Hlavná cesta v Šamoríne ako frontová línia
Vo svete, kde je Európska únia paródiou svojej myšlienky, kde OSN zakročí, až keď to najhoršie prehrmí aj samo, kde NATO akosi vôbec nefunguje. Tam, kde internet vytvára priestor pre bezbrehé šírenie zmýtizovaných dejín a falošných správ... Peter Pečonka si predstavil Malú dunajskú vojnu.
Ľudia na južnom Slovensku zažívajú etnickú neznášanlivosť denne.
Napríklad keď sa skupina spolužiačok rozpráva po maďarsky a spolužiak im povie, že na Slovensku sa hovorí po slovensky, a potom sa spolu so svojimi kamarátmi teší, ako im ukázal. Keď reformátorský kňaz burcuje nacionalistické nálady Maďarov v miestnej televízii. Keď z auta, ktoré má na kufri nálepku veľkého Uhorska, vystúpi maskáčový brav a je pripravený doma pri pive pozerať Orbánove spravodajstvo. Keď si slovenský premiér dovezie autobusy priaznivcov a Maďarom v Komárne ukáže, že súsošie Cyrila a Metoda bude tam, kde chce on. A aj vtedy, keď sa všetci svorne tešia, že Rómovia už žijú za mestom.
Racionálnym, vzdelaným a úspešným ľuďom sa stáva, že zahodia svoj nadhľad a nedokážu sa preniesť cez jednojazyčný nápis, ktorému aj tak rozumejú. Medzi prepojenými dvormi maďarského a slovenského gymnázia v Komárne je citeľné tiché napätie. Toľko ľudí sa to netýka a žijú život, v ktorom tieto spory nemajú miesto, ale aspoň toľko je aj tých, čo si na staré kolená s partnerom vyčítajú národnosť. Toto je tá masa vykorenených ľudí, v ktorých sa spája zlámaná chrbtica Maďarov a pasívna agresivita Slovákov. Hocičo iné je nepredstaviteľné. Predsa však, niekde za oponou možno visí niečo ťažké. Niečo, čo potrebuje len dostatočne priaznivé podmienky.
Peter Pečonka si predstavil, aké to asi môže byť. Vo svete, kde je Európska únia paródiou svojej myšlienky, kde OSN zakročí, až keď to najhoršie prehrmí aj samo, kde NATO akosi vôbec nefunguje. Tam, kde internet vytvára priestor pre bezbrehé šírenie nezmyselne zmýtizovaných dejín a falošných správ, a kde sa politik bude snažiť využiť situáciu vo svoj prospech. V týchto podmienkach bitka maďarských a slovenských náckov po futbalovom zápase vyvolá takzvanú Malú dunajskú vojnu. Mierová spoločnosť sa takmer v momente uvoľní a zrazu sa vyžaduje pridať sa na niekoho stranu a nechávať po sebe mŕtvych. Dediny a mestá sa podelia, veľa detí zomrie násilnou smrťou a problém nastane až keď to celé bude lákať priveľa múch.
Ako čitateľ sa budete hnevať a keď si budete myslieť, že vám je do smiechu, bude vám do plaču. Pečonkovou postavou by kľudne mohol byť hocikto z nás – hociktorý človek, možno len trocha menší a dunajskejší.
-- autor: Protokotol
Peter Pečonka
Svätý mäsiar zo Šamorína
Artforum 2016
ukážku si môžete prečítať TU