Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Dve podivuhodné a kvalitné knihy o kresťanstve

Začiatkom tohto roku vyšli dva knižné tituly, ktoré by nemali ujsť pozornosti náročnejších čitateľov. Žijeme v dobe náboženského analfabetizmu, keď i základné pojmy náboženstva, ktoré vytvorilo dnešný étos, sú úplne zle chápané, dezinterpretované či ignorované. Kresťanstvo, či sme veriaci, alebo neveriaci, sa nás bytostne dotýka. Máločo totiž históriu a realitu Európy ovplyvnilo a stále ešte ovplyvňuje viac než fakt, že práve toto náboženstvo je jedným z hlavných pilierov, na ktorých bola postavená.

Jan Sokol, Josef Beránek: Odvaha ke svobodě (Vyšehrad, 2021)

Prvým z titulov je rozhovor Josefa Beránka s jedným z najuznávanejších filozofov a pedagógov Česka – Janom Sokolom. Jan Sokol nás len nedávno opustil, tento text tak bude krátkym pripomenutím tohto nepochybne výnimočného muža Česka. Kniha Odvaha ke svobodě je knižným rozhovorom, posledným, ktorý dal za svojho bohatého života Jan Sokol. V šestnástich kapitolách rozoberajú celý Sokolov život, jeho bohaté dielo, vzťah k undergroundu, Charte 77, priateľský vzťah k Patočkovi... Celá jedna kapitola je venovaná Sokolovej láske, a to biblistike, keďže sám sa podieľal na preklade ekumenického vydania Biblie do českého jazyka. Do šírky a hĺbky rozoberá ľudské práva, európsku spoločnosť, politiku a nezaprie v sebe v prvom rade Európana, ktorým rozhodne bol vďaka množstvu jazykov, ktoré ovládal. Sokol opäť raz, a tentoraz naposledy, odhalil svoje ohromné znalosti z filozofie či teológie. Je obrovská škoda, že mu chýbalo pár hlasov v prezidentských voľbách – jeho víťazstvom by česká politická a spoločenská scéna bola zrejme omnoho kultivovanejšia a menej polarizovaná. Neviem, či Beránek alebo Sokol tušili, že táto kniha bude Sokolova derniéra. Viackrát mi to počas čítania knihy napadlo, niektoré pasáže sú také skvelé, že minimálne jeden z nich už možno niečo predvídal. Bonusom tohto krásneho a impozantného rozhovoru je záver knihy, kde Jan Sokol v miniesejach krátko a stručne zhrňuje hlavné myšlienky svojich kníh.

Eva Maria Schnurr (ed.): Kresťanstvo (N Press, 2021)

Druhý titul pochádza z dielne vydavateľstva Denníka N. Je to prierez kresťanstvom či pohľad naň, jeho históriu a dosah na spoločnosť ako takú počas dvetisícročných dejín. Známi historici, sociológovia a teológovia vyberajú rôzne pre nich dôležité dejinné body, uzly či príbehy a na nich sa snažia ukázať, prečo napriek mnohým zlyhaniam a slepým uličkám, napriek obrovským chybným rozhodnutiam, nezmysleným vojnám a krviprelievaniu sa kresťanstvo rozšírilo do celého sveta a vo viacerých jeho častiach zažíva nebývalú vitalitu. Skutočne veľkým pozitívom je rôznorodosť autorov, v niečom si i protirečiacich, celá publikácia je tak oveľa plastickejšia, a áno, i zaujímavejšia. Nie je to homogénny pohľad a to je azda najväčšou devízou tejto knihy. Publikácia nemá ambíciu byť „uceleným bedekrom“ histórie kresťanstva ani náročným teologickým či filozofickým traktátom, skôr sa snaží byť vstupnou bránou k pochopeniu kresťanstva a jeho často pre vonkajšieho pozorovateľa nepochopiteľných a neuchopiteľných súvislostí, príčin, dôsledkov a, samozrejme, i tajomstva. Po prečítaní tejto knihy sa objaví oveľa viac brán a ciest, kadiaľ sa môže čitateľ vydať. Či už je to tajomná cesta kresťanskej mystiky, alebo v mnohom prekvapujúca a nanovo odhaľujúca cesta dejín, či nemálo náročná cesta kresťanského myslenia a filozofie. Ak by sa i nevydal žiadnou cestou, kniha splnila svoj cieľ, pretože čitateľa už v tejto oblasti nemožno nazvať analfabetom či ignorantom.

Zobraziť diskusiu (0)

Odvaha ke svobodě

Odvaha ke svobodě

Sokol Jan, Beránek Josef

Knižní rozhovor v šestnácti kapitolách sleduje životní osudy Jana Sokola, jeho reflexe společenského dění a myšlenkové zrání. Dotýká se studia biblistiky, Nietzscheho díla, setkání s Janem Patočkou i v českém prostředí méně známých personalistů.

Kúpiť za 12,59 €

Kresťanstvo

Kresťanstvo

Schnurr Eva-Maria (zost.)

Stručné dejiny najväčšieho svetového náboženstva aj pre neveriacich. Kresťanstvo vzniklo ako židovská sekta a uprostred sveta antických bohov nezadržateľne rástlo: pôvodne na štátny kult starého Ríma, neskôr na najrozšírenejšiu konfesiu na svete.

Kúpiť za 13,41 €

Podobný obsah

Zlatá horúčka

Zlatá horúčka

Tomáš Forró

Pemóni žijú v džungli na okraji savany vo Venezuele pri hraniciach s Brazíliou. Sú to šťúpli indiáni, kým Tomáš Forró je dvojmetrový beloch zo Slovenska.

Nám sa to stať nemôže

Nám sa to stať nemôže

Veronika Prušová, Samuel Marec

Existuje istá pravidelnosť, alebo prinajmenšom pred pandémiou koronavírusu existovala a po nej sa nepochybne vráti. Rutinu a rytmus nakoniec ani pandémia narušiť nedokáže.

Úžasný svet depresie

Recenzie

Úžasný svet depresie

John Moe je americký spisovateľ a rozhlasový moderátor s vlastnou podcastovou šou s názvom Úžasný svet depresie. Cieľom podcastu je rozprávať sa so známymi ľuďmi, ktorí trpia depresiou, o tom, ako sa u nich depresia prejavuje, ako ich ovplyvňuje a ako sa s ňou vyrovnávajú. Aby to bolo dokonalo autentické, John Moe ňou tiež roky trpí a aj touto formou sa snaží búrať tabu okolo témy duševných porúch. Po čase sa rozhodol napísať a vydať rovnomennú knihu, ktorá sa rovnako ako podcast zaoberá depresiou a jeho životnými skúsenosťami s touto chorobou. Okrem novinárskej činnosti sa venuje aj písaniu divadelných hier.