Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Malý kamarád

Donnu Tarttovú možno bez váhania zaradiť k najsúčasnejšej americkej spisovateľskej smotánke. Jej bibliografia je síce skromná, má na svojom konte zatiaľ iba tri romány. Kvantitu však jednoznačne nahrádza výnimočnou kvalitou, takže sa jej nevyhli ani rôzne významné ocenenia, vrátane v Amerike najprestížnejšej Pulitzerovej ceny. Všetky jej romány vznikali dlhé roky a okrem skutočne impozantného počtu strán sa vyznačujú najmä detailne prepracovaným a komplexným prístupom k spracovávaným témam. Malý kamarád je autorkin v poradí druhý opus. O jeho vydanie sa postaralo české Argo vo výbornom preklade Lucie Johnovej.

Príbeh čitateľa zavedie na juh Spojených štátov, zhruba na začiatok druhej polovice dvadsiateho storočia. Mesto Alexandria v štáte Mississippi predstavuje uzatvorený mikrosvet odrážajúci vyblednutý odlesk starých koloniálnych časov. Rozvetvená starousadlícka rodina Cleveových práve zažíva silnú tragédiu. Deväťročný Robin sa na Sviatok matiek nájde obesený na strome. Jeho matka sa z otrasnej skúsenosti už nikdy celkom nespamätá. Robinova mladšia sestra má v dobe nešťastia necelý rok. O jedenásť rokov neskôr je z nej nadpriemerne inteligentné dievča so sklonmi k samotárstvu. Počas letných prázdnin začne s jediným kamarátom Helym pátrať po príčine Robinovej smrti, ktorá nebola nikdy objasnená a v blízkych i širších kruhoch sa z nej stala tabuizovaná záležitosť. Spočiatku ľahkovážna kratochvíľa čoskoro naberie nebezpečné grády, keď sa detské plány skrížia s miestnym, psychicky narušeným výrobcom drog a jeho viac-menej rovnako poznačenými rodinnými príslušníkmi. Začína sa precízne rozohraná partia s detailne rozkreslenými postavami a vcelku ponurou, avšak elektrizujúcou atmosférou, postupne vyúsťujúca do horkého deziluzívneho rozuzlenia.

Donna Tarttová píše v každom ohľade famózne. Rozprávanie je prakticky počas celého románu až prekvapivo priamočiare. Obsahuje však toľko príbehov plných najrôznejších odbočiek a pestrých žánrových dochucovadiel, že čitateľova pozornosť má čo robiť, aby výslednú textovú masu dôkladne spracovala. Jednotlivé prvky sú výborne vyladené a preto aj ležérnejšie rozprávačské tempo nepostráda dynamiku a znepokojivé vnútorné napätie, pomaly vyliezajúce až na povrch. Ľahký dotyk detektívky, brilantná psychologická drobnokresba zatavená do nekompromisne kritického sociálneho realizmu, sýte, epicky mohutné a nenudiace opisné pasáže – Donna Tarttová s vycibreným citom pre mieru kombinuje všetko, čo potrebuje. Jednotlivé menšie kompozície skvele zapadajú do plného celku, ktorý spoľahlivo drží tvar a ponúka podrobný obraz každodennosti amerického Juhu vnímaný citlivými detskými očami.

Autorka so zaujatím sprevádza svetom, kde sa pomerne bolestivým spôsobom triešti staré o nové. Bývalá honorácia zviazaná tuhými predsudkami, čítajúcimi silný rasizmus, segregáciu či náboženské puritánstvo je čoraz intenzívnejšie pohlcovaná typicky rýchlym konzumom, pričom každá strana má svojich víťazov i porazených. Autorka prostredníctvom prenikavého detského pohľadu vytvára až nepríjemne presný prierez naprieč všetkými spoločenskými vrstvami. Zbytočnou logikou nezaťažené detské oko nazerá na tvrdú každodennosť bez dospeláckej falše a ťaživosť medziľudských vzťahov na všetkých úrovniach vidí práve takú, aká je. Vzniká tak pôsobivá, do detailu prepracovaná spoločenská mozaika, doslova natlakovaná rôznymi hlbokými tragédiami, zlyhaniami, fatálnymi omylmi, ignorantstvom, mozog vyžierajúcou jednotvárnou rutinou i prechodnými chvíľkami euforického šťastia.

