Ábel
Metafyzický western. Sú autori, ktorí dokážu nádherne a presne opísať realitu, ktorú žili, videli, precítili. Reportáže, beletria, fakty. A potom sú autori, ktorí vedia opísať nejakú skalu na ceste, ktorú nikdy nevideli, na mieste, kde nikdy neboli, atmosféru, ducha miesta, ktorý nikdy nezažili. A medzi tých nemnohých autorov sa radí i taliansky spisovateľ, esejista a dramatik Alessandro Baricco.
„Záhul“ metafyziky, filozofie, spirituality, psychológie. Vôbec nie ľahké čítanie. Baricco sa pohráva s čitateľom, jeho silné dialógy znesú porovnanie so strohými a s odcudzenými westernovými dialógmi Cormaca McCarthyho či s košatými a ironickými dialógmi Salingera. Bariccove dialógy, lyrické, metaforické a metafyzické, tvoria silnú kostru celého príbehu, tak ako je to časté i u spomenutých spisovateľov. Western, viac ako realita, je sen. Sen, v ktorom platia iné pravidlá ako v našom svete, kde absurdné, divoké a naturálne je meradlom normálnosti a prirodzenosti života. Baricco to vie a vďaka jeho silným dialógom a presahu do viacerých disciplín, kde sa očividne cíti ako doma, Ábel drží pevne spolu a rozhodne to nie je žánrový guláš. Je to metafyzický western. I biblické mená hlavných postáv, Ábel a Hallelujah, dotvárajú celkový kontext a otvárajú čitateľovi nový rozmer, ako možno čítať Bariccovo posledné dielo.
V Ábelovi sa miešajú všetky prednosti autora, jeho poetický štýl písania, estetika jazyka a prísna strohosť slov, snové preplietanie reality a sna/magična, melanchólia, silné dialógy a výrazné filozofické a biblické metafory.
Ábel ako hlavná postava, pištoľník z pokazenej rodiny, vďaka tajomnej Hallelujah, odchovanej indiánskym kmeňom, postupne dozrieva v muža, ktorým sa má stať. Tým sa stáva, ale cena je privysoká, musí sa vzdať toho, na čom postavil celé svoje ja, odhodiť status najlepšieho pištoľníka Západu. A je to vyslovene biblická záležitosť, avšak Baricco ju skrýva tak, že dokonca i v jednej „biblickej kapitole“, kde je hlavnou témou Biblia, vyznie biblické posolstvo presne naopak.
Ábel nie je jednoduché čítanie, treba čítať pomaly a často sa vracať naspäť, pretože riziko, že niečo dôležité, skryté pod povrchom slov uniklo, nie je práve malé. No radosť z čítania je enormná a po prečítaní knihy bude mať čitateľ pravdepodobne silné nutkanie prečítať si viac od tohto talianskeho autora žijúceho v Turíne. Odporúčam posledné dva dostupné tituly z Vydavateľstva Slovart, a to novelu Tisícdeväťstvo, ktorá bola i úspešne sfilmovaná (a ktorá sa musí čítať nahlas, tak ako odporúča autor), a román Oceán more.
Alessandro Baricco: Ábel
Slovart, 2024