Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Spúšť

Počas čítania Spúšte som opäť v duchu prežil deň 12. októbra 2022 a ten hrozný čin, teroristický útok v kvír bare Tepláreň na Zámockej ulici. Nabiehali mi zimomriavky a tlačili sa slzy do očí pri pocite strachu a neistoty. Vybavili sa mi dni potom, naakumulovaná pietna bolesť počas zapaľovania sviečok pred Teplárňou, ťažké kroky počas spomienkových pochodov, tlak v hlave a plytký dych od zvieraného srdca.

Spúšť vo mne
Keď sa večer stala vražda, bol som v kine Mladosť. Pamätám si, ako mi v strede filmu začali vibrovať smart hodinky so správami od sestry, či sme v poriadku. Prv som nerozumel, no vzápätí som si všimol desivé notifikácie Minúty po minúte. Prišlo mi zle, a keď sme vyšli von z kina, zmocnil sa ma silný strach. Bývame v blízkosti Zámockej a nevedeli sme, čo robiť. Či je bezpečné vrátiť sa domov, keď nad ulicami stále krúžia vrtuľníky a vrah je na úteku?! Ten pocit prepadávajúcej sa pôdy pod nohami a pocit úzkosti sa mi vryl pod kožu. V prenesenom význame vrahom stlačená spúšť, ktorá násilne ukončila životy Juraja a Matúša, spôsobila do istej miery spúšť vo mne.

Ako to bolo, ako to bude?
Kniha je napísaná výborne. V troch častiach zachytáva príbehy o láske a nenávisti. Prvá časť poníma mozaiku reprodukcií vražedného večera, vyskladanú z výpovedí a zo spomienok od blízkych kolegov, priateľov a rodiny. V ďalšej časti sa odkrývajú dejiny, vznik kvír komunity na Slovensku po Nežnej revolúcii a záverečná časť nesie príbehy v duchu politicko-spoločenských dosahov, pretrvávajúcej démonizácie a agresie voči LGBTI+ komunite.

In memoriam
Spúšť som prečítal za jeden deň so zatajeným dychom. Ďakujem Marekovi, že túto knihu napísal, a prajem jej, nech sú jej strany neblednúcou spomienkou, výstražným mementom a odkazom pre čo najširšie spektrum ľudí. Napriek tomu, že sa ja osobne pri prejavovaní toho, kto som, ešte stále necítim v tomto štáte bezpečne, pevne dúfam, že sa v našej spoločnosti živený strach raz zmení a že táto krajina poskytne LGBTI+ komunite oporu v spolupatričnosti, ľudskosti a hlavne právnosti.


Marek Hudec: Spúšť

Absynt, 2024

Zobraziť diskusiu (0)

Spúšť - KNIHA MESIACA

Spúšť - KNIHA MESIACA

Hudec Marek

Žijeme spoločne na jednej planéte, v jednom meste, míňame sa na tých istých uliciach. Tak prečo sa niektorí a niektoré z nás stále musia cítiť ako terče?

Kúpiť za 17,90 €

Podobný obsah

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

Recenzie

Odpadky neberieme, do budúcna nehľadíme!

To najtragickejšie, čo môžeme v 21. storočí stretnúť na Zemi, vo významnej miere nájdeme zachytené v knihe s názvom Vylúčení. Autorom tejto nielen hrúbkou drvivej reportáže je Artur Domosławski, ďalší z dlhého radu výnimočných poľských novinárov, ktorému sa za ňu ušla i nominácia na najprestížnejšie domáce ocenenie Niké. Do slovenčiny ju výborne preložil Alexander Horák, takže už nejaký čas zaujíma čestné miesto medzi spravodajskými perlami v edícii Prekliati reportéri zo známeho vydavateľstva Absynt.

Internát

Recenzie

Internát

Internát možno vnímať ako novodobý ekvivalent vojnovej klasiky Na západe nič nové. Paralela týchto diel sa rôzni hádam iba v odstupe necelého storočia. Kým významné nadčasové dielo Remarquea je odkazom histórie, Internát je desivým obrazom, žiaľ, stále aktuálnych skutočností.

Polovica žltého slnka

Recenzie

Polovica žltého slnka

Chimamanda Ngozi Adichie je populárna spisovateľka, publicistka a občianska aktivistka pôvodom z Nigérie. Autorka slávnej Amerikánky, ktorou si vydobyla zaslúžené celosvetové uznanie, sa vo svojej druhej knihe otáča vzad. Smerom do minulosti ku generácii rodičov a starých rodičov. V dôležitom románe s názvom Polovica žltého slnka sa pokúša reflektovať udalosti z obdobia nigérijskej občianskej vojny, ktorá daný región brutálne zasiahla v rokoch 1967 – 1970. Tento vážny titul u nás vyšiel v Absynte v rámci výbornej edície 100% a preložila ho Kristína Karabová.