Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

David Grann: Posledná plavba lode Wager

Ako naznačuje samotný názov, kniha zachytáva nešťastný osud lode Wager z polovice 18. storočia. Bol to zlatý vek moreplaveckého imperializmu, keď európske mocnosti zvádzali boje v snahe ovládnuť čo najväčšie územia a získať monopol pod zámienkou šírenia civilizácie. Prevládajúci záujem o Latinskú Ameriku stupňoval rivalitu v kolonializme medzi Španielskom a Britániou, ktorá vyústila do bojov flotíl a lúpeží ako v „Pirátoch z Patagónie“.

Osud lode jeho veličenstva

Pre posilnenie pozícií sa obchodné lode prerábali na bojové a zapĺňali sa naverbovanými pouličnými živlami. Jednou takouto poddimenzovanou loďou, kde sa stretávali námornícke ambície so zberbou, bola aj loď Wager.

Oboplávanie juhoamerického kontinentu cez Drakeov prieliv, medzi Hornským mysom a Antarktídou, sa javilo ako náročná úloha. Miesto, kde sa miešajú oceány, oplýva neustálymi vlnobitiami a vyhladovaná, chorobami rednúca posádka po mesiacoch plavby počas jednej fatálnej búrky nakoniec stroskotala. Nasledoval boj o prežitie v extrémne nehostinnom prostredí, stret s domorodcami, riskantné plavby domov a námornícky súd.

Moreplavecká aféra

Neľahké udalosti stroskotancov rozhádali. Frustrované zápolenie o potvrdenie pozícií v posádke vyústilo do ich rozdelenia a na záchranné plavby sa podujali oddelene dve skupiny. Prostredníctvom moreplaveckých denníkov a publikovaných cestopisov niektorých zásadných členov posádky, ktorí sa v tvrdeniach rozchádzali, Grann zrekonštruoval slušnú drámu. Zachytil ducha doby, silu ľudského odhodlania, slabosti a moc informácií pri rôznych interpretáciách tých istých epizód, čo na mňa pôsobilo nadčasovo.

Čitateľný a filmovateľný Grann

Musím sa priznať, že ma v prvom momente kniha až tak nechytila. Napriek Grannovej spisovateľskej zručnosti a pútavému spôsobu, akým sprostredkováva historické udalosti, som mal najprv zmiešané pocity. Po pár desiatkach strán sa to však zmenilo. Dokumentárny román nabral dobrodružno-dramatický rytmus a knihu som napokon prečítal v rozpätí niekoľkých dní. Podobne ako v knihe Vrahovia mesiaca kvetov, aj tento príbeh dopĺňajú mapy a množstvo fotografií, ktoré robili čítanie ešte živším. Úplne si viem predstaviť filmovú adaptáciu tohto príbehu. Šepká sa o ďalšom filmovom projekte Martina Scorseseho s obsadením DiCapria, nuž uvidíme, budem sa tešiť. :)


David Grann: Posledná plavba lode Wager

Preklad: Samuel Marec

Absynt, 2024



Zobraziť diskusiu (0)

Posledná plavba lode Wager

Posledná plavba lode Wager

Grann David

Torzo posádky lode, ktorá stroskotala na opustenom divokom ostrove – to je vlastne obraz ľudstva ako takého. Železná hierarchia, napätie, antipatie, oddanosť na život a na smrť, ale aj vzbura, vražda a nezlomná viera v impérium.

Kúpiť za 24,21 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.