Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Katja Kettu po druhé

Železo treba kuť, kým je horúce. V českom Argu o tom vedia svoje a preto jednému zo svojich v súčasnosti najsilnejších ťahúňov – fínskej spisovateľke Katji Kettu – vydali ďalšiu skvelú vec. Po predošlej vynikajúcej Porodní bábě tak len pred nedávnom vyšla novinka Sběratel dýmek. Román tvorí zbierka desiatich samostatných poviedkových príbehov a niektorými časťami je voľne prepletený práve s predchádzajúcou knihou.

Rozprávanie je opäť situované na ďaleký Sever v čase vojnovej kataklizmy. Jednotiaci prvok čiastočne spájajúci všetky príbehy je rozprávač – agent kontrarozviedky prezývaný Ohnivá tvár. Počas vojny prebýva v polárnej chate vo fjorde Mŕtveho muža. Jeho najvzácnejší majetok tvorí desať čudesných fajok pochádzajúcich z rôznych kútov sveta, ktoré príliv vyplavil na pevninu. Každá predstavuje príbeh alebo odraz príbehu svojho bývalého majiteľa.

Spolu tvoria rozmanitú mozaiku zloženú z pohnutých ľudských osudov odohrávajúcich sa v rozličných časoch na všakovakých miestach. V pestrej koláži sú tu zachytené a vykreslené akési čriepky obrazov rôznych svetov z pohľadu najrozmanitejších spoločenských vrstiev. Autorka s veľkou bravúrou popisuje a do jedného podmanivého celku zmiešava reálie z, napríklad, predvojnového Nemecka, cárskeho Ruska, brazílskych nevestincov, púštnych saharských kmeňov a mnohé ďalšie dramatické výseky z rozličných realít.

Katja Kettu nezostáva stáť na mieste a svoj štýl posúva a cizeluje aj naďalej. Je priamočiarejšia, ale zároveň nápaditejšia, štylisticky bohatšia a vynaliezavejšia. Celok aj napriek zdanlivej tematickej rozháranosti skvele drží pokope a pomerne ľahko sa vstrebáva. Novinka je o niečo čítavejšia, dynamickejšia a v dobrom slova zmysle prístupnejšia. Mám dojem, že sa podstatne viac vsadilo na atmosféru hrajúcu rôznymi farbami, premenlivými emóciami a variabilnými náladami. Ubudlo dusného ťaživého tlaku, zrejme aj následkom toho, že explicitný naturalizmus bol zredukovaný na minimum. Text podstatne voľnejšie dýcha a dáva čitateľovi viacej priestoru.

Sběratel dýmek v konečnom dôsledku prináša o dosť iný zážitok ako predošlý román, avšak kvalitatívny štandard zostáva stále vysoko. Katja Kettu tým len potvrdzuje svoj spisovateľský talent a ponúka ďalší pohľad na rozmanitosť súčasnej severskej tvorby.

Katja Kettu: Sběratel dýmek

Vydal: Argo 2016

Preklad: Jitka Hanušová

235 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Sběratel dýmek

Sběratel dýmek

Katja Kettu

Deset dýmek – deset příběhů. Mrazivý příliv ve Fjordu Mrtvého muže vynáší na břeh dýmky z různých koutů světa.

Kúpiť za 10,62 €

Podobný obsah

Piranesi

Čo číta výkonný riaditeľ OZ Cesta von Pavel Hrica

Piranesi

Zvláštny chlapík menom Piranesi žije sám v alternatívnom svete – nekonečnom labyrinte siení, ktoré sú plné mramorových sôch. V dolných sieňach Dom hraničí s oceánom a hore s oblakmi. Piranesi sa živí rybami a morskými riasami. Vedecky skúma jednu sieň za druhou a robí si o všetkom systematické zápisky. V tomto Dome sa vyskytuje už len iný živý muž „the Other“, s ktorým sa Piranesi stretáva na chvíľu každý utorok. Títo dvaja a pozostatky niekoľkých mŕtvol tvoria celé ľudstvo. Alebo nie? Piranesimu sa začínajú diať divné veci. Mysteriózna fantázia sa mení na detektívne pátranie, v ktorom Piranesi objavuje inú svoju identitu. Clarkovej román si ma pripútaval každou ďalšou kapitolou. Nevedel som ho pustiť z rúk. Popri čítaní vo mne rástli otázky: kým vlastne naozaj sme? Čo vnímame reálne a čo je len skreslenie? Ako ovplyvňuje naše prostredie to, čo si myslíme o sebe a svete?

V tmavej komore

Čo číta grafický dizajnér Ondrej Jób

V tmavej komore

Napoly memoáre, napoly esej, previazané úvahami o identitách – národnej, etnickej aj rodovej. Hlavná postava, autorkin otec, maďarský Žid, prežil hrôzy druhej svetovej vojny v Budapešti a po vojne emigroval do USA, kde si založil rodinu a pôsobil ako úspešný retušér fotografií v New Yorku. Do Maďarska sa vrátil až pred osemdesiatkou ako Stefánia – po tom, ako absolvoval operáciu na zmenu pohlavia. Tento až neuveriteľný príbeh priam núti na zamýšľanie sa nad vlastnou identitou, nad tým, aké hranice majú národy, ako veľmi našu súčasnosť ovplyvňuje naša rodinná aj civilizačná história. Kniha je o to silnejšia, že sa týka nášho geografického regiónu a opisuje našu zdieľanú minulosť. Krátko po dočítaní knihy som mal možnosť bližšie spoznať Budapešť (niekoľkokrát som sa pri potulkách dokonca úplnou náhodou ocitol priamo pred domom, kde prežil detstvo malý István) a musím povedať, že mi otvorila nové perspektívy v nazeraní nielen na Maďarsko, ale aj v nazeraní na Slovensko, jeho miesto v Európe a moje miesto v ňom.

Ženy aj muži, zvieratá

Čo číta kníhkupkyňa Na korze Alexandra Harvanová

Ženy aj muži, zvieratá

Richard Pupala u mňa knihou Ženy aj muži, zvieratá trafil do čierneho. Ako empatická čitateľka som vnímala postavy jeho svojráznych poviedok živo a plasticky. V jednotlivých textoch som vedela odčítať ich minulosť, emocionálnu výbavu a vnútorné rozpoloženie. A to všetko aj napriek tomu, ako píše Mária Ferenčuhová v zdôvodnení, prečo sa táto kniha ocitla v desiatke nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2021, že mi Pupala poskytol iba jeden výrez, obraz, situáciu. Poviedky vystaval výborne situačne aj dialogicky. Z príbehov si tak vnímavý čitateľ môže odniesť naozaj silnú emóciu.