Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Prach a stín. Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače

Jack Rozparovač patrí medzi najzáhadnejšie postavy kriminalistiky a viacerí spisovatelia využili neznámu identitu sériového vraha pre svoje príbehy. Mimoriadnym počinom sa uviedla do literárnej komunity Lyndsay Fayeová románom Prach a stín, v ktorom vzdala poctu Sherlockovi Holmesovi, keď ho predstavila ako hlavného vyšetrovateľa vrážd vo Whitechapeli.

Americkú spisovateľku Lyndsay Fayeovú už poznajú čitatelia prostredníctvom výnimočnej trilógie o vzniku polície v New Yorku v polovici 19. storočia. V preklade sú zatiaľ dostupné dva diely: prvá časť Bohové Gothamu (Paseka 2014) zaviedla čitateľov do krutého sveta detskej prostitúcie a kriminálneho podsvetia napojeného na politickú scénu. Vo voľnom pokračovaní Lovci vran (Paseka 2015) na scénu vystupuje obchodovanie s otrokmi, pašeráci a gangy zápasiace o teritórium. Obidvomi knihami Fayeová predviedla, v čom spočíva sila jej písania: dôkladná príprava, štúdium dobových materiálov, prepracovaná zápletka, psychológia postáv a strhujúci dej. Uvedené predpoklady naplno využila už vo svojej prvotine, Prach a stín s podtitulom Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače, ktorú môžeme považovať za veľkolepú poctu postave Sherlocka Holmesa.


„Není to nestvůra ani zvíře, ale něco daleko horšího. Obávám se, že lidé, v nichž se spojuje naprostá zvrácenost s absolutním přesvědčením, jsou mnohem nebezpečnější. A začínám mít strach, že je skoro nemožné je dopadnout. Ale já to zvládnu, Watsone. Najdu ho. Přísahám, že to dokážu.“

V roku 1888 boli v priebehu niekoľkých mesiacov v Londýne, vo štvrti Whitechapel, nájdené telá prostitútok zavraždených obzvlášť brutálnym spôsobom. Médiá následne uverejnili list (pravdepodobne podvrh samotných novinárov), z ktorého pochádza aj meno Jack Rozparovač. Scotland Yard naštartoval masívne vyšetrovanie, napriek viacerým podozrivým sa ale identitu vraha v tých časoch nepodarilo odhaliť a špekulácie trvajú dodnes. Fayeová sa pri písaní opierala o rôznorodé výskumy o Jackovi Rozparovačovi a v knihe sa nachádzajú aj dobové listy, vrátane legendárneho, pripisovaného obávanému vrahovi, začínajúcim sa slovami „Z pekla“. Spisovateľka geniálne skombinovala fiktívne postavy so skutočnými a umiestnila ich do sveta plného chudoby, násilia, prostitúcie, antisemitizmu a zápasu o každodenné prežitie.


Dej románu začína v okamihu, kedy Scotland Yard nedokáže postúpiť ďalej vo vyšetrovaní vrážd a o pomoc požiada slávneho detektíva Sherlocka Holmesa a jeho spoločníka dr. Watsona. Holmes uplatní viaceré techniky zisťovania stôp známych z pôvodných príbehov, vrátane využitia rozsiahlej siete kontaktov, zmien vlastnej identity, nechýbajú ani akčné scény a špecifický čierny humor a, samozrejme, brilantná logika. Zatiaľ čo detektív naplno, až posadnuto, prepadá vyšetrovaniu, v novinách sa objavujú kontroverzné domnienky a vyúsťujú do hypotézy, že beštiálnym vrahom je sám Sherlock Holmes...


Sherlock Holmes patrí nepochybne do literárneho kánonu a špecifickosť štýlu písania Arthura Conana Doyla spôsobila, že aj keď sa objavilo množstvo plagiátorov a spisovateľov napodobňujúcich majstra, jeho originalitu sa im nepodarilo dosiahnuť. Viacerí autori napriek tomu dosiahli mimoriadnu kvalitu textov s tematikou Sherlocka Holmesa a preto dediči literárneho diela Arthura Conana Doyla udeľujú týmto výnimočným počinom svoje „požehnanie“ a práve dielo Prach a stín svojho času toto požehnanie získalo. Oprávnene.


Lyndsay Fayeová: Prach a stín. Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače
Preklad: Michal Prokop
Paseka 2016
326 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Prach a stín. Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače

Prach a stín. Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače

Lyndsay Fayeová

Před více než sto dvaceti lety zalehla londýnský Whitechapel noční můra. Zvěrstva, která páchá tajemný zabiják na prostitutkách, jsou neslýchaná a bezradný Scotland Yard hledá pomoc u Sherlocka Holmese. Jedině výstřední detektiv z Baker Street, chladnokrevný podivín s geniálním mozkem, se může postavit Jacku Rozparovači a rozluštit jeho tajemství. Ani v nejčernějším snu by ho však nenapadlo, že při svém pátrání bude muset bojovat s podezřením, že Jack Rozparovač je – on sám. Mrazivý příběh zaznamenaný z pohledu dr. Watsona není jen mimořádnou a věrnou poctou holmesovskému kánonu, ale především živoucím vyprávěním a atmosférickou detektivkou, odehrávající se ve stínu londýnských ulic a přísvitu plynových lamp. Lyndsay Faeyová dokonale propojila mýtus Velkéhodetektiva se skutečnými krvavými událostmi, k nimž kriminalistika dodnes hledá klíč.

Kúpiť za 12,92 €

Podobný obsah

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Správy

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Desiatka je známa a je pre mnohých prekvapivá. V tejto chvíli vám prinášame len krátky prehľad desiatich finalistov, ktorých porota vyberala z doteraz rekordného počtu 227 prozaických kníh, ktoré vyšli v minulom roku - a tie tam na rozdiel od českých literárnych cien neprihlasujú vydavatelia, porota posudzuje všetky knihy, ktoré vyšli. Postupne vám prinesieme ukážky z nich aj reakcie kritikov na tento výber.

Sherlock

Recenzie

Sherlock

Ikonická postava detektíva Sherlocka Holmesa zažila v posledných rokoch masívny návrat do populárnej kultúry a nové slovenské vydanie môžeme bez váhania označiť za mimoriadny počin vzhľadom na plánovaný rozsah a estetický rozmer.

Čierny kraj

Recenzie

Čierny kraj

Po úspešnom debute o vzniku oddelenia vrážd Scotland Yardu spisovateľ Alex Grecian presúva pozornosť na malú komunitu banskej osady ovládanú poverami. Boj s iracionalitou ľudského správania býva rovnako ťažký ako vyšetrovanie zločinu.