Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Hlavná cesta v Šamoríne ako frontová línia

Vo svete, kde je Európska únia paródiou svojej myšlienky, kde OSN zakročí, až keď to najhoršie prehrmí aj samo, kde NATO akosi vôbec nefunguje. Tam, kde internet vytvára priestor pre bezbrehé šírenie zmýtizovaných dejín a falošných správ... Peter Pečonka si predstavil Malú dunajskú vojnu.

Ľudia na južnom Slovensku zažívajú etnickú neznášanlivosť denne.

Napríklad keď sa skupina spolužiačok rozpráva po maďarsky a spolužiak im povie, že na Slovensku sa hovorí po slovensky, a potom sa spolu so svojimi kamarátmi teší, ako im ukázal. Keď reformátorský kňaz burcuje nacionalistické nálady Maďarov v miestnej televízii. Keď z auta, ktoré má na kufri nálepku veľkého Uhorska, vystúpi maskáčový brav a je pripravený doma pri pive pozerať Orbánove spravodajstvo. Keď si slovenský premiér dovezie autobusy priaznivcov a Maďarom v Komárne ukáže, že súsošie Cyrila a Metoda bude tam, kde chce on. A aj vtedy, keď sa všetci svorne tešia, že Rómovia už žijú za mestom.

Racionálnym, vzdelaným a úspešným ľuďom sa stáva, že zahodia svoj nadhľad a nedokážu sa preniesť cez jednojazyčný nápis, ktorému aj tak rozumejú. Medzi prepojenými dvormi maďarského a slovenského gymnázia v Komárne je citeľné tiché napätie. Toľko ľudí sa to netýka a žijú život, v ktorom tieto spory nemajú miesto, ale aspoň toľko je aj tých, čo si na staré kolená s partnerom vyčítajú národnosť. Toto je tá masa vykorenených ľudí, v ktorých sa spája zlámaná chrbtica Maďarov a pasívna agresivita Slovákov. Hocičo iné je nepredstaviteľné. Predsa však, niekde za oponou možno visí niečo ťažké. Niečo, čo potrebuje len dostatočne priaznivé podmienky.

Peter Pečonka si predstavil, aké to asi môže byť. Vo svete, kde je Európska únia paródiou svojej myšlienky, kde OSN zakročí, až keď to najhoršie prehrmí aj samo, kde NATO akosi vôbec nefunguje. Tam, kde internet vytvára priestor pre bezbrehé šírenie nezmyselne zmýtizovaných dejín a falošných správ, a kde sa politik bude snažiť využiť situáciu vo svoj prospech. V týchto podmienkach bitka maďarských a slovenských náckov po futbalovom zápase vyvolá takzvanú Malú dunajskú vojnu. Mierová spoločnosť sa takmer v momente uvoľní a zrazu sa vyžaduje pridať sa na niekoho stranu a nechávať po sebe mŕtvych. Dediny a mestá sa podelia, veľa detí zomrie násilnou smrťou a problém nastane až keď to celé bude lákať priveľa múch.

Ako čitateľ sa budete hnevať a keď si budete myslieť, že vám je do smiechu, bude vám do plaču. Pečonkovou postavou by kľudne mohol byť hocikto z nás – hociktorý človek, možno len trocha menší a dunajskejší.

-- autor: Protokotol


Peter Pečonka

Svätý mäsiar zo Šamorína

Artforum 2016


ukážku si môžete prečítať TU

Zobraziť diskusiu (0)

Svätý mäsiar zo Šamorína

Svätý mäsiar zo Šamorína

Peter Pečonka

Slovensko - maďarské vzťahy sú občas napäté, občas ostentatívne vrúcne, zazneli aj výzvy ´do tankoch´. Svoju víziu, ako by dunajská vojna mohla vyzerať v skutočnosti ponúka Peter Pečonka: modré prilby v Šamoríne, česká rota Spytihněv, Nové Zámky v obkľúčení aj oravskí separatisti.

Kúpiť za 11,90 €

Podobný obsah

Peter Pečonka: Svätý mäsiar zo Šamorína a iné príbehy z čias Malej dunajskej vojny

Peter Pečonka: Svätý mäsiar zo Šamorína a iné príbehy z čias Malej dunajskej vojny

Slovensko - maďarské vzťahy sú občas napäté, občas ostentatívne vrúcne, zazneli aj výzvy ´do tankoch´. Víziu, ako by dunajská vojna mohla vyzerať v skutočnosti, napísal Peter Pečonka: modré prilby v Šamoríne, cigánska gerila, česká rota Spytihněv, Nové Zámky v obkľúčení aj oravskí separatisti.

Egypťan Sinuhe

Recenzie

Egypťan Sinuhe

Historický román je svojím spôsobom veľmi výlučná literárna forma. Pokiaľ má byť spracovaný naozaj poctivo, kladie na tvorcu nemalé nároky. V prvom rade si vyžaduje presnú znalosť popisovaného historického obdobia, bez ktorej docieliť autenticitu je, pochopiteľne, nemožné. Nemôže chýbať chytľavý príbeh, či rovno viacero spletitých príbehov, zaľudnený čo najpestrejšou zmesou charakterových typov, plasticky interpretujúcich historickú každodennosť i veľké zlomové historické udalosti. Všetko z tohto, a ešte podstatne viac, vo svojej tvorbe ponúka zrejme absolútny imperátor na poli historického románu – Mika Waltari.

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Správy

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Desiatka je známa a je pre mnohých prekvapivá. V tejto chvíli vám prinášame len krátky prehľad desiatich finalistov, ktorých porota vyberala z doteraz rekordného počtu 227 prozaických kníh, ktoré vyšli v minulom roku - a tie tam na rozdiel od českých literárnych cien neprihlasujú vydavatelia, porota posudzuje všetky knihy, ktoré vyšli. Postupne vám prinesieme ukážky z nich aj reakcie kritikov na tento výber.