Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Diablovi spojenci

Zlovestné posolstvo knihy Diablovi spojenci nespočíva len v odkrývaní viacerých vrstiev dohody medzi Hitlerom a Stalinom. Prostredníctvom bohatej dokumentácie vidíme dôkaz, že rétorika Ruska pri obsadzovaní druhých krajín sa dlhodobo vôbec nemení, za eufemizmami sa neskrýva nič len presadzovanie vlastnej autority a agresia.

Kniha Diablovi spojenci od britského historika Rogera Moorhousea podrobne popisuje zvláštnu kapitolu začiatku druhej svetovej vojny a ňou bolo spojenectvo Hitlera a Stalina v dohode o vzájomnom neútočení doplnenej utajenou prílohou o rozdelení viacerých území v Európe. Dohodu poznáme pod viacerými názvami: pakt Molotov – Ribbentrop alebo pakt Hitler – Stalin. Táto zmluva nevytvárala medzi Nemeckom a Ruskom spojenectvo. Moorhouse hovorí skôr o spolupráci a hoci dohoda trvala obmedzený čas, výrazne poznačila ďalší vývoj. Moorhouse upozorňuje, že v západných diskusiách o druhej svetovej vojne chýba priestor venovaný dohode Hitler – Stalin, alebo je vnímaná skôr ako anomália. Cieľom knihy je vyvrátiť túto predstavu a obhájiť stanovisko prisudzujúce dôležitosť dohody pre ďalší vývoj v Európe. Je potrebné si uvedomiť, že v jej dôsledku Sovietsky zväz výrazne rozšíril svoj vplyv a ten pretrvával desaťročia po skončení vojny.

Hoci má uzavretie dohody presný dátum, predchádzal jej proces rokovaní napriek už dlhotrvajúcej nevraživosti medzi Nemeckom a Ruskom. Čelní predstavitelia obidvoch krajín videli tú druhú ako cieľ svojej rozpínavosti.

„Aby si teda komunizmus zaistil vlastnú budúcnosť, musel byť vyvezený do sveta priemyselnej Európy – do Nemecka... Dávno pred vznikom tretej ríše sa nemeckí štátnici a generáli opájali víziou rozsiahlych území Ruska a Ukrajiny ako miest zrelých na nemeckú expanziu a kolonizáciu.“

Hospodársky aj politicky bolo pre nich výhodné sa určitý čas vzájomne podporovať, aj keď v skutočnosti išlo o pomerne problematickú spoluprácu. Po uzavretí dohody Sovietsky zväz rovnako ako Nemecko anektovali viaceré územia a nasledovalo množstvo deportácií a zabíjania. Pripravovali si tak priestor na uskutočnenie ďalších plánov.


Moorhouse popisuje aj charaktery osobností účastníkov rokovaní. Ribbentrop bol „sebavedomý a arogantný človek“, „bojachtivý a nekompetentný“, neobľúbený dokonca medzi nacistami. Vjačeslav Molotov ako verný sluha režimu bol „absolútne a bezvýhradne oddaný Stalinovi“. Hrdý na svoju účasť vo vyvražďovaní odporcov to bol:

„človek naskrze presiaknutý krvou“.

Okrem nich sa na celej administratívnej mašinérii podieľali desiatky ďalších, vyššie alebo nižšie postavených úradníkov a viacerým z nich je v knihe tiež venovaný priestor.


Nemecká a sovietska propaganda vytvárala predstavu, že ich koordinované napadnutie Poľska v roku 1939 bola snaha o udržanie mieru v krajine, kde sa rozpadla vláda a zároveň obe mocnosti pociťovali potrebu chrániť svojich obyvateľov na tomto území. Takzvaná „pacifikácia“ Poľska si ale vyžiadala desiatky tisíc obetí, presuny obyvateľstva a teror. Ponuky Kremľa na „vzájomnú pomoc“ sú len predohrou pred konkrétnejšími hrozbami. Bolo to tak aj v Estónsku, kde sovieti obvinili vládu, že „nedokáže udržať poriadok vo svojej krajine“ a nasledovala okupácia územia. Viackrát v Moorhousovej knihe môžeme vidieť, že rétorika ruských elít sa v priebehu desaťročí závažne nemení. Využíva eufemizmy tam, kde ide o akt agresie. V tejto súvislosti je zaujímavé zastieranie reality rôznymi jazykovými a významovými zvratmi: bombardovanie Helsínk sovieti nazvali „zhadzovanie potravinovej pomoci“ a ako ironickú odpoveď v podobe zápalných vreckových bômb Fíni vymysleli „Molotovove koktaily“.


