Tieto číta Tamara Leontiev
Mojou prvou tohtoročnou knihou bola Vegetariánka, patrí sa predsa aspoň sem-tam prečítať nobelistov. Je tenká, vravela som si, že mi vystačí tak na jeden večer. Prvá z troch častí bola fantastická. Okamžitý háčik, veľké očakávanie.
V úvode druhej som sa zasekla, mysliac si, že ide o samostatný príbeh. Nejde. A potom prišla tretia, záverečná časť a za ňou dojazd, ktorý trvá prakticky doteraz; mám pocit, že mi unikli nejaké zásadné skryté kultúrne kódy, a preto sa ku knihe opakovane v myšlienkach vraciam. Možno aj neunikli, ktovie. Dielo je to poctivo nervydrásajúce a veľmi pôsobivé. Určite odporúčam, s podmienkou otvorenej hlavy.
Mala som resty aj voči synovi, sľúbila som mu, že si prečítam Čika a Zimní bitvu. Obe sú pecky, jedna lepšia ako druhá. Kým Čik je v zásade srandovná kniha (aj keď má aj vážne chvíľky), Zimní bitva je drsnota. Obe sú fajn pre čerstvých násťročných, jedna na slnečné dni, druhá na diskusie o nesmrteľnosti chrústa.
V kníhkupectve som chytila a nevedela pustiť z ruky Final Cut, kúsok pre popkultúrnych fajnšmekrov. Nevedela som, po čom siaham, a keď som to zistila, tak som sa trocha aj zahanbila. Je to skvelé, leží mi to v očiach aj v hlave. Výborný atmosferický vzťahový trojuholník, fantastické vizuálno a v hlave mi k tomu hral voľne zkompilovaný tarantinovský soundtrack.
Momentálne som ponorená v Divokých labutiach, ktoré klamú svojím pôvabným telom. Obálka a krásna oriezka naznačujú dámske témy, možno aj romantiku, ale nie, ó, vôbec nie. Kniha vyšla prvý raz v roku 1991 a hovorí o troch generáciách žien rodiny Chang, s ktorými čitateľ prežíva búrlivé a smutné dejiny Číny od konca 19. storočia až (v podstate) do súčasnosti. Je fantastické si doplniť biele miesta v histórii, ku ktorým na dejepise pristupujeme tradične europocentristicky a povrchne. Táto kniha je podľa mňa (aj vzhľadom na geopolitickú situáciu) jedna z must-read kníh pre ľudí, ktorým sa nechcú čítať akademické texty, no zaujímajú ich súvislosti.
Na čo sa chystám, keď príde správny čas: Z minulého roka sa mi do tohto prelievajú Ženy z Vardo, určite si doprajem posledný diel Clavellovej ázijskej ságy, na ktorý sa veľmi teším, lebo Tajpan patrí k mojim obľúbeným knihám už od puberty. A na nočnom stolíku ma stále čaká Ursula Le Guin a jej Les v angličtine. Máme ho aj v češtine a asi si kúpim aj ten, lebo je to kniha prenádherne spravená.