Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Tohtoročná Booker Prize ‒ David Diop: At Night All Blood Is Black

Tohtoročnú medzinárodnú Bookerovu cenu získal francúzsky autor senegalského pôvodu David Diop za útly román At Night All Blood is Black (A v noci je aj krv čierna). O cenu sa podelil podľa pravidiel tejto literárnej súťaže s Annou Moschovakisovou – americkou poetkou a prekladateľkou tohto románu do angličtiny.

Spisovateľ, akademik a profesor David Diop sa narodil v Paríži, no vyrastal v Senegale ako syn senegalského otca a francúzskej matky. Po absolvovaní stredoškolského vzdelania v Dakare študoval na Sorbonne, kde obhájil doktorandskú prácu. Dnes je šéfom Katedry francúzskej literatúry na Univerzite of Pau/Pays del´ Adour a zaoberá sa výskumom a históriou európskeho kolonializmu v Afrike v 17. a 18. storočí. Za spomínaný román mu v roku 2018 udelili francúzsku cenu Prix Goncourt des Lycéens a bol preložený do viacerých jazykov.

Diopov román z obdobia prvej svetovej vojny je príbehom o kolonializme, rasizme a pomste. Je monológom s biblickým podtónom o dobre a zle, o práve na život a na smrť. Kým väčšina literárnych diel s témou tohto medzinárodného vojnového konfliktu sa usilovala vyjadriť absurditu a nezmyselnosť vojny, próza Davida Diopa hovorí o zvrátenej logike osobnej oddanosti, empatii a zároveň o obsedatnom úsilí o odpustenie, ale aj o patologickej pomstychtivosti – oko za oko a zub za zub.

David Diop

„Nechceme byť vedome kolonizátormi, rasistami ani diktátormi a zabijakmi, no to nezaručuje, že ich nebudeme nevedomky napodobňovať, tak ako sa budeme stále prispôsobovať neustále sa meniacim podmienkam…“ pripomína veľmi aktuálne tento francúzsky spisovateľ.

Rozprávač románu At Night All Blood is Black je Alfa Ndiaye. Tak ako tisíce iných domorodcov z francúzskej západnej Afriky i on narukuje do armády, aby bojoval v zákopoch ako tzv. chocolat po boku francúzskych vojakov. Stalo sa to po známom vyhlásení francúzskeho generála Charlesa Mangina La Force Noire k mobilizácii vo francúzskych kolóniách, najmä Senegale, aby vo vojne využili „barbarizmus“ Afričanov. Alfa narukuje spolu s priateľom – viac ako bratom – Madembom Diopom. Ten je počas jedného bojového útoku smrteľne zranený. Mademba umierajúci v bolestiach prosí svojho priateľa, aby ukončil jedným hrdelným rezom jeho muky. Mademba ho o to požiada tri razy, a tri razy to Alfa nedokáže urobiť. Táto biblická implikácia na Ježišovu poslednú večeru a Petrove tri zapretia a to, čo vlastne nasleduje potom, dodávajú príbehu mrazivý ironizujúci a tragikomický podtón. Alfa vynesie sám nad sebou súd za zradu priateľa a odmietnutie pomoci v kritickej chvíli. Rozhodne sa vykúpiť svoj hriech svojským spôsobom. Mení sa postupne na mnohonásobného vraha s jasne vytýčeným cieľom. Keď Alfa prinesie postupne jednu, dve a nakoniec siedmu ruku nemeckého vojaka, začnú sa aj jeho spolubojovníci na neho čudne pozerať. Pošuškáva sa, že tento „chocolat“ má čosi čudné v očiach. Po smrti Madembu sa Alfa tajne vkráda na územie nepriateľa, kde postupne brutálne zabíja nemeckých vojakov, aby im tesne pred smrťou preukázal milosť. Podreže im hrdlo a ich ruku si odnáša ako trofej. Alfa končí na psychiatri, ale jeho cesta sa tu nekončí. Záleží len na čitateľovi, či sa stotožní so shakespearovským výrokom, že len pomätenec vo svete bláznov správne určí diagnózu a terapiu iných…

Autor románu David Diop filtruje brutalitu vojny cez melanchóliu rozprávača – obyčajného vojaka, ktorý stratil pojem o ľudskosti. Pretože vo vojne niet etiky, nič tu nie je úplne biele alebo čierne, je tu len šialenstvo, v ktorom pomätenec vedie slepých.

V prvej svetovej vojne zahynulo vyše desať miliónov vojakov. Táto vojna nielenže zmenila hranice mnohých krajín a vojenskú technológiu, ale ovplyvnila aj vznik nespočetných diel vo vizuálnom a literárnom umení. Modernizmus v umení však často zabúdal na temer tri milióny Afričanov, ktorí bojovali v prvej svetovej vojne vo francúzskej a v britskej armáde. A dnes, vyše sto rokov od týchto historických chvíľ, senegalsko-francúzsky autor David Diop modernistickým, experimentálnym spôsobom ponúka trýznivý príbeh západoafrických vojakov, ktorí bojovali v zákopoch prvej svetovej vojny. Víťazný román Davida Diopa čiastočne spláca tento dlhoročný dlh, keď ukazuje, že neznalosťou histórie riskujeme, že sa bude opakovať. No jej znalosť nám nezaručuje, že budeme vedieť, čo robiť.

Danica Hollá

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Ceny Litera budou v CZ rozdány 18. dubna v přímém TV přenosu

Správy

Ceny Litera budou v CZ rozdány 18. dubna v přímém TV přenosu

Jediná literární cena, o které má povědomí širší čtenářské publikum, se letos dožila už 23. ročníku. Pokračuje také televizní předávání, které už pár let zajišťuje ceně pozornost, která jinak pro literaturu nemá v médiích obdoby. Veselé je, že letos si prostřednictvím Tipsportu může sázkař tipovat Knihu roku – k dnešnímu dni mají nejlepší kurzy Tereza Matějčková, Alena Machoninová nebo Marek Torčík. Ale co když zezadu překvapí Jiří Dvořák se svojí houbařskou encyklopedií Myko?

Baobab, Repubblica Cecha – dvě ocenění na veletrhu dětské knihy v Bologni 2024

Správy

Baobab, Repubblica Cecha – dvě ocenění na veletrhu dětské knihy v Bologni 2024

Ve světě knih pro děti je nejprestižnější světovou akcí veletrh v italské Bologni. Ten letošní se uskuteční začátkem dubna a hlásí 1500 vystavovatelů ze 100 zemí. Českému nakladatelství Baobab se podařilo získat letos hned dvě ceny.

Nobelova cena za literaturu 2023: Jon Fosse

Správy

Nobelova cena za literaturu 2023: Jon Fosse

Jon Fosse (1959) je norský spisovatel a dramatik. Věnuje se tvorbě dramatické, prozaické, poetické, esejistické i dětské. Od svého debutu v roce 1983 vydal více než 50 knih. Na poli dramatickém je v Norsku považován za nejvýraznějšího norského dramatika po Henriku Ibsenovi.