Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Rozprávanie s Jakubom Medveckým

Život scenáristu v čase karantény, ako sa na VŠMU učí písanie scenárov, o čom škola vlastne je a čo by mali absolvovať tí, ktorí chcú na nej študovať, ako Jakub Medvecký píše a čo je na tom najťažšie, o filme Ostrým nožom, na čom teraz pracuje a prečo nepíše beletriu. Nečakane optimistický záver pri téme kiná, film a korona. S Jakubom Medveckým sa rozprávali Dušan Šuster a Juraj Kováčik




Knihy, ktoré Jakub Medvecký v týchto dňoch číta


Slon na Zemplíne – Andrej Bán

https://www.artforum.sk/katalog/113533/slon-na-zempline

Séria reportáži, ktorá nad životom v odľahlých slovenských regiónoch prvoplánovo neohŕňa nosom, ale poctivo ho skúma a snaží sa ho pochopiť.


Ráno sa zobudím a nie som mŕtvy – Iris Kopcsayová, Pavel Branko

https://www.artforum.sk/katalog/99569/rano-sa-zobudim-a-nie-som-mrtvy

Uznávaný slovenský filmový kritik a publicista Pavel Branko odpovedá Iris Kopcsayovej na otázky všemožného druhu. Za jeho odpoveďami je cítiť bohatú profesionálnu, ale najmä životnú skúsenosť.


Sedmá funkce jazyka – Laurent Binet

https://www.artforum.sk/katalog/124902/sedma-funkce-jazyka-makka-vazba

„Lingvisticko-filozofický“ román, sofistikovaná mystifikácia s detektívnym pôdorysom, ktorá pobaví nielen učeného čitateľa dokonale orientujúceho sa vo francúzskej intelektuálnej scéne ranných osemdesiatych rokov.


Zlo – Julia Shawová

https://www.artforum.sk/katalog/138925/zlo-veda-o-temnych-strankach-lidstvi

Faktografická, no prístupne a svižne napísaná kniha, ktorá na základe vedeckých štúdií, príkladov z praxe a popkultúrnych odkazov dekonštruuje pojem zla a nabúrava stereotypný spoločenský pohľad naň.


Sedem dobrých rokov – Etgar Keret

https://www.artforum.sk/katalog/16972/sedem-dobrych-rokov

Odvážne, minimalistické poviedky izraelského autora, ktoré verne zobrazujú každodennosť a zároveň sa nepateticky dotýkajú širších spoločenských problémov trápiacich izraelsko-palestínsky región.


Lekcie filmu – Laurent Tirard

https://www.artforum.sk/katalog/9944/lekce-filmu

Tirard pokladá sériu rovnakých otázok veľkým režisérskym menám ako napríklad Forman či Scorsese a dostáva odpovede dotýkajúce sa filozofických a technologických východísk ich práce. Je zaujímavé sledovať, že na rovnaké otázky padajú od velikánov svetového filmu niekedy takmer totožné, no inokedy zas diametrálne odlišné odpovede.



Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Literární podcast TL;DR!: Maloměšťácká tragikomedie Radky Třeštíkové a skutečné hrůzy války na Ukrajině

Správy

Literární podcast TL;DR!: Maloměšťácká tragikomedie Radky Třeštíkové a skutečné hrůzy války na Ukrajině

V novém díle literárního podcastu TL;DR se věnujeme poslednímu románu Radky Třeštíkové a tomu, co má společného s Honoré de Balzacem. Prostor dostane také válečný román Serhije Žadana. Účinkují: Jan Bělíček a Eva Klíčová, podcast připravuje A2larm.

Hořet v péči o druhé

Správy

Hořet v péči o druhé

Simona Bagarová pracuje už několik let se svojí neziskovkou MILA na zlepšení poměrů v domech pro seniory. Minulý rok vydala v nakladatelství Archa unikátní knihu rozhovorů s pečovateli. Nedávno se kniha Hořím dotiskovala a vznikla i její audio-podoba. Je to kniha v mnoha ohledech pozoruhodná. Ale především – má motivovat pečovatele k lepší péči a vést stát a další zaměstnavatele pečovatelů k větší péči o ně.

Proč nás tak fascinuje Shakespeare?

Správy

Proč nás tak fascinuje Shakespeare?

Vzdor svému názvu není Hamnet příběhem Shakespearova syna, ale spíše jeho ženy Agnes. Čím nás tak fascinuje Shakespearova osobnost, že o něm a jeho rodině vznikají stále další a další knihy a filmy? A jak se tuto látku povedlo zpracovat Maggie O'Farrellové? A na co se můžou čeští čtenáři těšit do budoucna? Poslechněte si rozhovor mezi redaktorkami českého překladu Hankou Zahradníkovou a Anežkou Dudkovou.