Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Neměnnost leopardích skvrn

Viacerí spisovatelia zaplatili veľkú cenu za vlastné písanie. Zmierenie sa s vlastnou priemernosťou, neustále pochybnosti o kvalite svojich kníh, to sú len dve z viacerých útrap, ktoré neustále znášajú postavy brilantnej knihy Neměnnost leopardích skvrn. Nemala by uniknúť nikomu, kto rád číta knihy o iných knihách.

Aká je skutočná povaha fikcie a čo je naozajstný zámer spisovateľa? „Vystavěl jsem třísetstránkový domek z karet, pečlivě vyváženou iluzi, bez jediného gramu pravdy, který by ji držel pohromadě.“
Americký spisovateľ Kristopher Jansma na seba upútal pozornosť hneď svojím prvým románom Neměnnost leopardích skvrn a dôvody sú po prečítaní úplne zreteľné: literárna hra, humor, nečakané dejové zvraty a predovšetkým neustála prítomnosť témy autorstva kníh ponúkajú svieže a atraktívne dielo. Vystihnúť dej pritom nie je vôbec jednoduché.


Hlavná postava túži byť spisovateľom, uvedomuje si ale svoju priemernosť a závidí priateľovi jeho talent a priateľstvo s krásnou Evelyn. Iná hlavná postava sa živí ako falošný profesor, neskôr píše seminárne práce pre deti z bohatých rodín. To mu umožňuje cestovať po celom svete a prežívať nezvyčajné situácie. Ďalšie postavy prichádzajú a odchádzajú zo scény v niekedy až bláznivom putovaní po Dubaji, Srí Lanke, Manhattane, Islande a Luxembursku s cieľom obnoviť stratené vzťahy a nájsť ten pravý príbeh. Zápletka pripomína mnohosten alebo krasohľad a priamo vyzýva k opakovanému čítaniu. Návrat ku knihe potom prinesie nový zážitok, ukáže vývoj deja v novom uhle pohľadu.


„A jakou cenu už lidé zaplatili za tuhle nedokonalou nesmrtelnost? Kolik jater, plic a žil? Rozervaných, zamořených, prostřelených? Kolik opuštěných dětí, kolik zrazených rodin, kolik odporných milostných afér vystavených na oči celému světu? Kolik manželek a manželů odsunutých stranou? Kolik dokonalých okamžiků pozorovaných s odstupem jen proto, abychom je později mohli znevážit proměnou v slova? A to všechno s nevyslovenou modlitbou za to, aby tyto tvrdě získané pravdy přetrvaly krátké roky našich lží.“


Jansma sa hrá s čitateľmi dômyselnú hru a vrství na seba príbehy pretkané ohromným množstvom literárnych odkazov. Každá kapitola navyše začína úryvkom z diela významného spisovateľa: Hemingwaya, Kafku, Fitzgeralda a ďalších. Nie je to samoúčelná intertextualita ani pretekanie sa v počte prečítaných kníh. Jansma zručne využil zaujímavú literárnu techniku: vpisuje texty vo vnútri textov až sa chvíľami zdá, že nie je jasné, kto je skutočný autor a kto sú len napísané postavy. Spisovateľ v knihe píše poviedku, v ktorej hlavná postava píše román a úryvky textov čítajú jednotlivé postavy. V druhom slede si aj čitateľ Neměnnosti leopardích skvrn snáď položí, či nie je postavou príbehu iného, metatextového, autora.


Zvláštna kombinácia takmer filozofického románu, ľúbostného príbehu o hľadaní samého seba a porozumenia ostatným priťahuje čitateľov po celom svete. Kristopher Jansma je považovaný za autora, ktorého diela je potrebné sledovať, pretože môžu poskytnúť literatúre nové impulzy. Dôležité len je, aby v „infoobezite“ knižného trhu neostal nepovšimnutý.



