Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Sherlock

Ikonická postava detektíva Sherlocka Holmesa zažila v posledných rokoch masívny návrat do populárnej kultúry a nové slovenské vydanie môžeme bez váhania označiť za mimoriadny počin vzhľadom na plánovaný rozsah a estetický rozmer.

Znamenitý kúsok z dielne vydavateľstva SnowMouse publishing zoznamuje čitateľov s dobrodružstvami a excentrickou povahou najslávnejšieho detektíva všetkých dôb v úplne novom preklade Jána Kamenistého a jednoducho perfektnom vizuálnom spracovaní. Knihy sú nezriedka pozoruhodným artefaktom a v tomto prípade môžeme hovoriť doslova o bibliofílii poskytujúcej potešenie z čítania a pozerania. Vydavateľský zámer je postupne skompletizovať všetky romány a poviedky týkajúce sa Sherlocka Holmesa z pera Arthura Conana Doyla, čo vytvorí ojedinelú sériu prinášajúcu k čitateľom brilantné detektívne príbehy.


Sir Arthur Conan Doyle (1859 – 1930) bol nezvyčajne tvorivý autor, vyštudoval medicínu, lekársku prax neskôr zanechal vzhľadom k spisovateľskému úspechu a od istého času sa naplno venoval už len písaniu. Doyle napísal romány s témami súvisiacimi s mystikou a spiritualizmom, tiež dobrodružné príbehy, žiaden však nedosiahol úspech Sherlocka Holmesa a jeho spoločníka dr. Watsona. Existuje takzvaný kánon tvoriaci 56 poviedok a 4 romány a predkladaná kniha Sherlock Holmes 1 otvára Štúdia v krvavočervenom, v ktorej sa okrem iného detektív zoznámi s dr. Watsonom. Jedinečnosť slovenského vydania spočíva aj v štvorpísmenových skratkách označujúcich jednotlivé príbehy. Napríklad spomínaná Štúdia v krvavočervenom má skratku STUD. Autorom skratiek bol popredný znalec, profesor Jay Finley Christ.


Prečo čítať Sherlocka Holmesa v súčasnosti? Dôvodov je hneď niekoľko: štýl A. C. Doyla sa pokúšali napodobniť desiatky autorov, nikomu sa to ale už nepodarilo. Autenticita príbehov, originálne zápletky, počiatočná záhadnosť a logické rozuzlenie, dynamika deja v kombinácii s prepracovanými dialógmi, atmosféra viktoriánskeho Anglicka – čitateľovi ponúkol Doyle kvalitný literárny zážitok a pozoruhodným ostáva fakt, že sa naňho tešili tisíce ľudí už v čase jeho vzniku, rovnako ako v súčasnosti. Sherlock Holmes je pritom pomerne bizarná postava: logicky nepriestrelný, svojsky uvažujúci človek so záľubou vo vede, bizarných experimentoch a hrou na husliach.


V detektívnych príbehoch pritom nechýba ani humor, dialógy iskria iróniou, medzi postavami sa objavuje aj napätie a tak Doyle dostáva čitateľa presne tam, kam chce – do pasce deja, pričom, ako už vedia celé generácie, hrozí reálne riziko závislosti na čítaní. Knihu sprevádzajú bezchybné ilustrácie Jula Nagya, neostáva preto len dúfať, že by mohli byť v budúcnosti predstavené na samostatnej výstave podobne ako to bolo v prípade ilustrácií kníh E. A. Poa. Pozoruhodnou je aj sprievodná webová stránka Bakerstreet, ponúka doplňujúce informácie a ukazuje, aký rôznorodý a bohatý je svet Sherlocka Holmesa.
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes 1: Štúdia v krvavočervenom, Podpis štyroch
Preklad: Ján Kamenistý
Ilustrácie: Julo Nagy
SnowMouse publishing 2016
352 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Sherlock Holmes 1

Sherlock Holmes 1

Arthur Conan Doyle

Novelou Štúdia v krvavočervenom sa začínajú dobrodružstvá najslávnejšej detektívnej dvojice všetkých čias, Sherlocka Holmesa a doktora Watsona. Doktor Watson si po návrate z aktívnej vojenskej služby hľadá byt. Sherlock Holmes zase hľadá spolubývajúceho. Dohoda uzavretá medzi mužmi sa zdá byť obojstranne výhodná. No ak si doktor Watson myslel, že život na Baker Street 221B bude plynúť pokojne a hladko, mýlil sa. Netreba ho však ľutovať. Veď vďaka jeho zápiskom sa môžeme nechať zatiahnuť do vyšetrovania nevysvetliteľných vrážd a následne, v príbehu Podpis štyroch, do prípadu nezvestného dôstojníka. Čitateľovi sa črtajú príjemné vyhliadky na ďalšie záhady, jeden stratený poklad a jeden poklad nájdený. Nakoniec sa doktor Watson môže pokladať za šťastlivca. Týmto zväzkom otvárame nové vydanie holmesovskej ságy, ktorá sa pýši zaujímavým dizajnom a brilantnými ilustráciami pre potechu každého milovníka kníh a obdivovateľov Sherlocka Holmesa obzvlášť. Ilustroval: Julo NagyPreklad: Ján Kamenistý

Kúpiť za 16,06 €

Podobný obsah

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Správy

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Desiatka je známa a je pre mnohých prekvapivá. V tejto chvíli vám prinášame len krátky prehľad desiatich finalistov, ktorých porota vyberala z doteraz rekordného počtu 227 prozaických kníh, ktoré vyšli v minulom roku - a tie tam na rozdiel od českých literárnych cien neprihlasujú vydavatelia, porota posudzuje všetky knihy, ktoré vyšli. Postupne vám prinesieme ukážky z nich aj reakcie kritikov na tento výber.

Čierny kraj

Recenzie

Čierny kraj

Po úspešnom debute o vzniku oddelenia vrážd Scotland Yardu spisovateľ Alex Grecian presúva pozornosť na malú komunitu banskej osady ovládanú poverami. Boj s iracionalitou ľudského správania býva rovnako ťažký ako vyšetrovanie zločinu.

Prach a stín. Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače

Recenzie

Prach a stín. Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače

Jack Rozparovač patrí medzi najzáhadnejšie postavy kriminalistiky a viacerí spisovatelia využili neznámu identitu sériového vraha pre svoje príbehy. Mimoriadnym počinom sa uviedla do literárnej komunity Lyndsay Fayeová románom Prach a stín, v ktorom vzdala poctu Sherlockovi Holmesovi, keď ho predstavila ako hlavného vyšetrovateľa vrážd vo Whitechapeli.