Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Bolesť vzďaľuje

Viac ako sto strán úprimnosti a rozporuplných emócií vo vzťahu k tomu najdôležitejšiemu čitateľa rozosmúti. A všetko je ešte smutnejšie, keď si uvedomí, že toto je autobiografická „non-fiction“.

Namiesto nehy pohryznutie

Holoprozencefália je v tomto rozprávaní menom pre bolestivý údel a krach nádejí. Autorkina dcéra Daria kvôli tomuto nezvratnému postihnutiu ani v štrnástich rokoch nevie, čo je rozvoj intelektu a samostatnosť. „Z plienočiek sme prešli na plienky, umývať ťa je čoraz ťažšie, a nielen preto, že nemám dosť síl.“

V prvých chvíľach po pôrode mamičku prekvapila len maličká hlava novorodenca. Postaršia prvorodička nevedela z predpôrodných vyšetrení o žiadnych rizikách.

Po krátkom čase radosti a očarenia však prišli zarazené pohľady priateľov a potom roky trápení, nových nástrah, neustáleho plaču, permanentnej starostlivosti a prekonávania prekážok najrozličnejšieho druhu. „Ja som nemala nijakú ochranu, len svoje zúfalstvo.“

Keď sa matka chce k dcére priblížiť, aby ju pobozkala alebo pohladila, snaží sa ju kvôli svalovému reflexu uhryznúť. Alebo ide o hnev skrytý v hĺbke nešťastného bytia a snahu potrestať matku za svoju existenciu?

„Dolu vo dvore v tme si mačka hľadá úkryt pred dažďom. Je mokrá, uzimená, vystrašená. Osamelé zviera v búrke… Tá mačka som ja.“

Z rezignácie do aktívneho prijatia

Najväčšou výzvou je rozporuplnosť citov vo vzťahu k Darii. Autorka-matka ju ľúbi nežne a zo všetkých síl. Súčasne však považuje bremeno starostí za neznesiteľné. Preto sa aktívne a verejne zapojila do snáh o možnosť interrupcie v prípade vážnych diagnóz, zistených prenatálnou diagnostikou. Neprináša právne, etické či politické špekulácie, ale silu svojej skúsenosti.
Necíti sa byť nezlomnou hrdinkou, ktorá sa chce podeliť so svetom o ušľachtilosť svojej rodičovskej starostlivosti. Nič si neidealizuje. Nemaľuje tmavé súvislosti naružovo, aby vyzerala krajšia a lepšia.

Najbolestivejším dôsledkom starostlivosti o invalidné dieťa je osamelosť. Životy ostatných plynú rovnako ako predtým, ale tu je cesta nazad nemožná.

„Bolesť vzďaľuje, choroba desí.“

DAdamo je angažovaná aj vtedy, keď mapuje starostlivosť o takto ťažko postihnutých a ich prípadné vzdelávanie. Odkrýva systémové chyby i ľahostajnosť, ale súčasne sa klania nezištnosti rodičov i ďalších, ktorí pôsobia vo svete rehabilitácie a snažia sa „vyťažiť“ z pacientov aj to málo, čo majú. „Krátke okamihy šťastia vykvitnú zo sivých brázd každodennosti.“ Východiskom nie je rezignácia, ale aktívne prijatie.

Iným menom bolesti je rakovina, ktorá Adu d’Adamo nakoniec v roku 2023 zabila. Taliansku literárnu cenu Premio Strega dostala (napriek dovtedajším pravidlám) posmrtne. Je vôbec možné zvládnuť súbeh slabosti z chemoterapií a nekončiacej opatery postihnutej dcérky?

V tomto extrémne smutnom rozprávaní by bolo hľadanie ďalších múdrostí o utrpení trápne. Jedinou možnosťou je zostať vo vnútornom nastavení solidárne naklonenom voči každému utrpeniu.


Ada dAdamo: Daria

Preklad: Mária Štefánková

Artforum, 2025

Zobraziť diskusiu (0)

Daria

Daria

d’Adamo Ada

Daria je dcéra, ktorej osud je od narodenia poznačený nezistenou prenatálnou diagnózou. Je ťažko postihnutá telesne aj psychicky.

Kúpiť za 14,31 €

Daria

Daria

d'Adamo Ada

Niektoré kruté či smutné príbehy z kníh by človek za žiadnych okolností nechcel prežiť na vlastnej koži. A predsa sa po ich prečítaní cíti byť plnší nádeje, scitlivený, možno aj statočnejší.

Kúpiť za 11,90 €

Podobný obsah

Plachý dom

Recenzie

Plachý dom

Stará, vyležaná a na určitých miestach značne vŕzgajúca posteľ, kade-tade kôpky nôt, kníh a zošitov. Okno, v ktorom sa fajčí a rozhliadla. To všetko má útla zahltená izbička s vlastným rytmom a fungovaním, malý vesmír, ktorému vládne Ambróz. Muž, ktorý žije pomaly, pokojne a najmä v rovnováhe sám so sebou. Človek, ktorý nepotrebuje k životu svet okolo seba, ale svet potrebuje jeho. A ako veľmi!

Tisíc lodí

Recenzie

Tisíc lodí

Trójsku vojnu poznáme z rozprávaní a mýtov o mnohých mužských hrdinoch. Ako však túto hroznú vojnu vnímali ženy? Ich hlas zaznieva prostredníctvom románu Tisíc lodí od Natalie Haynesovej. Ženy tu nie sú len obete, ale aj aktérky bojov a ich skutky nie sú o nič menej dôležité ako mužské: preukázali odolnosť, hrdinstvo a zažili utrpenie, aké by žiaden človek nemal zažiť.

Ľavý hák uštedrený obrazu rasovo čistej Európy

Recenzie

Ľavý hák uštedrený obrazu rasovo čistej Európy

Skutočne mimoriadne podnetná historická reportáž s jasným presahom do súčasnosti má názov Lajla znamená noc. Jej autorkou je poľská novinárka Aleksandra Lipczak, špecialistka na problematiku prevažne španielsky hovoriacich regiónov. V tom našom sa premiérovo predstavuje v Absynte v rámci vskutku mocnej edície Prokletí reportéři vo veľmi dobrom preklade od Martina Veselku.