Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Nič nehovor

Dočítať knihu o severoírskom ozbrojenom konflikte v deň dvadsiateho piateho výročia Veľkopiatkovej dohody? Tomu sa povie správne načasovanie. I také vás môže postretnúť pri vášnivom listovaní vynikajúcou reportážou s názvom Nič nehovor, ktorej autorom je americký novinár s čiastočne írskymi koreňmi Patrick Radden Keefe. Náročná problematika nanajvýš vhodná pre špecialistov združených vo vydavateľstve Absynt, kde tento mimoriadny titul vyšiel v rámci legendárnej edície Prekliati reportéri, pričom jeho špičkový preklad zaobstarala Alexandra Strelková.

Štyri roky príprav, sedem pracovných ciest do Severného Írska, dôkladné rozhovory s viac než stovkou zainteresovaných. Minuciózne spracované rešerše správ, novinových článkov a mnohých ďalších zdokumentovaných prameňov sú samozrejmosťou. I preto Patrickova práca pôsobí už na prvý pohľad skutočne impozantne a u čitateľov určite vzbudí zaslúžený rešpekt. Radno však jedným dychom dodať, že obavy z úctyhodnej hrúbky nie sú vôbec opodstatnené. Jednoducho preto, že Keefe zostavil dokumentárny text bez hluchého miesta, v ktorom sa niet kedy nudiť.

V hrubších obrysoch priblíži samotný historický vznik danej situácie siahajúci až kamsi k normanským vpádom na írske ostrovy a následný politicko-sociálno-náboženský vývoj. Šikovnými prestrihmi sa vzápätí dostávame k tomu najpodstatnejšiemu. Do Severného Írska koncom šesťdesiatych rokov. Národný odboj známy ako Írska republikánska armáda (IRA), ktorá svojho času významne prispela k získaniu írskej nezávislosti, sa vplyvom najnovších udalostí v severoírskom regióne reaktivuje. Zároveň však dochádza k jej rýchlej premene na v podstate čistokrvnú teroristickú organizáciu ohrozujúcu nielen (Severné) Írsko. Čoraz intenzívnejšie začína svoju činnosť zameriavať i na Britániu.

Práve obdobie najvyhrotenejších bojov (1969 – 1999), ale i ďalšiu metamorfózu organizácie, spojenú s priamym vstupom na politickú scénu Spojeného kráľovstva, Keefe v rámci svojej obsiahlej reportáže majstrovsky zaznamenáva. (Pri pozornom vnímaní predkladaných informácií poľahky rozšifrujeme i jej veľavravný názov.) Na precízne zozbieraných dátach stavia komplexný obraz toho, akým spôsobom (nielen) do severoírskych ulíc i súkromia všetkých po nich prechádzajúcich vstúpila gerilová vojna, ktorá tento priestor niekoľko nasledujúcich desaťročí veľmi horlivo (de)formovala. Jedným z najvýraznejších myšlienkových vyústení textu je potom práve aj uvedomenie si výšky zaplatenej spoločenskej ceny, za ktorú bola teroristická hydra ochotná stiahnuť z ulíc nekonečno svojich krvilačných hláv.

V Keefovej správe dostanú priestor páchatelia i obete. Policajti, vojaci, bojovníci, odsúdení trestanci, duchovní pastieri zababraní pouličnou špinou či politici v úhľadných oblekoch. Jednoducho riadna mozaika autentických postáv, z ktorých každá v daných veciach zohráva svoju vlastnú rolu s nejakým podielom viny, a žiaľ, neraz i úplnej neviny. Keefe píše zanietene, ale v podstate súdne a nezaujato. V prvom rade sa sústreďuje na čo najvernejšiu historickú rekonštrukciu zachytenú z hľadiska republikánskej menšiny s jej jasným presahom do dneška. Či napokon k tej-ktorej osobnosti či konkrétnym (zlo)činom toho alebo onoho aktéra zaujmeme stanovisko s väčšími, menšími, prípadne vôbec nejakými (žiadnymi?) sympatiami, závisí čisto len od miery nášho kritického úsudku.

Patrick Radden Keefe to za nás určite nerozhodne. On si prácu poctivo vykonal spísaním intenzívneho sociálneho prierezu z miesta, kde každodennosti dlho vládlo napätie, strach, výstražné grafity načmárané na stenách budov, armádne zátarasy v uliciach, tvrdé policajné obušky, tikot časovaných rozbušiek uložených v autách, rozstrieľané mŕtvoly pohodené v jarkoch či miznúce v neoznačených hroboch.

Ohromný spravodajský výkon, kde konečne prehovorili tí, ktorí prehovoriť mali a museli.

Patrick Radden Keefe: Nič nehovor

Absynt, 2021 (edícia Prekliati reportéri)

Preklad: Alexandra Strelková

640 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Nič nehovor

Nič nehovor

Keefe Patrick Radden

Únosy. Výbuchy.

Kúpiť za 17,01 €

Podobný obsah

La Bestia

Recenzie

La Bestia

Čo je človek ochotný podstúpiť kvôli vidine lepšieho života? Kam až je odhodlaný zájsť za (neraz celkom iluzórnym) splnením amerického sna? Aká veľká je hrôza, ktorá ho vyháňa z domova? Koľko vlastne stojí ten americký sen? Prečo a kde sa stále berie toľko bedárov zúfalo búšiacich na jeho nedobytné brány? Aspoň zopár odpovedí na tieto nepríjemné otázky dostaneme v drsnej reportáži rešpektovaného salvádorského novinára Óscara Martíneza. Nečudo, že po ňom s radosťou chňapli práve v našom Absynte. Reportážna kniha s hrozivým názvom Bestie. Na migrantech nesejde, totiž do edície Prokletí reportéři jednoznačne patrí, čomu skvelým prekladom výrazne pomohol Michal Špína.

Oceán mimo zákon

Recenzie

Oceán mimo zákon

Knižná produkcia nášho vynikajúceho vydavateľstva Absynt ponúka množstvo vskutku extrémnej tematiky. Texty zoskupené v ich vydavateľskom portfóliu môžu nepripravené čitateľstvo naozaj poriadne rozhodiť, šokovať či vydesiť. O to viac ich treba oceniť, keďže dokážu skutočne úderne informovať o tom, čo sa deje či dialo v tej-ktorej časti sveta. Presne takouto pohlcujúcou silou disponuje i titul s názvom Oceán mimo zákon od amerického novinára Iana Urbinu, ktorý v českom preklade od Jana Škroba vítane rozšíril zástup reportáží v konštantne kvalitnej edícii Prokletí reportéři.

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Recenzie

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Totálna ruská invázia na ukrajinskom území trvá už takmer tri roky, no aj u nás môžeme registrovať značné percento ľudí, ktorí v jasnom postoji k tomuto barbarskému vojnovému besneniu stále vyslovene tápu. Iste, nejeden dotknutý nemusí oplývať takými geopolitickými vedomosťami, aby v tejto ťažkej problematike zaujal súdne stanovisko. Tým rýchlejšie sa môže dostať do škodlivého vplyvu najmä kremeľskej dezinformačnej propagandy, útočiacej na nás prakticky zovšadiaľ. Ako vítaný kľúč k porozumeniu danej tematike preto s radosťou odporučme výborný titul nazvaný Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny.