Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Poetika v delíriu tremens

Mohamed Šukri je kult. Pravý enfant terrible arabskej i svetovej literárnej tvorby sa preslávil hlavne autobiografickým románom Nahý chlieb, v ktorom zachytil otrasné skúsenosti zo svojho detstva i veľmi ranej mladosti. Naň plynule nadviazal druhou časťou svojej trojdielnej autobiografie. Táto vyšla pod názvom V čase omylov a do slovenčiny ju výborne previedol Marek Brieška. V rámci edície Dezorient express ju na svetlo sveta prinieslo OZ BRaK.

Šukri vyrastal do svojich dvadsiatich rokov celkom negramotný. Katastrofálne zážitky z obdobia hladomoru v jeho rodnom rifskom pohorí, brutálne násilnícky otec, rozvrátená rodina a pobyt medzi kriminálnymi živlami najhrubšieho zrna v meste Tandžer, ktoré sa stáva jeho celoživotnou múzou i prekliatím, ho navždy poznačia.

Snaží sa oslobodiť od minulosti. Túži po vzdelaní, chce sa naučiť čítať a písať. V tichom zapadnutom mestečku al-Arájiš sa napokon skutočne dostane do školy. Prespáva kade-tade, pretĺka sa, ako vie, len aby získal nejaké vzdelanie, čo sa mu nakoniec i podarí, a dokonca začína sám vyučovať. Popritom ho nadovšetko nadchne umenie a literatúra. Pomaly hľadá vlastné umelecké vyjadrenie. Skúša písať svoje prvé literárne texty, ktoré sú v každej chvíli odrazom jeho rozorvaného, sebazničujúceho vnútra.

Práve próza V čase omylov zachytáva Šukriho boj o seba samého so sebou samým. Na jednej strane tu je jasná snaha vymaniť sa z osídiel minulosti a žiť usporiadaným životom. Na strane druhej – Tandžer. Mesto, ktoré nikdy nespí a jeho hypnotizujúca charizma Šukriho neodolateľne fascinuje. Bytostne ho priťahuje ako nočného motýľa bezmocne letiaceho rovno do stredu planúcej vatry.

Šukri sa omámene pretĺka tandžerskými uličkami plnými násilia, špiny, drog a prostitúcie. Na svojej bezcieľnej púti po baroch, nevestincoch pochybnej a pochybnejšej povesti či psychiatrických liečebniach stretáva množstvo sebe podobných stroskotancov a nešťastných existencií, pričom veľa z nich logicky prepašuje i do tohto živočíšne úprimného textu. Šukri padá celkom ku dnu, do čoraz hlbšieho morálneho bahna. Aké-také záchranné koleso mu ponúka práve vzťah k literatúre.

Jeho až naturalisticky autentické rozprávanie tak funguje ako nejaká očistná terapeutická reportáž priameho účastníka z prvej línie. V jednej rovine sme teda svedkami autorovho neúprosného privátneho pekla. V hlbšom význame však jeho drsné rozprávanie brilantne hovorí aj o turbulentnom vývoji v marockej spoločnosti, keď táto v päťdesiatych rokoch získala ťažko vybojovanú nezávislosť a slobodu. Šukri dianie okolo seba vníma vlastnou, chľastom a hašišom skalenou optikou, pričom jeho výsledný záznam na papieri je i napriek tomu (alebo práve preto?) jasný priam fyzicky nepríjemne.

Hrubozrnný, bezprostredný, úprimný, citlivý, vulgárny až vyslovene oplzlý obraz nekonečnej ľudskej mizérie a biedy. Neotesané, neveľmi opracované vety sústredené v kratších kapitolách obsahujú silné napätie a celkom osobitú atmosféru plnú všadeprítomného zločinu, ohrozenia a zákernej zlovôle. Je to búrlivé a divoké zobrazenie života odohrávajúceho sa na krok od priepasti. Je to tvrdá sociálna sonda do odvrátenej strany reality, kde neraz padajú akékoľvek pravidlá a morálne zábrany.

V čase omylov tak vcelku pochopiteľne vôbec nie je o nejakých vycizelovaných vetách či „nadoblačnom umení“, ale napriek tomu je to skvostný text. Ušpinený, neresťami zasmradený, zavšivený, pritom presný, detailný a mimoriadne intenzívny od prvej do poslednej strany.

Émile Zola s Rudom Slobodom sa namol spití tackajú zadúšajúcou tandžerskou nocou plnou oživnutých ďasov. Vyšinutá poetika v delíriu tremens. To nemôže dopadnúť dobre.

Mohamed Šukri: V čase omylov

Vydal: OZ BRaK, 2019 (edícia Dezorient express)

Preklad: Marek Brieška

224 strán

Zobraziť diskusiu (0)

V čase omylov

V čase omylov

Šukri Mohamed

Marocký spisovateľ Mohamed Šukri (1935 – 2003) sa v druhom diele autobiografickej trilógie nazvanom V čase omylov opäť vracia do Tandžeru, zásadného mesta pre jeho tvorbu. Nočný život, bezuzdné pitky a prostitúcia sú overené Šukriho námety.

Kúpiť za 11,31 €

Podobný obsah

Zbierka zážitkovej poézie Erika Šimšíka získala jedno z najprestížnejších ocenení pre knižný dizajn

Správy

Zbierka zážitkovej poézie Erika Šimšíka získala jedno z najprestížnejších ocenení pre knižný dizajn

Kniha slovenského autora Erika Šimšíka Zbierka zážitkovej poézie získala zlatú medailu v rámci medzinárodnej súťaže The Most Beautiful Books from All Over the World.

Keď tango, tak s Krasznahorkaim

Recenzie

Keď tango, tak s Krasznahorkaim

Maďarská, zďaleka nie iba literárna umelecká tvorba vo svojich radoch ukrýva nejednu skutočne neopakovateľnú osobnosť. K jej najoriginálnejším solitérom bezpochyby patrí aj spisovateľ László Krasznahorkai. Vďaka čoraz aktívnejšie sa presadzujúcemu vydavateľstvu BRAK sa môžeme s prácou tohto autorského samorastu zoznamovať už viac-menej pravidelne. Vyšla tu aj jeho uhrančivá prvotina s názvom Satanské tango v naozaj špičkovom preklade Tímey Beck.

Rok magického myslenia

Recenzie

Rok magického myslenia

Joan Didion sa vyrovnáva s najväčšou ľudskou stratou. Takmer celoživotný partner, spisovateľ John Gregory Dunne, zomrie v jej prítomnosti. Spočiatku to považuje za žart, je zmätená a z tohto pôvodného pocitu sa pachuť prenáša do najbližšieho obdobia a mieša sa s ďalšou tragédiou. V rukách Joan Didion sa však z elégie stáva zamyslenie s pohlcujúcou energiou do najbližšieho obdobia. Rok magického myslenia (Brak, 2023) je skúškou zadržania dychu pod vodou. Výhodou je, že vy vždy môžete vynoriť hlavu a ľubovoľne, dosýta dýchať.