Veľké detské knihy do batoha
Keď už pomáhate s nosením ťažkých detských batohov, zabaľte do nich aj knihu, ktorá naozaj stojí za to. Pomôže vám spolu s malými turistami stráviť náučný výlet, na ktorom sa dozviete niečo nové zo života malých tvorov, časov dávno minulých a teréne, ktorým sa kľukatia vaše cestičky. Možno aj vy dostanete odpovede na otázky, ktorými vás malí zvedavci často zaskočia.
Piotr Socha: Včely (Slovart 2017)
Nádherná bohato ilustrovaná kniha zo sveta včiel a včelárov deťom a rodičom ukáže, ako siusilovné tvory nažívajú vo svojom magickom kráľovstve. Môžete sa naučiť včelie tance a dozvedieť sa o ich význame v dorozumievaní.
Yuval Zommer: Veľká kniha o malých tvoroch (Slovart 2016)
Pôvabná veľkorysá kniha, pomocou ktorej sa deti zoznámia s lietajúcimi i plávajúcimi potvorkami, čo sa hmýria svetom. Dočítajú sa, čo jedia, ako sa rozmnožujú i to, ako sa vyvíjajú od hmyzieho bábätka až po dospelý hmyz, aký je rozdiel medzi pavúkom a chrobákom. Nájdete v nej realistické no nie odstrašujúce ilustrácie hmyzu.
Alexandra Mizieliňska , Daniel Mizieliňski: Mapy (Slovart 2016)
Obrazová encyklopédia zaujímavostí zo všetkých kútov sveta. Slovenská verzia známych obrazových máp pre malých aj veľkých obsahuje 46 krajín, 6 kontinentov a množstvo zaujímavých faktov zo všetkých kútov sveta. Najobľúbenejšia detská kniha minulého roka.Pavel Dvořák, kolektív autorov: Maľované dejiny Bratislavy (Múzeum mesta Bratislavy 2015)
Kniha na potulky hlavným mestom, vďaka ktorej objavíte nové zákutia a tie staré uvidíte inými očami. Kniha je plná krásnych detských ilustrácií a hutných krátkych príbehov z histórie Bratislavy od čias mamutov až po posledný Štefánikov let.
Peter Goes: Cesta časem (Kniha Zlín 2017)
Carson Ellisová: Domov (Nakladatelství 65. pole)
Humorná ilustrovaná kniha o rôznych podobách domova. Skrýva v sebe zaujímavé detaily a pohľady na vnímanie pojmu dom a domov. Užitočná kniha, ktorá prebúdza záujem o detaily okolo nás, o iných ľudí, iné kultúry a iné krajiny. Vezmite ju do mesta či na dedinu a skúste si predstaviť kto býva za dverami, dvierkami, vrátkami a bráničkami.
Miroslav Saniga: Rok v prírode (Perfekt 2016)
Fascinujúce fotografie, zaujímavé príhody so zvieratami, rozprávanie pretkané láskou ku všetkému živému – to je ďalšia kniha známeho vedca a popularizátora Miroslava Sanigu. V po jednotlivých mesiacoch nás zoznamuje s dejmi, ktoré v prírode prebiehajú pravidelne počas roka a pozýva nás prežiť dobrodružstvo ich spoznávania priamo v lone hôr, lúk či parkov.
Helena Haraštová: Veľká kniha tmy (Albatros 2017)
Kniha, ktorú oceníte po alebo počas večernej prechádzky mestom aj prírodou. V noci ani mestá ani príroda totiž nespia a táto knižka vás zoznámi s nočnými živočíchmi, ktoré sú aktívne, kým vy spíte, s rastlinami, ktoré svietia v tme, so zamestnancami, ktorí pracujú v noci. Stojí za to objavovať život v tme!
Jiří Dvořák, Daniela Olejníková : Hávedník (Artforum 2015)
Po zemi, po stromoch aj vo vzduchu lozí a lieta množstvo malých živočíchov, ktoré sa mnohým zdajú byť odporné a nezaujímavé. Každý jeden chrobáčik, pavúk či článkonožec má však jedinečný život a z knihy Hávedník sa o ňom môžete dozvedieť zaujímavé fakty. Zábavná a bohato ilustrovaná kniha.
Ak máte záujem dostávať od nás novinky z detskej literatúry, napíšte na deti@artforum.sk.