Arabské jaro
Edícia Orient českého vydavateľstva Academia je už zrejme dobre známa každému čitateľovi zaujímajúceho sa o „veci východné.“ Zahŕňa pomerne slušnú zbierku publikácií fundovane analyzujúcich najrôznejšie, či už historické alebo súčasné deje a fenomény, vlastné rozličným regiónom orientálneho sveta. V kontexte najhorúcejších udalostí rozhodne stojí za pozornosť naozaj mimoriadne zaujímavá práca významného českého arabistu a islamológa Miloša Mendela pod názvom Arabské jaro. Historické a kulturní pozadí událostí na Blízkém východě.
Arabskou jarou začala západná akademická i žurnalistická obec nazývať vlnu silných občianskych protestov, ktoré od roku 2011 otriasajú podstatnou časťou arabského regiónu. Mendel čitateľovi sofistikovane, ale nanajvýš zrozumiteľne objasňuje jednotlivé aspekty vedúce k spoločenským tlakom, z ktorých niektoré už stihli prerásť do podoby brutálnych vojenských konfliktov.
Knihu možno rozdeliť na dva hlavné tematické bloky. V prvej časti autor rozoberá historický vývoj v moslimskom regióne. V najzákladnejších bodoch približuje genézu islamu od úplných začiatkov až po súčasnosť. Popisuje spoločné znaky a rozdiely medzi jeho dvoma najhlavnejšími vetvami. Analyzuje vznik a následnú expanziu arabskej ríše, jej vzostup i rozpad. Skúma vzájomné vzťahy medzi arabskými a nearabskými moslimskými obcami a celý tento neuveriteľne pestrý geopolitický priestor porovnáva s vývojom v nemoslimskom svete, hlavne v kresťanskej Európe.
Druhá polovica publikácie sa zaoberá samotným priebehom revolučných hnutí v dotknutých arabských štátoch. Mendel popisuje spoločenské usporiadanie a formy tunajších represívnych autoritárskych režimov. Nachádza ich spoločné menovatele i rozdiely, následkom ktorých mali (majú) aj jednotlivé protesty nerovnakú formu a intenzitu.
O fenoméne tzv. Islamského štátu sa tu príliš nepíše. Jednak tu oň ani príliš nejde, a sám autor sa zatiaľ necíti kompetentný nejakým spôsobom tento „politický útvar“ hlbšie analyzovať a hodnotiť. Podobne zdržanlivo sa vyjadruje aj k budúcemu vývoju v zasiahnutých regiónoch, ktorý len pomerne nejasne naznačí v horizonte najbližších 20 – 30 rokov. Zato sa však vcelku kriticky pozerá na zahraničnú politiku západných veľmocí, ktorým na súčasnej situácii dáva svoj nezanedbateľný podiel viny. Hlavne v súvislosti so sýrskym konfliktom prízvukuje, že každý ďalší západný prešľap v tejto oblasti automaticky „dvíha body“ ruským politickým záujmom.
Miloš Mendel je skutočne odborník na slovo vzatý. Jeho výklad je nanajvýš erudovaný, presný a rozpracovaný v potrebných súvislostiach. Výsledkom je vynikajúca, hutná a informáciami natrieskaná publikácia ponúkajúca akademicky odborný, ale výborne čitateľný exkurz do súčasnej, naozaj veľmi ťažko skúšanej reality arabského sveta. Toto je relevantný informačný zdroj, nie kadejaké „alternatívne“ debilnosti.
Miloš Mendel: Arabské jaro. Historické a kulturní pozadí událostí na Blízkém východě.
Vydal: Academia 2016 (Edice Orient, dotlač prvého vydania)
352 strán