Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Internát

Internát možno vnímať ako novodobý ekvivalent vojnovej klasiky Na západe nič nové. Paralela týchto diel sa rôzni hádam iba v odstupe necelého storočia. Kým významné nadčasové dielo Remarquea je odkazom histórie, Internát je desivým obrazom, žiaľ, stále aktuálnych skutočností.

Dej románu sa odohráva na území ukrajinského Donbasu po vypuknutí ruskej invázie v roku 2014, keď je rodina učiteľa Pašu rozdelená frontovou líniou. Synovec Saša viazne v internáte susedného mesta a strýko, vytrhnutý z letargie, sa odhodlá priviesť ho za každú cenu naspäť domov. Pašova cesta sa tak stáva hodnoverným dokumentárnym svedectvom vojny.

Mŕtva zem
Strastiplná púť spôsobuje Pašovu (a nielen jeho) osobnostnú premenu. V situáciách, keď je najjednoduchšie pred krutosťou zatvoriť oči, dochádza, naopak, k skutočnému otváraniu očí. Hoc sú jeho kroky sprevádzané prítomnou ľudskosťou, úsmevnými situáciami a postavami, tie napokon pohlcujú autorove výrazne autentické opisy ťažoby vojny. Tá v konečnom dôsledku neprináša víťazstvo žiadnej strane, pretože to, čo po nej zostáva, pripomína len mŕtvu zem meravých tiel.

Dezilúzia ľudskosti
Ľudia sa ukrývajú a z tieňov sa pozerajú na svet, ktorý sa pod dávkami samopalov a výbuchov čoraz viac zmenšuje. Zabaliť sa do seba a udržať si teplo a pokoj je každodennou nevyhnutnosťou, pretože pustošiace násilie otriasa každým charakterom a poznačuje každú psychiku. Šíriaca sa tieseň, ponurosť, beznádej a strach zatemňujú tváre obyvateľov, kým sa v prudko meniacej krajine strácajú základy spravodlivého života. Takýto je charakter rozpoložení prítomných v celom príbehu mladého učiteľa Pašu, pretože vojna nemá ľudskú tvár.

„V celom meste cítiť pohyb, akoby sa tam, pod mesiacom v splne, po rozbitých uliciach naháňali neviditeľné davy hľadajúce jedlo a teplo. Odtiaľto ich nevidno, ale dobre ich počuť, čo vyvoláva ešte morbídnejšiu atmosféru.“

Lineárna dystopia
Internát veru nie je ľahko stráviteľné čítanie. Avšak čítať o krutosti vojny, v momentoch bezstarostnosti a pohody, môže v každom z nás svojím kontrastným obrazom vyvolať „aha moment“, uvedomujúc si, aké šťastie zažívame, keď naša krajina nie je obeťou vojenskej agresie.

Ide o veľmi emocionálnu knihu, ale bez pátosu či afektu, ktorá sa nekompromisne dostáva pod kožu. Serhij Žadan v nej nepopierateľným poetickým jazykom s takmer reportážnym charakterom pretavil osobné skúsenosti z aktivizmu na fronte do silného vojnového románu, ktorý s citom preložil Ondrej Hubinský.


Serhij Žadan: Internát

Preklad: Ondrej Hubinský

Absynt, 2023

Zobraziť diskusiu (0)

Internát – KNIHA MESIACA

Internát – KNIHA MESIACA

Žadan Sehrij

Hurá do školy a hurá do Artfor po novú Knihu mesiaca a bonus! V septembri sme pripravili chuťovky od vydavateľstva Absynt; knihou mesiaca je román Internát od ukrajinského hudobníka a spisovateľa Serhija Žadana. Ako bonus k nej dostanete vo všetkých kníhkupectvách Artforum na Slovensku a pri nákupe na www.artforum.sk grafický román Sabrina od američana Nicka Drnasa.

Kúpiť za 17,90 €

Podobný obsah

Oceán mimo zákon

Recenzie

Oceán mimo zákon

Knižná produkcia nášho vynikajúceho vydavateľstva Absynt ponúka množstvo vskutku extrémnej tematiky. Texty zoskupené v ich vydavateľskom portfóliu môžu nepripravené čitateľstvo naozaj poriadne rozhodiť, šokovať či vydesiť. O to viac ich treba oceniť, keďže dokážu skutočne úderne informovať o tom, čo sa deje či dialo v tej-ktorej časti sveta. Presne takouto pohlcujúcou silou disponuje i titul s názvom Oceán mimo zákon od amerického novinára Iana Urbinu, ktorý v českom preklade od Jana Škroba vítane rozšíril zástup reportáží v konštantne kvalitnej edícii Prokletí reportéři.

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Recenzie

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Totálna ruská invázia na ukrajinskom území trvá už takmer tri roky, no aj u nás môžeme registrovať značné percento ľudí, ktorí v jasnom postoji k tomuto barbarskému vojnovému besneniu stále vyslovene tápu. Iste, nejeden dotknutý nemusí oplývať takými geopolitickými vedomosťami, aby v tejto ťažkej problematike zaujal súdne stanovisko. Tým rýchlejšie sa môže dostať do škodlivého vplyvu najmä kremeľskej dezinformačnej propagandy, útočiacej na nás prakticky zovšadiaľ. Ako vítaný kľúč k porozumeniu danej tematike preto s radosťou odporučme výborný titul nazvaný Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny.

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

Recenzie

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

To najtragickejšie, čo môžeme v 21. storočí stretnúť na Zemi, vo významnej miere nájdeme zachytené v knihe s názvom Vylúčení. Autorom tejto nielen hrúbkou drvivej reportáže je Artur Domosławski, ďalší z dlhého radu výnimočných poľských novinárov, ktorému sa za ňu ušla i nominácia na najprestížnejšie domáce ocenenie Niké. Do slovenčiny ju výborne preložil Alexander Horák, takže už nejaký čas zaujíma čestné miesto medzi spravodajskými perlami v edícii Prekliati reportéri zo známeho vydavateľstva Absynt.