Bláznivé kolumbijské polstoročie
Príbehy latinskoamerických prozaikov nikdy nie sú obyčajné. Buď sa rozletia po planéte magických fantázií podľa Márquezovho vzoru, alebo zrkadlia dramatické i dynamické dejiny kontinentu, v ktorých sa túžby a sny kruto zrážajú s nespravodlivou realitou. Vásquezov román-neromán je na fikciu príliš realistický a na precízny dokument kolumbijských povojnových dejín až neuveriteľný.
V službe revolúcie
Režisér Sergio Cabrera bol a stále je. Pred dvoma rokmi sa stal kolumbijským veľvyslancom v Číne. Moment, na Čínu ešte príde reč.
Vo Vásquezovom románe na začiatku prichádza Sergio do Barcelony, aby sa zúčastnil na retrospektíve svojich filmov. Tesne predtým dostáva správu o otcovej smrti. S manželkou, ktorá je od neho ďaleko fyzicky i emocionálne, si vymieňa komplikované správy. A jeho vlasť Kolumbia je poznačená odmietnutím mierovej dohody, ktorá mala ukončiť desaťročia násilia.
V referende sa proti dohode postavili taxikári z Bogoty aj cirkevní predstavitelia, pretože vraj príde na genderovú ideológiu a ohrozenie tradičnej rodiny...
Režisérova filmová retrospektíva sa rýchlo mení na „ohliadnutie“ za jeho neuveriteľným životom. Aj jeho otec Fausto bol hercom, zabávačom a scenáristom. Dotkla sa ho španielska občianska vojna. Našiel exil vo Francúzsku, potom v Dominikánskej republike a nakoniec sa jeho vlasťou stala Kolumbia. V Bogote našiel manželku. Vzali sa práve v čase, keď sa Kolumbia ponorila do „La violencia“ – do dlhého obdobia občianskej vojny, politických atentátov, sociálnych otrasov a partizánskeho hnutia.
Špeciálna vásquezovská odroda magickej faktografie sa začína vo chvíli, keď Fausto spolu s manželkou a deťmi (so Sergiom a s jeho sestrou Marianellou) prijme ponuku učiť španielčinu v Pekingu.
Od najbližších očakáva vernosť komunistickým ideálom nezávisle od rizík alebo ich osobných prianí. Mladý Sergio so sestrou dokonca zostávajú v Pekingu sami, keď sa ich rodičia vrátia do Kolumbie. Sami dvaja bývajú v megahoteli postavenom pre cudzincov, učia sa po čínsky a zblízka sledujú kultúrnu revolúciu spojenú s terorom Červených gárd.
Od oddanosti k fanatizmu
Neuveriteľný osud pokračuje. Sergio sa so sestrou s použitím všetkých možných i nemožných trikov vracajú do Kolumbie, aby sa pripojili ku gerilovej skupine bojujúcej z džungle proti vládnucemu režimu.
Súdruhovia nepoznajú zľutovanie. Odmietajú tolerovať pochybnosti, žiadajú absolútnu vernosť a dráždi ich intelektuálna vyspelosť aj čínska skúsenosť ich mladého spolubojovníka. Vo svete kolumbijských maoistov je všetkého málo, len krvi a tvrdých skúšok je dosť. Marianella opúšťa partizánsku skupinu dokonca s guľkou v chrbte, zradkyne si predsa nič iné nezaslúžia.
Ohliadnutie za Sergiovým životom je fascinujúce. Je neuveriteľné, aké osudy „vyprodukuje“ komplikovaný svet konfliktov a revolúcií. Áno, ide aj o vernosť revolúcii. Kde je hranica, za ktorou je choré zostávať na strane falošných ideálov? Ako v sebe nájsť odvahu odísť, hoci sa za najväčšiu hodnotu považuje oddanosť? Je odpustiteľné, aby zanietení rodičia zorganizovali životy svojich detí? Ak revolúcie požierajú svoje deti, nemôžu ich ešte dôslednejšie a s väčšou mierou cynizmu požierať revoluční fanatici?
Juan Gabriel Vásquez: Ohlížení
Preklad: Anežka Charvátová
Paseka, 2024