Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Vyšiel nový John Irving

V českom Odeone majú Johna Irvinga veľmi radi. O jednu zo svojich najvýstavnejších značiek sa dlhodobo príkladne starajú. Vo vkusne spracovanej sérii ho už vydali prakticky celého. Nie je teda vôbec prekvapujúce, že emisia najnovšieho autorovho diela na seba nenechala dlho čakať. Štrnásty Irvingov román má názov Ulice Záhadných tajemství a vyšiel v preklade Libuše a Luboše Trávníčkových

Rozsahom tradične silne nadpriemerne vybavená kniha ponúka v podstate klasickú „irvingovčinu“, ktorá je ale opäť trocha iná.

Základ je postavený okolo bizarnej súrodeneckej dvojice. Juan Diego a jeho mladšia sestra Lupe žijú na skládke v mexickej Oaxake. Vyrastajú bez matky, ktorá sa, okrem iného, venuje prostitúcii, takže otec či otcovia detí sú zastretí rúškom neznáma. Náhradným otcom im je Rivera, prezývaný „el jefe“ – muž zo skládky, ktorý v ich živote nahrádza všetko, čo im chýba. Deti samotné spája zvláštne puto – Lupe má rečovú vadu, takže jediný, kto jej rozumie je práve starší brat. Zároveň je obdarená jasnovidnosťou. Vie prečítať cudzie myšlienky a čiastočne predpovedať budúcnosť. Ako zrelý a úspešný románopisec Juan Diego cestuje na Filipíny s istým poslaním, ktoré v mladosti sľúbil splniť. Spolu s ním cestuje aj neuveriteľná kopa minulosti, spomienok a životných skúseností.

V typickom irvingovsky čudesnom zlepenci sa postupne prelína minulé s prítomným. Realita sa zlieva so snami, pričom zaujímavá je práve tá ťažko definovateľná hranica medzi nimi, kde akoby sa sen stával živším než skutočnosť. Irving znovu s ľahkosťou sebe vlastnou maže bariéry v zaužívaných pohľadoch na normalitu i bežné morálne normy. V pestrom panoptiku zloženom z rôznych vychýlených postavičiek a pokrivených neradostných osudov, má každý svoje miesto, svoj malý svet, za ktorý je ťažké dotyčného (od)súdiť. Aj v takto polámaných vzťahoch však pochopiteľne funguje pocit a potreba vzájomnosti, pomoci, súcitu, ľudskosti i viery. Práve problematika viery tu výrazne vystupuje do popredia. Čistá osobná viera je postavená do kontrastu s vierou organizovanou. Rozpor medzi rôznymi prejavmi slobodnej voľby veriť a rozmanitými formami (seba)manipulácie, kontroly či ovládania vedomia je logicky vystavený silnej kritike, irónii a sarkazmu. Samozrejme, že aj v takýchto svetoch kvitne láska a to v skutočne rôznych podobách, miestami (opäť) riadne nabúravajúca jej „obyčajné“ formy.

Očakávať od Irvinga nejaké revolučné prevraty je zrejme trocha naivné. Jeho štýl je rokmi presne zadefinovaný a pevne ukotvený v stanovených medziach. Zlé jazyky dokonca môžu tvrdiť, že sa starý pán len dokola opakuje a motá sa v bludnom kruhu stagnácie, čomu nahráva aj väčšia než malá dávka klasického klišé, umocnená odkazmi na hádam všetky jeho predchádzajúce práce. Fajn, ale čo, keď je to stále tak veľmi pohlcujúce a príťažlivé? Stále je to vynikajúco premyslené, emocionálne náročné, provokatívne, plné najrôznejších jemností, detailov, (stále ešte) nečakaných zvratov a nevšedných nápadov, ktoré jednoducho nenudia. Všetky postavy a postavičky sú zasa výborne do hĺbky prekreslené. Je v tom kopec vášne a oduševnenosti, takže aj tomu najposlednejšiemu tragédovi v jeho životnej púti jednoducho držíte palce.

Ulice Záhadných tajemství tak v konečnom dôsledku pôsobí ako uhrančivá charizmatická koláž plná čudesných príbehov odohrávajúcich sa podľa iného, svojrázneho nazerania na svet, ktoré podlieha špecifickej vnútornej logike.