S rusko-nemeckým paktom sa musela vyrovnávať politická a vojenská elita rovnako ako verejnosť vo viacerých krajinách. Nedával im totiž zmysel. V kapitole Prekrucovanie Moorhouse predkladá prierez reakcií Talianska a Japonska, spojencov Nemecka, ktorí sa cítili podvedení. Neistí a zmätení ostali aj obyvatelia týchto krajín, pretože dlho predtým boli podrobovaní intenzívnej protisovietskej propagande. V Rusku a Nemecku navyše postupne zisťovali, že dodržanie paktu bude čoraz väčší problém. Neustále porušovanie vzájomných dohôd, nespokojnosť Berlína a Moskvy vyplývajúca z prílišných mocenských ambícií a čoraz väčšia rozpínavosť obidvoch agresorov nakoniec viedla k roztržkám a k Hitlerovmu plánu napadnúť Sovietsky zväz.


V knihe nájdeme tiež obrazovú prílohu s fotografiami dokumentujúcimi opisované udalosti. Diablovi spojenci takto celistvo podávajú obraz o veľmi dôležitej časti dejín, s ktorej dôsledkami sa obyvateľstvo dotknutých území vyrovnávalo ešte veľmi dlho a o aktuálnosti knihy nepochybuje nikto, kto sleduje súčasné aktivity Ruska voči jeho susedom.



Roger Moorhouse: Diablovi spojenci. Hitlerov pakt so Stalinom
Preklad: Igor Otčenáš
Premedia 2015
432 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Diablovi spojenci. Hitlerov pakt so Stalinom

Diablovi spojenci. Hitlerov pakt so Stalinom

Roger Moorhouse

vaja najbrutálnejší diktátori v histórii aktívne spolupracovali takmer dva roky. Nacisticko-sovietsky pakt ohromil celý svet. Na jeho základe došlo k invázii do Poľska a po jeho páde k vypuknutiu druhej svetovej vojny, ktorá sa premenila na zásadný a rozhodujúci civilizačný boj. Táto kapitola histórie druhej svetovej vojny až príliš často unikala pozornosti. Kniha Rogera Moorhousea Diablovi spojenci prináša po prvý raz komplexný obraz o vzniku a dôsledkoch paktu medzi Hitlerom a Stalinom, počnúc motiváciou jeho vzniku až po jeho dramatický koniec v roku 1941, keď Nemecko vyhlásilo vojnu svojmu bývalému spojencovi. Za necelé dva roky trvania paktu svoju ríšu nerozšírilo iba nacistické Nemecko, ale aj Sovietsky zväz, ktorý ovládol časť Poľska, Rumunska a Fínska a pobaltské štáty, teda všetky krajiny na svojej západnej hranici. Oba režimy si vymieňali technológie a suroviny a presviedčali domácich aj zahraničných kritikov o výhodnosti tohto spojenectva. Kniha, ktorá pracuje so svedeckými výpoveďami priamych účastníkov, nie je iba obrazom búrlivého a horúčkovitého politického úsilia, ukotveného v podloží neuveriteľnej spolupráce dvoch totalitných režimov, ale aj obžalobou diabolského spojenectva medzi Hitlerom a Stalinom, ktoré pripravilo milióny Východoeurópanov o život. Roger Moorhouse (1968) je britský historik. S historikom Normanom Daviesom spolupracoval na viacerých jeho publikáciách, vrcholom čoho bolo spoločné dielo Mikrokozmos o pohnutej histórii sliezskeho hlavného mesta Vroclav. Jeho prvou sólo knihou boli mimoriadne úspešné Atentáty na Hitlera, nasledovali sociálne dejiny nemeckého hlavného mesta počas druhej svetovej vojny Berlín vo vojne. Jeho najnovšou knihou sú Diablovi spojenci o nacisticko-sovietskom pakte. Žije v Buckinghamshire.

Kúpiť za 23,66 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.