Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

​Festival Divadelná Nitra zapojí Bratislavu aj Košice

Medzinárodný festival Divadelná Nitra vstupuje do 33. ročníka s podtitulom nový pohľad/new view. Ten poukazuje nielen na nový, júnový termín jednej z najväčších divadelných prehliadok na Slovensku, ale aj na naliehavú potrebu reflexie novej spoločensko-politickej situácie doma i v Európe. Festival predstaví od 8. do 12. júna v hlavnom programe šesť inscenácií zo Slovenska, z Česka, Poľska a Maďarska a rozrastie sa i mimo hraníc Nitry, do Bratislavy a do Košíc.

„Podtitul festivalu odzrkadľuje nové okolnosti existencie festivalu, vyjadruje však aj potrebu pozrieť sa inými očami na seba samých, na ľudí okolo nás, na dianie v našej krajine i za jej hranicami. Nabáda prehodnotiť niektoré dejinné udalosti i svoje názory na aktuálne témy spoločenského a politického života,“ opisuje ideový rámec festivalu jeho riaditeľka Darina Kárová.

Prológ festivalu v Národnom divadle Košice sa uskutoční od 5. do 7. júna a bude prehliadkou všetkých troch súborov – činohry, baletu aj opery. Ako prvú uvidia diváci hru Pán Puntila a jeho sluha Matti, Bertolta Brechta. Prvého uvedenia v Košiciach sa pred mesiacom konečne dočkala opera Giuseppeho Verdiho Macbeth podľa rovnomennej Shakespearovej drámy. Košický baletný súbor sa predstaví autorským titulom choreografa Ondreja Šotha a dramaturgičky Zuzany Mistríkovej Každý deň odvahu, ktorý je treťou časťou voľného cyklu Zvláštna radosť žiť. I v tomto prípade ide o novinku, choreografia mala premiéru len 1. marca. Trojdňovou prehliadkou najnovšej tvorby Národného divadla v Košiciach vzdáva festival hold ambicióznym umeleckým projektom východoslovenskej scény a odvahe dávať priestor i umelcom, ktorí sa doma nemôžu naplno venovať svojmu poslaniu vinou ničivej ruskej vojny na Ukrajine.

Spievajúca mládež. Foto: Divadelná Nitra

Otváracím predstavením Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra v Nitre bude inscenácia pražského Divadla Na zábradlí Verejní nepriatelia. Tvorcovia pražského Divadla Na zábradlí patria medzi miláčikov nitrianskeho publika a festivaloví diváci sledujú vývoj tejto scény už od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Text v úprave Jana Mikuláška a Dory Štědroňovej vychádza z publikovanej korešpondencie filozofa a aktivistu Bernarda-Henriho Lévyho a jedného z najvplyvnejších a najkontroverznejších francúzskych spisovateľov dneška Michela Houellebecqa.

Naopak, úplne po prvý raz sa v hlavnom programe nitrianskeho festivalu predstaví bratislavské Divadlo Ludus, a to s inscenáciou románu Édouarda Louisa História istého násilia v úprave Martina Kubrana a režisérky Barbory Chovancovej. Francúzsky autor je podobne ako držiteľka Nobelovej ceny Annie Ernaux predstaviteľom trendového žánru označovaného ako autofikcia, literárnej konštrukcie reality, ktorou sa autor vyrovnáva s osobnou i so spoločenskou skúsenosťou.

Verejní nepriatelia. Zdroj: Divadelná Nitra

Česko-Slovensko ako štát už viac než tridsať rokov neexistuje, napriek tomu je stále prítomné v spoločenskej diskusii, a to aj u generácie, ktorá ho zažila iba v detstve alebo nezažila vôbec. O tom, že vzťahy medzi dvoma krajinami, dvoma kultúrami a tisíckami rodín stále zostávajú veľmi živé a že mladí tvorcovia majú potrebu ich reflektovať, svedčí spolupráca režisérov Šimona Spišáka a Jakuba Vašíčka na koprodukčnej bábkovej inscenácii Bratislavského bábkového divadla a Divadla Drak z Hradca Králové s názvom Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko.