John Irving aj v zrelom veku bez problémov rozleptáva skostnatené mýty a predsudky, nezrádza svoje humanistické presvedčenie, oslavuje a ochraňuje pestrosť bytia a falošným mravokárcom s pokrikom -"Život je legálny!" - elegantne ukazuje vztýčený prostredník.

Ozzy

foto: youtube


Zobraziť diskusiu (0)

Ulice Záhadných tajemství

Ulice Záhadných tajemství

John Irving

Čtrnáctiletý chlapec Juan Diego, který se narodil a vyrůstal na skládce odpadů v mexické Oaxace, má o rok mladší sestru Lupe. Dívka je přesvědčená, že zná svou vlastní i bratrovou budoucnost.

Kúpiť za 16,88 €

Podobný obsah

Piranesi

Čo číta výkonný riaditeľ OZ Cesta von Pavel Hrica

Piranesi

Zvláštny chlapík menom Piranesi žije sám v alternatívnom svete – nekonečnom labyrinte siení, ktoré sú plné mramorových sôch. V dolných sieňach Dom hraničí s oceánom a hore s oblakmi. Piranesi sa živí rybami a morskými riasami. Vedecky skúma jednu sieň za druhou a robí si o všetkom systematické zápisky. V tomto Dome sa vyskytuje už len iný živý muž „the Other“, s ktorým sa Piranesi stretáva na chvíľu každý utorok. Títo dvaja a pozostatky niekoľkých mŕtvol tvoria celé ľudstvo. Alebo nie? Piranesimu sa začínajú diať divné veci. Mysteriózna fantázia sa mení na detektívne pátranie, v ktorom Piranesi objavuje inú svoju identitu. Clarkovej román si ma pripútaval každou ďalšou kapitolou. Nevedel som ho pustiť z rúk. Popri čítaní vo mne rástli otázky: kým vlastne naozaj sme? Čo vnímame reálne a čo je len skreslenie? Ako ovplyvňuje naše prostredie to, čo si myslíme o sebe a svete?

V tmavej komore

Čo číta grafický dizajnér Ondrej Jób

V tmavej komore

Napoly memoáre, napoly esej, previazané úvahami o identitách – národnej, etnickej aj rodovej. Hlavná postava, autorkin otec, maďarský Žid, prežil hrôzy druhej svetovej vojny v Budapešti a po vojne emigroval do USA, kde si založil rodinu a pôsobil ako úspešný retušér fotografií v New Yorku. Do Maďarska sa vrátil až pred osemdesiatkou ako Stefánia – po tom, ako absolvoval operáciu na zmenu pohlavia. Tento až neuveriteľný príbeh priam núti na zamýšľanie sa nad vlastnou identitou, nad tým, aké hranice majú národy, ako veľmi našu súčasnosť ovplyvňuje naša rodinná aj civilizačná história. Kniha je o to silnejšia, že sa týka nášho geografického regiónu a opisuje našu zdieľanú minulosť. Krátko po dočítaní knihy som mal možnosť bližšie spoznať Budapešť (niekoľkokrát som sa pri potulkách dokonca úplnou náhodou ocitol priamo pred domom, kde prežil detstvo malý István) a musím povedať, že mi otvorila nové perspektívy v nazeraní nielen na Maďarsko, ale aj v nazeraní na Slovensko, jeho miesto v Európe a moje miesto v ňom.

Ženy aj muži, zvieratá

Čo číta kníhkupkyňa Na korze Alexandra Harvanová

Ženy aj muži, zvieratá

Richard Pupala u mňa knihou Ženy aj muži, zvieratá trafil do čierneho. Ako empatická čitateľka som vnímala postavy jeho svojráznych poviedok živo a plasticky. V jednotlivých textoch som vedela odčítať ich minulosť, emocionálnu výbavu a vnútorné rozpoloženie. A to všetko aj napriek tomu, ako píše Mária Ferenčuhová v zdôvodnení, prečo sa táto kniha ocitla v desiatke nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2021, že mi Pupala poskytol iba jeden výrez, obraz, situáciu. Poviedky vystaval výborne situačne aj dialogicky. Z príbehov si tak vnímavý čitateľ môže odniesť naozaj silnú emóciu.