Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Oceán mimo zákon

Knižná produkcia nášho vynikajúceho vydavateľstva Absynt ponúka množstvo vskutku extrémnej tematiky. Texty zoskupené v ich vydavateľskom portfóliu môžu nepripravené čitateľstvo naozaj poriadne rozhodiť, šokovať či vydesiť. O to viac ich treba oceniť, keďže dokážu skutočne úderne informovať o tom, čo sa deje či dialo v tej-ktorej časti sveta. Presne takouto pohlcujúcou silou disponuje i titul s názvom Oceán mimo zákon od amerického novinára Iana Urbinu, ktorý v českom preklade od Jana Škroba vítane rozšíril zástup reportáží v konštantne kvalitnej edícii Prokletí reportéři.

Čiary na vode
V podstate ide o súbor pätnástich správ (k nim úvod, epilóg, dodatky, poznámky atď.), ktoré autor písal počas niekoľkých rokov, keď pravidelne brázdil šíre vody svetového oceánu. Jednotné číslo v tomto prípade nezaznieva náhodou. Totiž nielen Urbina, ale i vedecká či aj inak zainteresovaná obec tento ohromný vodný kolos po správnosti chápe ako jeden vzájomne veľmi úzko a dômyselne prepojený ekosystém, hýriaci nepredstaviteľne pestrými podobami života. Preto si právom zasluhuje náš neustály obdiv, rešpekt, pozornosť a ochranu. Sú to však znovu len ľudia, ktorí na jeho majestátne vody v mene rôznych, zväčša celkom egoistických záujmov, naniesli akési „hranice“. Pritom ich vymedzenia z rovnako sebeckých pohnútok aj tak nie sú ochotní dodržiavať.

Kam zo súše nevidno
Naprieč stáročiami komplikovane vznikajúce ústne dohody, nejasný výklad aktuálne platných zákonov, ich celková nedostatočnosť, laxnosť jurisdikcie v kombinácii s chorým mamonom, podporovaným katastrofálnou sociálnou situáciou vo výraznej časti sveta, ale vlastne i samotná obrovitá rozľahlosť tohto vodného monštra i dnes mimoriadne sťažuje dôsledné vymáhanie uzákoneného práva. To sú len niektoré z hlavných príčin silne prispievajúcich k prakticky úplnému bezpráviu panujúcemu v priestore medzinárodných vôd. Práve najrôznejšie prejavy tejto nespravodlivosti, neraz pripomínajúcej najhroznejšie stredoveké otrokárstvo v modernom šate, tvoria najhlavnejšiu obsahovú náplň vynikajúco vybrúsených Urbinových reportáží.

Sú to najmä zdokumentované zločiny odohrávajúce sa v oblasti základných ľudských práv a prípady skutočne nehoráznej ekologickej kriminality páchanej na environmente svetového oceánu. Urbina s vytrvalou urputnosťou rozkrýva tieto nekalé praktiky a presvedčivo dokazuje, v akých ďalekosiahlych spletencoch dokážu tieto patológie dlhodobo efektívne kooperovať. Nutno podotknúť, že aj on sa pri ich objasňovaní dostal do viacerých naozaj dramatických situácií, kde o vypäté nervy nebola núdza.

Vymenúvať tu kompletne všetky zaznamenané zločiny zrejme nemá význam. Nechajme priestor čitateľstvu, aby na úrovni vlastného vnímania pocítilo i precítilo devastujúcu drvivosť týchto konkrétnych, podrobne zachytených prípadov. Ich najtragickejšia pointa, žiaľ, mnohokrát spočíva v tom, že tým najvernejším komplicom v takýchto situáciách býva práve celkom nevedomý, a teda nič netušiaci bežný spotrebiteľ kdesi na pevnine vzdialenej tisícky kilometrov od miesta činu.

I tu však s dobrými radami prichádza Ian Urbina, keď ponúka isté východiská, ktoré tieto mimoriadne vážne neprávosti môžu aspoň výraznejšie zminimalizovať. Po takomto spravodajskom zážitku si človek veru dobre rozmyslí, čo si dopraje hoci aj na štedrovečernom stole či kam a akým spôsobom sa v lete vypraví na dovolenku. Oceán mimo zákon je v každom prípade literárne „sústo“, ktoré v domácej zbierke knižných delikates nesmie už nikdy chýbať.


Ian Urbina: Oceán mimo zákon

Absynt, 2024, edícia Prokletí reportéři

Preklad: Jan Škrob

673 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Oceán mimo zákon

Oceán mimo zákon

Urbina Ian

Romantické představy o pirátech hoďte přes palubu. Nelidské zacházení s pracovníky rybářských lodí, drancování přírodního bohatství nebo pašování zbraní – zdá se, že nekonečný prostor mezinárodních vod schová všechno.

Kúpiť za 22,41 €

Podobný obsah

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Recenzie

O hrdinstve s ľudskou tvárou

Totálna ruská invázia na ukrajinskom území trvá už takmer tri roky, no aj u nás môžeme registrovať značné percento ľudí, ktorí v jasnom postoji k tomuto barbarskému vojnovému besneniu stále vyslovene tápu. Iste, nejeden dotknutý nemusí oplývať takými geopolitickými vedomosťami, aby v tejto ťažkej problematike zaujal súdne stanovisko. Tým rýchlejšie sa môže dostať do škodlivého vplyvu najmä kremeľskej dezinformačnej propagandy, útočiacej na nás prakticky zovšadiaľ. Ako vítaný kľúč k porozumeniu danej tematike preto s radosťou odporučme výborný titul nazvaný Spev sirén. Putovanie do srdca ukrajinskej vojny.

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

Recenzie

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

To najtragickejšie, čo môžeme v 21. storočí stretnúť na Zemi, vo významnej miere nájdeme zachytené v knihe s názvom Vylúčení. Autorom tejto nielen hrúbkou drvivej reportáže je Artur Domosławski, ďalší z dlhého radu výnimočných poľských novinárov, ktorému sa za ňu ušla i nominácia na najprestížnejšie domáce ocenenie Niké. Do slovenčiny ju výborne preložil Alexander Horák, takže už nejaký čas zaujíma čestné miesto medzi spravodajskými perlami v edícii Prekliati reportéri zo známeho vydavateľstva Absynt.

Internát

Recenzie

Internát

Internát možno vnímať ako novodobý ekvivalent vojnovej klasiky Na západe nič nové. Paralela týchto diel sa rôzni hádam iba v odstupe necelého storočia. Kým významné nadčasové dielo Remarquea je odkazom histórie, Internát je desivým obrazom, žiaľ, stále aktuálnych skutočností.