Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Malá veľká rodinná dráma

Rodinné vzťahy odjakživa priťahujú (nie len) spisovateľskú pozornosť. Ich mnohotvárna, premenlivá spletitosť sa dá zobrazovať v prakticky neobmedzených literárnych formách. Svoje čaro majú rozsiahle mnohovrstevnaté generačné ságy odzrkadľujúce celospoločenské pomery, panujúce v konkrétnych historických obdobiach.

Rovnakú príťažlivosť však majú aj komorné psychologické diela, rozkrývajúce najcitlivejšie zákutia partnerských vzťahov, do ktorých takisto môže prenikať (a preniká) vplyv veľkého sveta. Práve takýto veľmi krehký pohľad pod pokrievku komplikovaných životných osudov spojených putom rodiny ponúka výborný román Doplavat domů od britskej prozaičky Deborah Levy. Jeho kvality ocenila aj ctihodná akademická obec, keď ho v roku 2012 nominovala do finálneho výberu prestížnej Bookerovej ceny.

Bravúrne vycizelovaná dráma sa odohráva na francúzskej Riviére. Svetoznámy, pôvodom poľský básnik Joe spolu s manželkou, vojnovou reportérkou Isabelle a dcérou Ninou tu trávia dovolenku s priateľmi. Hneď v prvý deň ich však čaká prekvapenie. V bazéne ich dovolenkovej vily sa v Evinom rúchu kúpe neznáma mladá žena. Kitty je excentrická, príťažlivá, ale značne labilná osobnosť. Zo súcitu či skôr z akejsi náhlej neuváženosti jej k ubytovaniu ponúknu voľnú izbu. O napätú „zákopovú vojnu“ nervov je tým postarané.

Deborah Levy stačia skutočne skromné výrazové prostriedky na docielenie naozaj silnej atmosféry, o ktorú tu ide v prvom rade. Žiaden dynamikou tepajúci dej plný zvratov sa tentoraz nekoná. Autorka stavia takmer výhradne na skvelej práci s psychológiou jednotlivých postáv. Do základného, priam filmovo nasvieteného scénického rámca pridáva množstvo do detailu prepracovaných vzťahov a konfliktov, ktoré s minucióznosťou zahusťuje a postupne graduje. Dokáže tak vytvoriť úsporne minimalisticky vykreslený, ale zároveň mnohofarebný obraz plný pohnutých a traumatizovaných životných príbehov. Decentnými, akoby impresionistickými ťahmi znázorňuje podstatu rôznych problémov, z ktorých časť je z pohľadu jednotlivca skutočne neriešiteľná. Svojich protagonistov vykresľuje s vierohodnosťou a štylistickou istotou. Dokáže sa im správnym spôsobom dostať pod kožu a s citlivosťou načrtáva jednotlivé aspekty ich osobných zlyhaní, omylov a tragédií. Čitateľa však ani v najmenšom nepodceňuje a nič mu neservíruje na striebornom podnose. Vie od prvého momentu patrične zaujať a prinútiť k zamysleniu nad rôznymi existenčnými otázkami.

Deborah Levy hovorí, okrem iného aj o tom, do akej miery je osud človeka otázkou jeho slobodnej voľby a kde už začína fungovať mašinéria vonkajšieho sveta, postavenie jednotlivca neúprosne ignorujúca. Navrstvené reflexívne roviny autorka zaobaľuje do zvláštnej letargickej atmosféry, ktorá však začne znenazdajky naberať na váhe až celý, inak útly, román dostáva mohutné rozmery akejsi modernej antickej tragédie. Do celku potom logicky zapadajú aj premyslené a silnou emocionalitou nasiaknuté konverzačné sekvencie.

Doplavat domů je výborná práca bez zbytočnej vaty a samoúčelného exhibicionizmu, zachytávajúca skazu a rozpad rodinných pút podmienenú tragickou neschopnosťou prekročiť vlastný tieň.

Ozzy


Deborah Levy: Doplavat domů

Preklad: Jana Kunová

Vydal: Odeon (edícia Světová knihovna) 2014


160 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Doplavat domů

Doplavat domů

Deborah Levy

Francouzská Riviéra, rodinka na dovolené. Osoby a obsazení: Joe je uznávaný básník, jeho manželka Isabel pracuje jako reportérka.

Kúpiť za 11,12 €

Podobný obsah

Egypťan Sinuhe

Recenzie

Egypťan Sinuhe

Historický román je svojím spôsobom veľmi výlučná literárna forma. Pokiaľ má byť spracovaný naozaj poctivo, kladie na tvorcu nemalé nároky. V prvom rade si vyžaduje presnú znalosť popisovaného historického obdobia, bez ktorej docieliť autenticitu je, pochopiteľne, nemožné. Nemôže chýbať chytľavý príbeh, či rovno viacero spletitých príbehov, zaľudnený čo najpestrejšou zmesou charakterových typov, plasticky interpretujúcich historickú každodennosť i veľké zlomové historické udalosti. Všetko z tohto, a ešte podstatne viac, vo svojej tvorbe ponúka zrejme absolútny imperátor na poli historického románu – Mika Waltari.

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Správy

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Desiatka je známa a je pre mnohých prekvapivá. V tejto chvíli vám prinášame len krátky prehľad desiatich finalistov, ktorých porota vyberala z doteraz rekordného počtu 227 prozaických kníh, ktoré vyšli v minulom roku - a tie tam na rozdiel od českých literárnych cien neprihlasujú vydavatelia, porota posudzuje všetky knihy, ktoré vyšli. Postupne vám prinesieme ukážky z nich aj reakcie kritikov na tento výber.

Dojemný príbeh o predsudkoch, samote a porozumení

Recenzie

Dojemný príbeh o predsudkoch, samote a porozumení

Niektoré knihy majú jedinečnú schopnosť rozochvieť zabudnuté struny mysle, ktorým sme nevenovali pozornosť toľký čas, až začali hrdzavieť. Stačí však pohladiť papier nasiaknutý tlačiarenskou čerňou, pohrúžiť sa doň a rázom sa zmení na rezonančnú dosku, čo im prinavráti hlas. Podobne pôsobí aj prvotina írskej spisovateľky Sary Baume. Lyrická próza Jasno lepo podstín zhyna dáva tušiť už svojím názvom, že ide o skladbu presýtenú pôvabným smútkom, melancholickou krásou. Započúvajme sa teda do jej slov a vychutnajme príbeh dvojice osamotených duší, čo vôbec prvýkrát zakúsili teplo vzájomného porozumenia.