Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Totálna ruská invázia na ukrajinskom území trvá už takmer tri roky, no aj u nás môžeme registrovať značné percento ľudí, ktorí v jasnom postoji k tomuto barbarskému vojnovému besneniu stále vyslovene tápu. Iste, nejeden dotknutý nemusí oplývať takými geopolitickými vedomosťami, aby v tejto ťažkej problematike zaujal súdne stanovisko. Tým rýchlejšie sa môže dostať do škodlivého vplyvu najmä kremeľskej dezinformačnej propagandy, útočiacej na nás prakticky zovšadiaľ. Ako vítaný kľúč k porozumeniu danej tematike preto s radosťou odporučme výborný titul nazvaný Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny.

Napísal ho Tomáš Forró, náš mimoriadne uznávaný vojnový novinár a tiež zanietený humanitárny pracovník, pozorujúci „ukrajinskú vec“ z blízkej vzdialenosti už od roku 2016. Jeho najnovšia práca vyšla v nemenej rešpektovanom vydavateľstve Absynt a ide o skutočne obdivuhodnú správu s prepotrebnou informačnou kvalitou.

V teréne vo dne v noci
Už z naznačeného vyplýva, že Tomáš Forró do ukrajinskej vojny jazdí dostatočne dlho na to, aby vedel priniesť naozaj obsiahly spravodajský materiál. Celé územie prejazdil krížom-krážom v počte hádam desiatok tisíc kilometrov, pričom patrí medzi tých reportérov, ktorí mali ešte v nie takej dávnej minulosti možnosť skúmať tento konflikt z oboch strán frontovej línie.

Oslovil množstvo respondentov zasiahnutých vojnou či už u nás, alebo napríklad v Poľsku a hlavne potom i priamo v Ukrajine. Zďaleka pritom nejde len o typy (nateraz) uchránené od priamej vojnovej katastrofy. Často tu totiž čítame aj reporty rovno z bojových stretov. Tomáš s humanitárnou pomocou pravidelne jazdí prakticky až na front za jednotlivými vojenskými formáciami, kde o tie najnebezpečnejšie situácie naozaj nie je núdza, takže nielen jemu neraz ide skutočne o holý krk. Veľa je takých, čo prídu i o ten. (O to viac treba jeho prácu oceniť napríklad pravidelným peňažným darom cez nadáciu Post Bellum.)

Prechádza cez vojnou zničenú krajinu a dôkladne zaznamenáva život tých, ktorí nemohli alebo ani z rôznych dôvodov nechceli zo svojich domovov odísť, a svoju každodennosť tak prežívajú v temnom tieni apokalypsy. Vychádza z toho pozoruhodne komplexná správa, kam sa okrem jednotlivo znejúcich hlasov konkrétnych ľudí dostanú i masívne spracované politicko-historické súvislosti, dostatočne zrozumiteľne a zoširoka osvetľujúce príčiny, pre ktoré sa to všetko deje. Osobne musím v tomto prípade vyzdvihnúť najmä doteraz nikde nepublikované pasáže o tom, prečo ruské vojská s takou maniakálnou posadnutosťou útočia na ukrajinskú energetiku, a aj zaujímavé vysvetlenie kadekým toľko diskutovaného svojrázu ukrajinského nacionalizmu.

Keby to nebolo naozaj...
... hádam by to mohol byť aj prvotriedny akčný vojnový psychotriler s atraktívne zakomponovaným politickým pozadím. Autorov rukopis dokáže čitateľa prakticky okamžite strhnúť, a i napriek takejto neľahkej látke dokonca obsahuje nezanedbateľnú mieru chytľavosti. Jeho rozprávaniu nechýba silný odpich a prirodzená živelnosť bez obalu pristupujúca k podstate veci. Ak teda niekto čaká falošne zromantizovaný patetický pamflet, bude sklamaný. Na také čosi je Tomáš Forró príliš poctivý reportér. Isteže si jasne všíma teraz už celkom jednoznačne dokázateľnú beštialitu ruských vojsk, páchanú na okupovaných územiach, i mnoho ďalšieho, čomu z ich strany Ukrajina denne urputne vzdoruje. V rámci možností však transparentne reflektuje aj prešľapy na strane obrancov spodobnené trebárs v nepríjemných usvedčeniach z kolaborácie, korupčníctva na rôznych úrovniach vládneho i vojenského predstavenstva či pokusy o rozkrádanie západnej humanitárnej a zbrojnej pomoci.

Je dobré o tom triezvo referovať, lebo aj vďaka tomu možno tieto patologické prejavy adekvátnym spôsobom opraviť alebo sa o to aspoň pokúsiť. Zároveň to radno chápať ako smerodajnú vôdzku pre tých, ktorí majú úprimnú ochotu pomáhať. Možno bude jasnejšie, akým organizáciám či jednotlivcom sa v danom prípade radšej vyhnúť a ktoré, naopak, podporovať tak, aby adresná pomoc prišla tam, kde ju skutočne treba.

Znižuje to húževnaté ukrajinské hrdinstvo v tejto vojne? Jednoznačne vravím, že neznižuje, len toto v Speve sirén dostáva celkom ľudskú tvár. Tomáš Forró spísal spravodajský text hoden najvyššieho uznania, ktorým sa okamžite dostáva na roveň takých jagavých hviezd, akými sú napríklad Michail Zygar alebo hoci aj Wojciech Jagielski.


Tomáš Forró: Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny

Absynt, 2024

600 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Spev sirén

Spev sirén

Forró Tomáš

Reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén predstavuje monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu, ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto vojny. Podáva jej brutálne zemitý príbeh, ktorého ďalšie kapitoly sa píšu dodnes.

Kúpiť za 26,91 €

Podobný obsah

Oceán mimo zákon

Recenzie

Oceán mimo zákon

Knižná produkcia nášho vynikajúceho vydavateľstva Absynt ponúka množstvo vskutku extrémnej tematiky. Texty zoskupené v ich vydavateľskom portfóliu môžu nepripravené čitateľstvo naozaj poriadne rozhodiť, šokovať či vydesiť. O to viac ich treba oceniť, keďže dokážu skutočne úderne informovať o tom, čo sa deje či dialo v tej-ktorej časti sveta. Presne takouto pohlcujúcou silou disponuje i titul s názvom Oceán mimo zákon od amerického novinára Iana Urbinu, ktorý v českom preklade od Jana Škroba vítane rozšíril zástup reportáží v konštantne kvalitnej edícii Prokletí reportéři.

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

Recenzie

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

To najtragickejšie, čo môžeme v 21. storočí stretnúť na Zemi, vo významnej miere nájdeme zachytené v knihe s názvom Vylúčení. Autorom tejto nielen hrúbkou drvivej reportáže je Artur Domosławski, ďalší z dlhého radu výnimočných poľských novinárov, ktorému sa za ňu ušla i nominácia na najprestížnejšie domáce ocenenie Niké. Do slovenčiny ju výborne preložil Alexander Horák, takže už nejaký čas zaujíma čestné miesto medzi spravodajskými perlami v edícii Prekliati reportéri zo známeho vydavateľstva Absynt.

Internát

Recenzie

Internát

Internát možno vnímať ako novodobý ekvivalent vojnovej klasiky Na západe nič nové. Paralela týchto diel sa rôzni hádam iba v odstupe necelého storočia. Kým významné nadčasové dielo Remarquea je odkazom histórie, Internát je desivým obrazom, žiaľ, stále aktuálnych skutočností.