Zástupcom poľského divadla je tentoraz varšavský Nowy Teatr s inscenáciou Fóbia, ktorá mala premiéru len v novembri 2023. Divadelný kus vychádza z umeleckého konceptu Fag Fighters multidisciplinárneho poľského umelca Karola Radziszewského, zverejneného ešte v roku 2007. Fiktívni bojovníci v pletených ružových kuklách trestajú prečiny homofóbnych jedincov aj spoločnosti rovnakou asociálnou, anarchistickou a subverzívnou odvetou. Nowy Teatr patrí medzi najprogresívnejšie divadlá v Európe, a to aj vďaka svojmu zakladateľovi a umeleckému šéfovi Krzysztofovi Warlikowskému, jednému z najžiadanejších režisérov dneška.

Maďarsko tentoraz reprezentuje produkcia Domu pre súčasné umenie Trafó z Budapešti, ktorý sa dnes rovnako ako Divadelná Nitra v deväťdesiatych rokoch považuje za „ostrov slobodnej komunikácie“ u našich južných susedov. Inscenácia Spievajúca mládež, označovaná ako zborové divadlo, od autorov a režisérov Judit Böröcz, Bence György Pálinkás a Máté Szigeti je pomenovaná podľa hliníkového súsošia v nadživotnej veľkosti, ktoré znázorňuje dve spievajúce dievčatá a muža hrajúceho na flaute. Autori inscenácie si všímajú paralely medzi udalosťami starými sedemdesiat rokov a snahami súčasného maďarského politického vedenia uchvátiť kultúru a umenie na šírenie nacionalistických a politicky extrémnych myšlienok.

Zdroj: Divadelná Nitra

Slovenské národné divadlo reprezentuje na festivale slovenský debut českej režisérky Daniely Špinar Sme v pohode od amerického dramatika a komika Paula Rudnicka. Inscenácia v štýle stand-up comedy na prvý pohľad provokuje a otvára kontroverzné témy, ale prináša aj príbeh o krehkosti lásky, pomyselný dialóg medzi svetom gejov z deväťdesiatych rokov minulého storočia a súčasnou queer generáciou, ale predovšetkým výpoveď o jedinečnosti vzťahu medzi rodičom a dieťaťom.

Tretí rok po sebe upriami festival pozornosť na dôsledky ruskej vojny na Ukrajine. V dvoch blokoch nazvaných Noc a deň pre Ukrajinu predstaví v sobotu 8. a v nedeľu 9. júna v nitrianskej synagóge dokumentárne filmy, ukáže najaktuálnejšiu ukrajinskú dramatickú tvorbu a vyzve na umeleckú participáciu tých obyvateľov Nitry, ktorí ušli pred vojnou z Ukrajiny na Slovensko. Súčasťou programu bude aj prezentácia najmladšej generácie umelcov z Nitry.

Predaj vstupeniek na hlavný program festivalu sa začína 18. apríla 2024. Prvé dva týždne až do 2. mája budú mať diváci 20 % zľavu za včasný nákup.


Titulná foto: História istého násilia. Zdroj: Divadelná Nitra

(PR text Divadelná Nitra)

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Provokativní divadelní monolog Herec a truhlář Stanislav Majer mluví o stavu své domoviny

Provokativní divadelní monolog Herec a truhlář Stanislav Majer mluví o stavu své domoviny

Nedávno jsme na Medziknihách publikovali ukázku rozhovoru s režisérkou Kamilou Polívkovou o hře, o které se momentálně v CZ hodně mluví. Už její název - Herec a truhlář Stanislav Majer mluví o stavu své domoviny - ukazuje, že to nebude žádný Švanda dudák. I když tak trochu to je také o krojích, dudách, hymně, myšlení stáda, sebemrskání Zemanem, strašném slově "národ" a ještě strašnějším výrazu "domovina". Autorem monologu je David Zábranský.