Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Tieto číta Kristína Žilinčárová

​V priestore V4 prevažuje názor, že na kolonializme sme neboli nijako účastní, alebo vyťahujeme ruskú kartu – to my sme boli tí utláčaní. Nie je to však celkom pravda a aj v našom geopolitickom bloku je dosť priestoru na dekolonizáciu.

Nedávno som dočítala tenkú knižku Nedostižné portréty Gutty/Impossible portraits of Gutta z vydavateľstva Display.

Ide o výstup umeleckého výskumu zameraného na príbeh Gutty, (pravdepodobne) jorubskej ženy. Jej kostra bola (a myslím, že stále je) exponát v Hrdličkovom muzeu člověka v Prahe, kde na ňu náhodou narazil autor knihy Ludomir Franczak. Jeho počiatočný záujem prerástol do profesijnej obsesie a niekoľkoročného multimodálneho umeleckého výskumu.

Koncom 19. storočia bola Gutta za nejasných okolností privezená do Európy, kde ju Európania navliekli do urážlivo nepresnej napodobeniny tradičného odevu a naučili ju bojovať a predvádzať pre európske publikum akože autentické bojové techniky „dahomejských Amazoniek“.

Ako súčasť skupiny Gutta cestovala po Európe niekoľko rokov, až kým v Prahe nezomrela na týfus. Tu ju pochovali za múrmi cintorína, o dva roky neskôr exhumovali a jej kosti následne umiestnili do múzea ako kuriozitu. Tak ako ju chodili bieli ľudia „očumovať“ za života, „očumovali“ ju aj po smrti.

Franczak sa zamýšľa najmä nad tým, ako reprezentovať Guttin príbeh bez ďalších nepatričných koloniálnych nánosov. Nie som si istá, či sa mu to podarilo – no ťažko povedať, sama som v tejto téme stále značne neobratná.

Rozčítanú mám knihu Kouzlo smyslů od environmentálneho filozofa Davida Abrama, ktorá prvýkrát vyšla niekedy v 90. rokoch. Vo svojom odbore je to celkom kultová kniha – zaoberá sa fenomenológiou neľudskej, alebo slovami Abrama „viac-než-ľudskej“ prírody.

Aj keď s týmto Abramovým termínom nie som stopercentne stotožnená, myslím, že právom upozorňuje na to, že svet je oveľa komplexnejší než ľudské pôsobenie a je vlastne trápne, že ho napriek tomu vnímame tak úzkoprso.

Dostala som sa cez Abramovu počiatočnú obhajobu animizmu, cez intro do fenomenológie Husserla a Merleau-Pontyho, a teraz som v časti, kde interpretuje Platóna ako pôvodcu zla západnej kultúry (žartujem, ale nie tak celkom). V každom prípade je to kniha pre ľudí, ktorí majú radi filozofiu a prírodu – čitateľstvu v tomto prieniku bude skutočne na osoh. Je tak akurát čítavá a tak akurát odborná, čo mám na knihách veľmi rada.

Obľúbené vydavateľstvo: Nakladatelství FaVU

Dám vám ešte malý teaser na nové knihy, ktoré k nám prídu v horizonte jedného až dvoch týždňov. Naskladníme totiž viacero titulov z vydavateľstva Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Prevažne umelecké, umenovedné či intersekcionálne publikácie poskytujú nevšedné perspektívy a vysokú úroveň knižnej grafiky. Som zvedavá najmä na Mraky / vrstvy / dimenze: Topologie a vnímání prostoru v 21. století, Mesto pre všetkých? Odkrývanie infraštruktúry segregácie a Hledání šlapanické víry: společenství, rituály, paměť. Prvá je o mráčikoch (a filozofii nového materializmu), druhá o segregácii vo Veľkom Krtíši a tretia o chryzantémach.

Zatiaľ máme z FaVU aspoň dva tituly, ktoré vyšli v spolupráci s ďalšími vydavateľstvami (menovite Artmap a Utopia Libri): novinku Where Them Stray Dogs At: Liminal Thoughts on Balkanism, Gentrification, and Nostalgia o súčasnom Belehrade, balkánskej identite a takzvanej jugonostalgii a Neúplný atlas regenerace.



Zobraziť diskusiu (0)

Kouzlo smyslů

Kouzlo smyslů

Abram David

Kniha amerického ekofilosofa odhaluje hlubokou a tajuplnou závislost lidského poznání na přírodním prostředí, rozebírá příčiny, proč lidé postupně zpřetrhali svou pradávnou sounáležitost s oduševnělým světem přírody, a ukazuje možnosti, jak smyslový vztah k přírodě znovu obnovit. Tato přelomová práce současné ekologické filosofie a etiky otevírá nové výhledy nejen pro ekologii a filosofii, ale také pro lingvistiku, psychologii, antropologii a srovnávací religionistiku.

Kúpiť za 21,53 €

Impossible portraits of Gutta / Nedostižné portréty Gutty

Impossible portraits of Gutta / Nedostižné portréty Gutty

Franczak Ludomir

Roku 1892 do Prahy přicestovala skupina takzvany´ch dahomejsky´ch Amazonek, které měly na Střeleckém ostrově lokálnímu publiku předvádět způsoby života v africké vesnici. Součástí skupiny byla i mladá žena jménem Gutta.

Kúpiť za 14,85 €

Podobný obsah

Tieto číta Tamara Leontiev

Správy

Tieto číta Tamara Leontiev

Mojou prvou tohtoročnou knihou bola Vegetariánka, patrí sa predsa aspoň sem-tam prečítať nobelistov. Je tenká, vravela som si, že mi vystačí tak na jeden večer. Prvá z troch častí bola fantastická. Okamžitý háčik, veľké očakávanie.

Tieto číta Veronika Michalová

Správy

Tieto číta Veronika Michalová

Dlho v hlave píšem zoznam kníh, o ktorých napíšem do newslettra… a samozrejme, keď už ho mám písať, akosi mám ten pocit, že som polovicu z nich zabudla. Možno by som si ten zoznam nemala písať len v hlave, že? Keď som si ich brala z pultu, nech ich mám pred sebou, keď budem písať, uvedomila som si, že sa mi trochu tie knihy vetvia, nadväzujú jedna na druhú ako vo veľkej sieti. Uvidíme, či sa mi to podarí zakresliť aj do slov a viet. :)

Tieto číta Tomáš Weiss

Správy

Tieto číta Tomáš Weiss

Jaro je tady… tak začínal několik let tradiční Vaculíkův fejeton tohoto období. A ačkoliv jsem myslel, že už jsem na střídání ročních dob jakž takž za těch šest desetiletí zvyklý, přežil jsem to právě skončené období podzim-zima s vyplazeným jazykem a vypulenýma očima. Dostavila se skutečně temná noc duše. Svět kolem mě začal cenit tesáky a já nahlas odříkával názvy sedmi ctností, aspoň aby ta slova nahlas zazněla. Naštěstí vesmír neřídí ani oranžový pán, ani Rasputin, ani Sně-huliak. Aniž bych vědomě komukoliv vyrval srdce z hrudi, slunce nakonec vyšlo a já jsem se hluboce nadechnul.