Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Napäto očakávané veľké rozuzlenie

Séria príbehov z Prašiny sa vyznačuje obrazotvornosťou a dynamickým rozprávačským tempom. Fiktívna štvrť, kde sa zastavil čas a život plynie vlastným rytmom uprostred Prahy 21. storočia, pred dvoma rokmi očarila mnohých čitateľov.

Autor vtedy za svoj literárny debut získal niekoľko cien a podieľa sa aj na scenári filmovej verzie, ktorá bola ohlásená na rok 2021.

Minuloročné pokračovanie Prašina 2. Čierny Merkurit tento rok uzatvára posledný diel trilógie s podtitulom Biela komnata. S ňou prichádzajú nové dobrodružstvá a napäto očakávané veľké rozuzlenie. Zatiaľ čo sa v ošarpaných domoch a na prázdnych námestiach v tichosti schyľuje k poslednému stretu, rozhodne sa En vziať osud ich štvrte do vlastných rúk. Jirko sa vydáva po jej stopách. Podarí sa mu odvážne dievča nájsť, skôr než bude neskoro?

Úspechy knihy Prašina v Českej republike:

‒ Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství;
‒ Cena nočních spáčů Noci s Andersenem;
‒ nominácia na cenu Magnesia Litera;
‒ nominácia na cenu Zlatá stuha;
‒ nominácia na Cenu Jiřího Ortena.


Ilustrácie pre tretí diel Prašiny opäť vytvoril talentovaný český ilustrátor Karel Osoha. Jeho výtvarnícky štýl výborne súznie s tajomnou atmosférou príbehov.

Foto knihy: Nakladatelství Paseka

Text vychádza z recenzie publikovanej na idnes.cz/kultura.


Vojtěch Matocha: Prašina 3. Biela komnata

Ilustrácie: Karel Osoha

Preklad: Marta Maňáková

V slovenčine vydáva Artforum 5. februára 2021.

Zobraziť diskusiu (0)

Prašina 3. Biela komnata

Prašina 3. Biela komnata

Matocha Vojtěch

Je sparné leto a napätie na hraniciach Prašiny rastie. Podnikateľ Klement Hrouda sa vracia do Prahy, aby sa pomstil, a na svahoch Šibeničného vrchu striehnu Krchlebčania, vedení záhadným Melicharom.

Kúpiť za 9,60 €

Prašina 2. Čierny merkurit

Prašina 2. Čierny merkurit

Matocha Vojtěch

Praha je zaviata snehom, ktorý ukryl akékoľvek stopy jesenného dobrodružstva Jirka a En. Prašina však znova nečakane vtrhne do ich životov ako snehová víchrica. Aká hrozba číha v prašinskej štvrti Krchleby a kto je tajomný Melichar?

Kúpiť za 10,20 €

Prašina (slovenská verzia)

Prašina (slovenská verzia)

Matocha Vojtěch

Prašina je tajuplné miesto: temný ostrov uprostred žiariacej Prahy. Nikto nevie prečo, ale v Prašine nefunguje elektrina: nesvietia tu lampy, nejazdia električky a mobily márne hľadajú signál. V tejto strašidelnej štvrti pátrajú dvaja chlapci a dievča po starobylom tajomstve, ktoré by mohlo zmeniť svet. Ich dobrodružstvo je o to nebezpečnejšie, že musia čeliť partii dospelých, ktorí majú rovnaký cieľ a nezastavia sa pred ničím. Mimoriadne napínavý príbeh blízky štýlu Jaroslava Foglara dopĺňajú ilustrácie, ktoré čitateľa vezmú priamo do srdca Prašiny.

Kúpiť za 9,60 €

Podobný obsah

Knižné ochutnávky – Vojtěch Matocha: Prašina 3, Biela komnata

Knižné ochutnávky

Knižné ochutnávky – Vojtěch Matocha: Prašina 3, Biela komnata

Je sparné leto a napätie na hraniciach Prašiny rastie. Podnikateľ Klement Hrouda sa vracia do Prahy, aby sa pomstil, a na svahoch Šibeničného vrchu striehnu Krchlebčania, vedení záhadným Melicharom.

Prašina 3: Uvedenie posledného dobrodružstva

Beseda

Prašina 3: Uvedenie posledného dobrodružstva

Milí fanúšikovia dobrodružstiev z tajomnej Prašiny, pozývame vás všetkých – bez ohľadu na vek – na online uvedenie slovenského vydania tretej knihy s názvom Biela komnata. Z knihy prečíta vydavateľ Vladimír Michal a s autorom Vojtěchom Matochom sa porozpráva kníhkupkyňa z Artfora na Kozej Tereza Zhaňačová.

Prašina 3. Biela komnata

Prašina 3. Biela komnata

Vojtěch Matocha

Je sparné leto a napätie na hraniciach Prašiny rastie. Podnikateľ Klement Hrouda sa vracia do Prahy, aby sa pomstil, a na svahoch Šibeničného vrchu striehnu Krchlebčania, vedení záhadným Melicharom. Čoskoro sa davy ľudí vydajú po temných uličkách a budú hľadať stroj dávneho vynálezcu Hanuša Nápravníka. Zatiaľ čo sa v ošarpaných domoch a na prázdnych námestiach v tichosti schyľuje k poslednému stretu, rozhodne sa En vziať osud ich štvrte do vlastných rúk. Jirko sa vydáva po jej stopách. Podarí sa mu odvážne dievča nájsť, skôr než bude neskoro? Posledný diel úspešnej trilógie Prašina prináša konečné rozuzlenie, na ktoré sme s veľkým napätím čakali.