Jej vlastný život
O fenoméne žien, ktoré sa rozhodli nevydať sa alebo vydať sa a nemať deti sa vzácne hovorí aj na Slovensku, je to ale mimoriadne citlivá téma. Svedčia o tom aj diskusné fóra plné útočných reakcií na tento životný postoj. O to viac zaujme kniha Jej vlastný život od novinárky a esejistky Kate Bolick, ktorá tieto rozhodnutia prezentuje ako plnohodnotné.
Kate Bolick v jednom rozhovore povedala, že vznik knihy Jej vlastný život sa viaže na esej „All the single ladies“ uverejnenej v časopise The Atlantic. V článku sa venovala životným stratégiám žien na začiatku 21. storočia a téma sa postupne preklopila do podstatne širšieho rozsahu a časovo zamierila na prelom 19. a 20. storočia a tiež do prvej polovice 20. storočia. Postavami knihy sú „prebúdzačky“, ako ich nazvala autorka – ženy s mimoriadnymi osobnosťami a pozoruhodnými životmi. Spája ich tiež to, že sa buď nevydali alebo sa vydali a nemali deti (neplatí to absolútne ako neskôr zistia čitatelia). V jednotlivých kapitolách sa prelínajú životy poetky, esejistky, spisovateľky, spoločenskej aktivistky, resp. reformátorky.
Spoločenské postavenie nevydatých žien zásadne ovplyvňujú dobové kolektívne predstavy, kladné aj negatívne stereotypy vyplývajúce z kultúrnych postojov. V priebehu čias sa menia, nemajú vždy iba podobu stigmy, napriek tomu nezadaní bývajú častejšie diskriminovaní napr. na trhu práce. Práca cez víkendy, zmeny vyžadujúce ostať v práci popoludní alebo do večera, predpoklad dostatku voľného času a ďalšie javy, to všetko sa podieľa na zhoršenom postavení slobodných.
„Za koho sa vydať a kedy – tieto dve otázky definujú život každej ženy bez ohľadu na to, kde vyrástla alebo aké náboženstvo vyznáva či nevyznáva. Môže zistiť, že namiesto mužov miluje ženy, alebo sa rozhodnúť, že jednoducho v manželstvo neverí. Na tom nezáleží. Tieto súvisiace otázky riadia jej život, až kým nie sú zodpovedané, aj keby odpoveďami mali byť „za nikoho“ a „nikdy“.
Texty sprevádzajú rôznorodé štatistiky: sobášnosť, rozvodovosť, skladbu domácností a viaceré ďalšie, sú ale umiestnené tak prirodzene, že vôbec nepôsobia rušivo ani nenudia. Práve naopak – čitateľ dokáže ostro vidieť, že aj manželstvo rodičov Kate Bolick, rovnako ako tisícok iných párov, odrážalo širšie demografické trendy druhej polovice 20. storočia. Kniha na hranici medzi esejou, beletriou a memoárami sa číta veľmi dobre. Štýl písania Kate Bolick je jasný, presný, nezriedka poetický, dovoľuje spoznávať jej emócie. Čitateľom približuje pozoruhodné ženy v kontexte ich čias a občas si predstavuje, aký život by žili v súčasnosti.
Zámerom knihy bolo zachytiť a popísať variabilitu životných štýlov žien prostredníctvom osobného príbehu autorky a piatich žien žijúcich na začiatku 20. storočia. Základnou témou je schopnosť prežiť plnohodnotný život aj osamote. Akceptovanie podobného rozhodnutia však nie je sociálne vôbec ľahko akceptovateľné. V priebehu času ale bipolárne rozdelenie žien na vydaté a slobodné v posledných desaťročiach prestáva platiť a dostáva sa skôr na úroveň negatívneho stereotypu. Knihu môžeme vnímať aj ako sondu do hlbších, podpovrchových priestorov kultúry, zaužívaných predstáv a konvencií, ktoré Kate Bolick nazvala „korzetom“. Práve rozviazanie tohto korzetu ušitého sociálnymi normami bývalo v minulosti také problematické a svoje dôsledky prináša aj v súčasnosti, v takzvanej postmodernej spoločnosti.
Ukážku z knihy si môžete prečítať TU.
Kate Bolick: Jej vlastný život
Preklad: Aňa Ostrihoňová
Inaque.sk
264 strán