Americká zem
Po veľmi úspešnej knihe Včelár z Aleppa vydalo vydavateľstvo Tatran ďalší významný román o migrácii. Tentoraz sú témou tragické osudy ľudí utekajúcich pred drogovými kartelmi z Južnej Ameriky do USA. Pri čítaní románu Americká zem si čitateľ neoddýchne, rovnako ako nenachádzajú pokoj ani hlavné postavy. Práve naopak, román vyrušuje, obnažuje, do akého stavu dospeli spoločnosti, kde násilie, krutosť a krvavé peniaze určujú normy.
Ako sa dočítame v poznámkach autorky na konci knihy, téma románu je pre ňu osobná. V jej rodine sa objavili surové udalosti, aké by nechcel zažiť nikto. Jeanine Cumminsová je americká spisovateľka so španielskym pôvodom. Americká zem je jej tretí román a v USA s ním dosiahla veľký úspech, hoci sa dočkala aj kontroverzných reakcií (bolo by však zvláštne, ak by sa ich úspešná kniha nedočkala). Osobitne počas vlády Donalda Trumpa (resp. už počas jeho volebnej kampane) sa téma migrantov z Mexika a obmedzenia ich prísunu prostredníctvom múru na južnej hranici USA stala výbušnou témou. Stereotypy a predsudky nie je vôbec jednoduché prekonať racionálnou argumentáciou, no sčasti sa to môže podariť literatúre, pretože vie sprostredkovať emócie a príbehy jednotlivcov a takto prelomiť predstavu, že migranti sú jednoliatou masou s temnými úmyslami. Americká zem však nie je politická, je to vyslovene dráma jednotlivcov, obetí nepriaznivých okolností.
Hoci sú hlavné postavy aj názov kartelu fiktívne, je zrejmé, že zdrojom informácií sú skutoční ľudia a aj štruktúra kartelu odráža realitu. Hlavné postavy sú spočiatku dve, postupne sa k nim ešte pridajú ďalšie. Lýdia vlastní v Acapulcu kníhkupectvo, jej manžel píše v novinách o miestnych drogových karteloch a spolu vychovávajú osemročného syna Lucu. V Acapulcu sa však objaví nový kartel Los Jardineros. Hneď v prvej kapitole sme svedkami vyvraždenia celej Lýdiinej rodiny okrem Lucu. Po rýchlom odchode z domu sa obaja púšťajú na mimoriadne dlhú cestu na sever, aby prekonali hranicu s USA a začali nový život. Väčšinu cesty chcú prekonať na nákladnom vlaku prezývanom Beštia, ktorý slúži migrantom ako hlavný prepravný prostriedok. Cena za to však bude obrovská.
„Všetko pracuje proti vám a snaží sa zmariť vaše plány. Niektorí z vás spadnú z vlaku. Mnohí z vás skončia zmrzačení alebo zranení. Mnohí z vás zomrú. Mnohých z vás unesú, budú vás mučiť, predajú vás alebo vás budú držať v zajatí a žiadať za vás výkupné. Niektorí z vás budú mať to šťastie, že to všetko prežijú a dostanú sa do Spojených štátov iba preto, aby sa im dostalo výsady zomrieť osamote v púšti pod páliacim slnkom...“
Okrem Lýdie a Lucu môžeme za hlavné postavy románu považovať aj dve dievčatá z Hondurasu, sestry Soledad a Rebecu. Obzvlášť Soledad je veľmi krásna a jej vzhľad výrazne škodí pri kontakte s kartelmi, policajtmi alebo kýmkoľvek, kto ju chce zneužiť. Zaujímavým prejavom putovania ich všetkých je až neuveriteľná solidarita nielen medzi migrantmi navzájom, ale aj medzi obyvateľstvom miest, v ktorých sú okrem záchytných centier prevádzkovaných cirkvou aj bežní ľudia pripravení poskytnúť migrantom stravu alebo oblečenie. Migračná trasa je z tohto pohľadu už súčasťou mexickej každodennosti, akokoľvek bolestivé sú osudy migrantov.
Počas cesty sú všetci konfrontovaní so širokým spektrom obáv, úzkostí, generujú sa nové traumy, pripájajú sa k tým pôvodným, ktoré prinútili ľudí utiecť. Zároveň sa však posilňujú väzby medzi ľuďmi, vzťahy Lucu a Lýdie, Soledad a Rebecy sú vzorovým príkladom, ako sa môžu na seba ľudia spoliehať a vedieť, že kým sú spolu, existuje nádej na zajtrajší deň, hoci väčšinou dominuje buď beznádej, alebo len neustála snaha postupovať ďalej. No cesta je dlhá, plná brutálnych obrazov, niekedy až nepochopiteľného násilia, neustáleho hladu, smädu a biedy. Americká zem je silný román opisujúci migráciu z odlišného uhla pohľadu, ako ju vnímame cez médiá alebo politický diskurz v našom priestore. Protagonisti knihy zúfalo hľadajú pokojný život, pričom rozhodne nie každému sa v tomto výbornom, no desivom románe podarí svoju túžbu naplniť.
Jeanine Cumminsová: Americká zem
Preklad: Katarína Ostricová
Tatran, 2020
362 strán