Donna Tarttová sa dokázala vtesnať kdesi medzi Johna Steinbecka a Cormaca McCarthyho a zhotoviť mnohovrstevnatý, emóciami nabitý zážitok hoden opakovanej pozornosti. Malý kamarád funguje ako pravá čitateľská výzva.


Donna Tarttová: Malý kamarád

Vydal: Argo 2016

Preklad: Lucie Johnová

576 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Malý kamarád

Malý kamarád

Donna Tartt

Donna Tarttová ve svém druhém románu Malý kamarád (po němž následoval světoznámý román Stehlík, za který v roce 2014 získala Pulitzerovu cenu) brilantně zachycuje dusivou atmosféru upadajícího jižanského městečka, kde stále doutnají rasové a společenské konflikty, ze slávy bývalé honorace zbyly už jen trosky a pod zdánlivě ospalým povrchem číhají skryté hrozby. V městečku Alexandrie ve státě Mississippi dojde k tragédii – na Svátek matek je devítiletý Robin Cleve nalezen oběšený na stromě na zahradě před domem svých rodičů.

Kúpiť za 16,29 €

Podobný obsah

Piranesi

Čo číta výkonný riaditeľ OZ Cesta von Pavel Hrica

Piranesi

Zvláštny chlapík menom Piranesi žije sám v alternatívnom svete – nekonečnom labyrinte siení, ktoré sú plné mramorových sôch. V dolných sieňach Dom hraničí s oceánom a hore s oblakmi. Piranesi sa živí rybami a morskými riasami. Vedecky skúma jednu sieň za druhou a robí si o všetkom systematické zápisky. V tomto Dome sa vyskytuje už len iný živý muž „the Other“, s ktorým sa Piranesi stretáva na chvíľu každý utorok. Títo dvaja a pozostatky niekoľkých mŕtvol tvoria celé ľudstvo. Alebo nie? Piranesimu sa začínajú diať divné veci. Mysteriózna fantázia sa mení na detektívne pátranie, v ktorom Piranesi objavuje inú svoju identitu. Clarkovej román si ma pripútaval každou ďalšou kapitolou. Nevedel som ho pustiť z rúk. Popri čítaní vo mne rástli otázky: kým vlastne naozaj sme? Čo vnímame reálne a čo je len skreslenie? Ako ovplyvňuje naše prostredie to, čo si myslíme o sebe a svete?

V tmavej komore

Čo číta grafický dizajnér Ondrej Jób

V tmavej komore

Napoly memoáre, napoly esej, previazané úvahami o identitách – národnej, etnickej aj rodovej. Hlavná postava, autorkin otec, maďarský Žid, prežil hrôzy druhej svetovej vojny v Budapešti a po vojne emigroval do USA, kde si založil rodinu a pôsobil ako úspešný retušér fotografií v New Yorku. Do Maďarska sa vrátil až pred osemdesiatkou ako Stefánia – po tom, ako absolvoval operáciu na zmenu pohlavia. Tento až neuveriteľný príbeh priam núti na zamýšľanie sa nad vlastnou identitou, nad tým, aké hranice majú národy, ako veľmi našu súčasnosť ovplyvňuje naša rodinná aj civilizačná história. Kniha je o to silnejšia, že sa týka nášho geografického regiónu a opisuje našu zdieľanú minulosť. Krátko po dočítaní knihy som mal možnosť bližšie spoznať Budapešť (niekoľkokrát som sa pri potulkách dokonca úplnou náhodou ocitol priamo pred domom, kde prežil detstvo malý István) a musím povedať, že mi otvorila nové perspektívy v nazeraní nielen na Maďarsko, ale aj v nazeraní na Slovensko, jeho miesto v Európe a moje miesto v ňom.

Ženy aj muži, zvieratá

Čo číta kníhkupkyňa Na korze Alexandra Harvanová

Ženy aj muži, zvieratá

Richard Pupala u mňa knihou Ženy aj muži, zvieratá trafil do čierneho. Ako empatická čitateľka som vnímala postavy jeho svojráznych poviedok živo a plasticky. V jednotlivých textoch som vedela odčítať ich minulosť, emocionálnu výbavu a vnútorné rozpoloženie. A to všetko aj napriek tomu, ako píše Mária Ferenčuhová v zdôvodnení, prečo sa táto kniha ocitla v desiatke nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2021, že mi Pupala poskytol iba jeden výrez, obraz, situáciu. Poviedky vystaval výborne situačne aj dialogicky. Z príbehov si tak vnímavý čitateľ môže odniesť naozaj silnú emóciu.