Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

Scotland Yard

Prítomnosť určitých vzorcov správania zločincov, zhoda zbrane, podobnosť obetí, rovnaký motív, azda to, čo sa v súčasnosti nazýva profil páchateľa, to všetko postavilo políciu konca 19. storočia pred neľahkú úlohu: musela vyvinúť nové metódy vyšetrovania.

Naplno si tiež uvedomovala rolu, akú zohráva vyriešenie zločinov v očiach verejnosti, vzhľadom k tomu, že čelila otvorenému spochybňovaniu autority polície v dôsledku nevyriešených vrážd vo Whitechapeli. Sérioví vrahovia pravdepodobne existovali počas celej histórie, ale až s príchodom Jacka Rozparovača sa o nich takto začalo uvažovať.


Práve do obdobia, v ktorom začala úzko komunikovať modernita a zločin a na svet prichádzala éra novodobej kriminalistiky, umiestnil americký spisovateľ Alex Grecian svoj románový debut Scotland Yard. Novovzniknuté oddelenie vrážd anglickej polície je tu konfrontované s vrahom hľadajúcim svoje obete medzi policajtmi a zároveň sa objavujú zvláštne vraždy mužov s podobným vzhľadom. Grecian nielenže podrobne zobrazil vznikajúce oddelenie so všetkým organizačným chaosom a nie úplne jasnými kompetenciami, navyše obohatil dej aj o ďalšiu novinku tých čias: o forenzného patológa.


Tímová spolupráca detektívov a lekára pri riešení krutých vrážd prináša pozoruhodný literárny zážitok. Obzvlášť aj preto, lebo Grecian použil špecifickú literárnu techniku: jeden z rozprávačov príbehu je sám vrah. Jeho identitu čitatelia spoznajú čoskoro po začatí románu, uhol pohľadu tohto človeka mení aj vyznenie diania, pretože on sám nepozná presne všetky okolnosti udalostí, v ktorých sa ocitol. Na pozadí nezriedka akčného deja sa odvíjajú hlbšie ukryté témy: obchodovanie s deťmi, chudoba, nízky sociálny status polície, šarlatánska medicína verzus moderné vedecké prístupy a tiež zlovestná predtucha o násilí, respektíve zločinnosti ako forme epidémie.


Postavy Scotland Yardu sa pohybujú labyrintom rozširujúceho sa Londýna, ohromnej metropole tých čias. Úzke uličky, krčmy, chudobince, periféria ale aj štvrť vyšších vrstiev: Grecian umiestnil hrdinov aj zlosynov do panoptika rôznych spoločenských vrstiev, predovšetkým však tých nižších. Opisy prostredia sú živé, postavy temperamentné, dej strhujúci. Azda práve kombinácia týchto vlastností spôsobila nomináciu románu Scotland Yard na viaceré prestížne literárne ceny v oblasti detektívnej prózy. Grecian svojím románom otvoril sériu voľne prepojených príbehov z prostredia oddelenia vrážd Scotland Yardu, z ktorej je v českom preklade už aj pokračovanie s názvom Černý kraj (Argo 2016).Alex Grecian: Scotland Yard
Preklad: Jitka Fialová
Argo 2015
392 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Scotland Yard

Scotland Yard

Alex Grecian

Londýn 1889. Hrůzovláda Jacka Rozparovače zrovna skončila, ale další éra nepochopitelného násilí právě začíná. Nově založený tým vyšetřovatelů vražd musí čelit útoku do vlastních řad – v kufru na nádraží se najde zohavené tělo inspektora Littlea a nastávázávod s časem. Londýn je městem na pomezí nové éry – v salonech měšťanských domů se vedou intelektuální debaty a technický pokrok kráčí nezadržitelně kupředu, ale chudina stále živoří ve stokách připomínajících středověk. Inspektor Day, který do Londýna přibyl teprve nedávno z venkova, pochybuje, že tohle město někdy pochopí, pochybuje, že je dost dobrý pro svou milovanou novomanželku, a ze všeho nejvíc pochybuje o tom, že je dost chytrý na to, aby vraždu, která nezůstane osamocenou, vyřešil. S pomocí dr. Kingsleyho, prvního forenzního patologa, a Henryho, pouličního blázna, však jeho šance na úspěch překvapivě stoupají. Viktoriánský Londýn se svými brlohy a zatracenci bojujícími o přežití pod tenkou slupkou modernity vás vtáhne do temného labyrintu a už vás nepustí.

Kúpiť za 17,20 €

Podobný obsah

Čierny kraj

Recenzie

Čierny kraj

Po úspešnom debute o vzniku oddelenia vrážd Scotland Yardu spisovateľ Alex Grecian presúva pozornosť na malú komunitu banskej osady ovládanú poverami. Boj s iracionalitou ľudského správania býva rovnako ťažký ako vyšetrovanie zločinu.

Šachové figúrky

Recenzie

Šachové figúrky

Oceňovaná detektívna trilógia z ostrova Lewis sa dočkala svojho záveru v práve vydanej knihe Šachové figúrky. Nezvyčajnou na trilógii je jej humánny rozmer. Petra Maya zaujímajú predovšetkým medziľudské vzťahy, morálne aspekty ťažkých rozhodnutí, psychológia postáv a umiestnenie ich konania do tvrdého prostredia temnej krásy súostrovia Hebríd.

Indierock a krimi J.K.Rowlingovej

Recenzie

Indierock a krimi J.K.Rowlingovej

V roku 2016 bola nominovaná na jeden z najlepších detektívnych románov v Británii aj kniha V službách zla, ktorej názov (a začiatky jednotlivých kapitol) pochádza z textov rockovej skupiny Blue Öyster Cult. Autorkou románu je J. K. Rowlingová, budeme však rešpektovať jej zámer písať detektívne romány pod pseudonymom a o autorovi ďalej píšeme ako o Robertovi Galbraithovi.