Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Arabské jaro

Edícia Orient českého vydavateľstva Academia je už zrejme dobre známa každému čitateľovi zaujímajúceho sa o „veci východné.“ Zahŕňa pomerne slušnú zbierku publikácií fundovane analyzujúcich najrôznejšie, či už historické alebo súčasné deje a fenomény, vlastné rozličným regiónom orientálneho sveta. V kontexte najhorúcejších udalostí rozhodne stojí za pozornosť naozaj mimoriadne zaujímavá práca významného českého arabistu a islamológa Miloša Mendela pod názvom Arabské jaro. Historické a kulturní pozadí událostí na Blízkém východě.

Arabskou jarou začala západná akademická i žurnalistická obec nazývať vlnu silných občianskych protestov, ktoré od roku 2011 otriasajú podstatnou časťou arabského regiónu. Mendel čitateľovi sofistikovane, ale nanajvýš zrozumiteľne objasňuje jednotlivé aspekty vedúce k spoločenským tlakom, z ktorých niektoré už stihli prerásť do podoby brutálnych vojenských konfliktov.

Knihu možno rozdeliť na dva hlavné tematické bloky. V prvej časti autor rozoberá historický vývoj v moslimskom regióne. V najzákladnejších bodoch približuje genézu islamu od úplných začiatkov až po súčasnosť. Popisuje spoločné znaky a rozdiely medzi jeho dvoma najhlavnejšími vetvami. Analyzuje vznik a následnú expanziu arabskej ríše, jej vzostup i rozpad. Skúma vzájomné vzťahy medzi arabskými a nearabskými moslimskými obcami a celý tento neuveriteľne pestrý geopolitický priestor porovnáva s vývojom v nemoslimskom svete, hlavne v kresťanskej Európe.

Druhá polovica publikácie sa zaoberá samotným priebehom revolučných hnutí v dotknutých arabských štátoch. Mendel popisuje spoločenské usporiadanie a formy tunajších represívnych autoritárskych režimov. Nachádza ich spoločné menovatele i rozdiely, následkom ktorých mali (majú) aj jednotlivé protesty nerovnakú formu a intenzitu.

O fenoméne tzv. Islamského štátu sa tu príliš nepíše. Jednak tu oň ani príliš nejde, a sám autor sa zatiaľ necíti kompetentný nejakým spôsobom tento „politický útvar“ hlbšie analyzovať a hodnotiť. Podobne zdržanlivo sa vyjadruje aj k budúcemu vývoju v zasiahnutých regiónoch, ktorý len pomerne nejasne naznačí v horizonte najbližších 20 – 30 rokov. Zato sa však vcelku kriticky pozerá na zahraničnú politiku západných veľmocí, ktorým na súčasnej situácii dáva svoj nezanedbateľný podiel viny. Hlavne v súvislosti so sýrskym konfliktom prízvukuje, že každý ďalší západný prešľap v tejto oblasti automaticky „dvíha body“ ruským politickým záujmom.

Miloš Mendel je skutočne odborník na slovo vzatý. Jeho výklad je nanajvýš erudovaný, presný a rozpracovaný v potrebných súvislostiach. Výsledkom je vynikajúca, hutná a informáciami natrieskaná publikácia ponúkajúca akademicky odborný, ale výborne čitateľný exkurz do súčasnej, naozaj veľmi ťažko skúšanej reality arabského sveta. Toto je relevantný informačný zdroj, nie kadejaké „alternatívne“ debilnosti.

Miloš Mendel: Arabské jaro. Historické a kulturní pozadí událostí na Blízkém východě.

Vydal: Academia 2016 (Edice Orient, dotlač prvého vydania)

352 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Arabské jaro

Arabské jaro

Miloš Mendel

Eufemistický výraz „arabské jaro“ se stal všeobecně užívaným klišé pro politický a ideologický vývoj v zemích Blízkého východu a severní Afriky od ledna 2011. Jaký proces se tehdy začal v některých oblastech odvíjet?

Kúpiť za 15,11 €

Podobný obsah

Ako milovať svoju dcéru

Recenzie

Ako milovať svoju dcéru

Od narodenia som dcérou svojej matky a časom som sa stala matkou dcéry. Viem, aké je to byť tou, ktorú mama neustále sleduje, a zároveň tou, ktorá nepretržite striehne na kroky svojho dieťaťa. Poznám túžbu byť vlastnená a vlastniť, byť napadnutá pocitom akejsi dlžoby a znepokojivého stavu, že ten pohľad už viac neznesiem. A pritom sa často dívam rovnako. Očakávam, predpokladám a chránim. Nevedome, ale predsa tlačím svoju dcéru do kútov, kde si myslím, že je to pre ňu dobré. Kolíšem si dcéru spôsobom, ktorý považujem za najvhodnejší. Do istej miery je to vítané, priam potrebné. Dokedy to však je?

Na smrť nemusíme byť sami

Recenzie

Na smrť nemusíme byť sami

Patrí medzi čestné povinnosti povzdychnúť si, ako sa všetci vospolok (a zahltení trápnosťami) vyhýbame téme odchádzania zo života. No nakoniec je minimum tých, ktorí sa do tohto terénu s odvahou, empatiou i pokorou vyberú.

Ženy u oltáře?

Recenzie

Ženy u oltáře?

Situácia a postavenie žien v kresťanstve a v katolíckej cirkvi sa do spoločenských dialógov dostáva pravidelne už do čias raného kresťanstva. Cirkevní otcovia i teológovia sa zaoberajú rolou ženy najmä v cirkvi intenzívne už od prelomu 4. a 5. storočia. Otázky sa týkajú najmä svätenia žien a ich možnosti slúžiť pri oltári a viesť službu eucharistie.