Kristopher Jansma: Neměnnost leopardích skvrn
Preklad: Veronika Volhejnová
Paseka 2014
264 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Neměnnost leopardích skvrn

Neměnnost leopardích skvrn

Kristopher Jansma

„Všechny tyhle příběhy jsou pravdivé, ale někde jinde.“ Co všechno musí autor obětovat, aby se proslavil? A dá se vůbec dobře psát, a přitom zůstat sám sebou? Beznadějně nespolehlivý – ale beznadějně upřímný – vypravěč tohoto důmyslného románu chtěl být odjakživa spisovatelem. A tak pokukuje nejen po půvabech svůdné dívky Evelyn, ale především po úspěchu svého talentovanějšího kamaráda Juliana. Jenže když se přátelé fatálně rozhádají, Jansmův hrdina se ve snaze psát pravdivě začne zaplétat do nekonečné sítě lží… Jazzové kluby na Manhattanu, vesnice na Srí Lance, Island, Dubaj, černá Afrika – závratný děj omotává celý svět a na čtenáře vyskakují příběhy jak z ruské matrjošky. Neměnnost leopardích skvrn je nejen příběhem o vyprávění příběhů, v němž zaznívají ohlasy Fitzgeralda, Čechova, Hemingwaye, Kafky a mnoha dalších mistrů, ale především oslavou umění. Nápaditou, zábavnou, dojemnou i nevídaně vtipnou.

Kúpiť za 10,74 €

Podobný obsah

Piranesi

Čo číta výkonný riaditeľ OZ Cesta von Pavel Hrica

Piranesi

Zvláštny chlapík menom Piranesi žije sám v alternatívnom svete – nekonečnom labyrinte siení, ktoré sú plné mramorových sôch. V dolných sieňach Dom hraničí s oceánom a hore s oblakmi. Piranesi sa živí rybami a morskými riasami. Vedecky skúma jednu sieň za druhou a robí si o všetkom systematické zápisky. V tomto Dome sa vyskytuje už len iný živý muž „the Other“, s ktorým sa Piranesi stretáva na chvíľu každý utorok. Títo dvaja a pozostatky niekoľkých mŕtvol tvoria celé ľudstvo. Alebo nie? Piranesimu sa začínajú diať divné veci. Mysteriózna fantázia sa mení na detektívne pátranie, v ktorom Piranesi objavuje inú svoju identitu. Clarkovej román si ma pripútaval každou ďalšou kapitolou. Nevedel som ho pustiť z rúk. Popri čítaní vo mne rástli otázky: kým vlastne naozaj sme? Čo vnímame reálne a čo je len skreslenie? Ako ovplyvňuje naše prostredie to, čo si myslíme o sebe a svete?

V tmavej komore

Čo číta grafický dizajnér Ondrej Jób

V tmavej komore

Napoly memoáre, napoly esej, previazané úvahami o identitách – národnej, etnickej aj rodovej. Hlavná postava, autorkin otec, maďarský Žid, prežil hrôzy druhej svetovej vojny v Budapešti a po vojne emigroval do USA, kde si založil rodinu a pôsobil ako úspešný retušér fotografií v New Yorku. Do Maďarska sa vrátil až pred osemdesiatkou ako Stefánia – po tom, ako absolvoval operáciu na zmenu pohlavia. Tento až neuveriteľný príbeh priam núti na zamýšľanie sa nad vlastnou identitou, nad tým, aké hranice majú národy, ako veľmi našu súčasnosť ovplyvňuje naša rodinná aj civilizačná história. Kniha je o to silnejšia, že sa týka nášho geografického regiónu a opisuje našu zdieľanú minulosť. Krátko po dočítaní knihy som mal možnosť bližšie spoznať Budapešť (niekoľkokrát som sa pri potulkách dokonca úplnou náhodou ocitol priamo pred domom, kde prežil detstvo malý István) a musím povedať, že mi otvorila nové perspektívy v nazeraní nielen na Maďarsko, ale aj v nazeraní na Slovensko, jeho miesto v Európe a moje miesto v ňom.

Ženy aj muži, zvieratá

Čo číta kníhkupkyňa Na korze Alexandra Harvanová

Ženy aj muži, zvieratá

Richard Pupala u mňa knihou Ženy aj muži, zvieratá trafil do čierneho. Ako empatická čitateľka som vnímala postavy jeho svojráznych poviedok živo a plasticky. V jednotlivých textoch som vedela odčítať ich minulosť, emocionálnu výbavu a vnútorné rozpoloženie. A to všetko aj napriek tomu, ako píše Mária Ferenčuhová v zdôvodnení, prečo sa táto kniha ocitla v desiatke nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2021, že mi Pupala poskytol iba jeden výrez, obraz, situáciu. Poviedky vystaval výborne situačne aj dialogicky. Z príbehov si tak vnímavý čitateľ môže odniesť naozaj silnú emóciu.