Grécke mýty pre deti
Ľudská imaginácia od vekov nepozná obmedzenia a azda najväčšími odborníkmi na oblasť predstavivosti sú deti. V knihe Grécke mýty pre deti plnej vtipných ilustrácií sa (nielen) deti stretnú s neuveriteľnými príbehmi, ktoré už tisícročia dotvárajú európsku kultúru.
Priblížiť grécku mytológiu deťom sa rozhodol poľský spisovateľ Grzegorz Kasdepke a výborne ju ilustruje Ewa Poklewska-Koziełło. Základom ich spolupráce je humor a odľahčenie niekedy naozaj dramatických príhod. Mýty sprostredkúvajú hlbší význam týkajúci sa morálky. V príbehoch sa často stretávame so zlým správaním a trestom zaňho. Posolstvo je jednoznačné a dôležité: zlý skutok je zlý svojou povahou, bez ohľadu na to, kto a kedy ho spácha. Preto na svoje zlé skutky doplácajú aj bohovia.
Výrazná podobnosť gréckych bohov s ľuďmi sa premieta aj do ich vlastností. Sú žiarliví; veľa sa hnevajú jeden na druhého aj na ľudí; vedia sa radovať, odpúšťať, urovnávať spory. Bohovia v antike nežili odtrhnutí od sveta - chodili medzi ľudí, zapájali sa do súťaží, klamali, podvádzali, ale aj prinášali dobro a konali v prospech ľudí aj napriek vôli ostatných bohov na Olympe. Všetky situácie sú v knihe opísané živým jazykom, prístupným a ľahko zrozumiteľným. Navyše sú to okolnosti, ktoré sú známe deťom odvždy: milé, aj keď občas prísne mamy; zaneprázdnení, ale nápomocní otcovia; šantivosť a kadejaké ťažkosti života.
Z gréckych bájí vyplýva aj ďalší záver: život prináša aj strádanie, smútok zo straty blízkych, nakoniec nevyhnutnú smrť. Azda najlepšie vystihuje túto odvrátenú stranu príbeh o Orfeovi a Eurydike. Kasdepke k smutným príbehom pristupuje s nádejou na tušený dobrý koniec – o ňom si už ale čitatelia musia vytvoriť vlastnú predstavu. Na správaní bohov, ľudí a ich vzájomných vzťahov dokážu deti vidieť, že strašnejšie ako netvory vedia byť emócie, napríklad strach, hnev a závisť. Zvíťaziť v boji so sebou samým znamená stať sa skutočným hrdinom. A hrdinstvo patrí medzi základné prvky gréckych mýtov.
Z viacerých bájí sa malí čitatelia dozvedia pôvod symbolov, s ktorými sa bežne stretávame aj dnes, napríklad v jednom z textov sa skrýva odpoveď na otázku, „prečo takmer na všetkých lekárňach môžeme uvidieť hada, ktorý sa ovíja okolo kalicha“. Nielen detskí čitatelia sa v knihe zoznámia s bájami o pôvode sveta a bohov, prečítajú si, ako sa Zeus stal vládcom Olympu, stretnú veľkých hrdinov antického sveta: Prométea, Daidala, Tézea, lekára Asklepia a ďalších. Svoje miesto si nájdu aj príšery a desivé bytosti: Medúza, chiméra, Minotaurus, Kerberos a iné mýtické stvorenia.
Pútavosť, žartovný jazyk, nenápadné odkazy na súčasnosť, zrozumiteľnosť, vynikajúce ilustrácie – to všetko deti určite ocenia. Kniha je určená pre deti od 9 rokov a ak sa stane trvalou súčasťou ich knižnice, dokáže obohatiť ich predstavivosť a vnútorný svet tak, ako to grécke mýty dokážu už tisícročia.
Grzegorz Kasdepke: Grécke mýty pre deti
Preklad: Jozef Marušiak
Buvik 2015
207 strán