo je človek ochotný podstúpiť kvôli vidine lepšieho života? Kam až je odhodlaný zájsť za (neraz celkom iluzórnym) splnením amerického sna? Aká veľká je hrôza, ktorá ho vyháňa z domova? Koľko vlastne stojí ten americký sen? Prečo a kde sa stále berie toľko bedárov zúfalo búšiacich na jeho nedobytné brány? Aspoň zopár odpovedí na tieto nepríjemné otázky dostaneme v drsnej reportáži rešpektovaného salvádorského novinára Óscara Martíneza. Nečudo, že po ňom s radosťou chňapli práve v našom Absynte. Reportážna kniha s hrozivým názvom Bestie. Na migrantech nesejde, totiž do edície Prokletí reportéři jednoznačne patrí, čomu skvelým prekladom výrazne pomohol Michal Špína.

Oceán mimo zákon

Recenzie

Oceán mimo zákon

Knižná produkcia nášho vynikajúceho vydavateľstva Absynt ponúka množstvo vskutku extrémnej tematiky. Texty zoskupené v ich vydavateľskom portfóliu môžu nepripravené čitateľstvo naozaj poriadne rozhodiť, šokovať či vydesiť. O to viac ich treba oceniť, keďže dokážu skutočne úderne informovať o tom, čo sa deje či dialo v tej-ktorej časti sveta. Presne takouto pohlcujúcou silou disponuje i titul s názvom Oceán mimo zákon od amerického novinára Iana Urbinu, ktorý v českom preklade od Jana Škroba vítane rozšíril zástup reportáží v konštantne kvalitnej edícii Prokletí reportéři.

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Recenzie

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Totálna ruská invázia na ukrajinskom území trvá už takmer tri roky, no aj u nás môžeme registrovať značné percento ľudí, ktorí v jasnom postoji k tomuto barbarskému vojnovému besneniu stále vyslovene tápu. Iste, nejeden dotknutý nemusí oplývať takými geopolitickými vedomosťami, aby v tejto ťažkej problematike zaujal súdne stanovisko. Tým rýchlejšie sa môže dostať do škodlivého vplyvu najmä kremeľskej dezinformačnej propagandy, útočiacej na nás prakticky zovšadiaľ. Ako vítaný kľúč k porozumeniu danej tematike preto s radosťou odporučme výborný titul nazvaný Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny.