Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Jelenia hlava

V žánri historickej detektívky sme zvyknutí na kombináciu podrobných historických reálií s mierne excentrickými vyšetrovateľmi a primeranou porciou akcie. V prípade Jelenej hlavy od autora Filipa Horníka sa objavil román s odlišným prístupom. Zápletku buduje na hlbšom prieniku do vnútorného sveta postáv, všíma si postavenie vylúčených ľudí v uzavretej komunite a celková nálada je skôr melancholická ako napínavá.

Je nepochybné, že aj na Slovensku sa v minulosti páchali vraždy a k odhaleniu vinníkov nemuselo v niektorých prípadoch vôbec dôjsť. Aspoň v literatúre je však možné vytvoriť postavu, ktorá dokáže ťažký zločin vyšetriť, objasniť a páchateľa potrestať. A história ponúka veľa období, ktoré sú čitateľsky atraktívne. V prípade románu Jelenia hlava umiestnil Filip Horník dej do vinárskej obce Trpká Hruška, v ktorej blízkosti sa nachádza kopec nesúci názov z názvu knihy. Autor skombinoval dve reálne pomenovania vrchov v Karpatoch: Jelení vrch a Konská hlava. Umiestnenie deja do Karpát je príjemné osvieženie, pretože umožňuje použiť reálie súvisiace s pestovaním viniča a tradíciou vinárstva v tejto oblasti.

Do obce mimo centra pozornosti veľkého sveta prichádza mních, ktorého úlohou je spisovať mapy a vytvárať záznamy o krajine. Pisár sa ocitne v málopočetnej komunite, v ktorej majú ľudia pomerne jasne vymedzené roly, aj keď sa niektorí s nimi nestotožňujú a žijú preto na okraji. To však patrí k životu v malých spoločenstvách. Problém sa objaví s faktom, že každý rok sa v obci nájde telo mladej ženy a všetko nasvedčuje tomu, že ide o rituálnu vraždu. Mysteriózna okolnosť je aj tajuplný nápis nájdený na kostole. Pisár je požiadaný o pomoc pri objasnení týchto zvláštnych zločinov. Každý, s kým príde do kontaktu, ostáva zaskočený rozumovými schopnosťami mnícha. A to až do takej miery, že on sám sa stáva nežiaducou osobou.

Hoci je Jelenia hlava historickou detektívkou, takmer vôbec sa v nej nevyskytujú akčné scény, čitateľstvo je nasmerované skôr do vnútorného sveta postáv. Vonkajšie konflikty nemusia byť také závažné ako tie vnútorné, zápasy vo svedomí a odhaľovanie pravdy dokážu človeka zmeniť oveľa viac ako spor s okolím. Pisár má bohatý myšlienkový život a súčasťou viacerých kapitol sú jeho úvahy o vlastnej práci, pridelenom poslaní, o zmysle života. Dej plynie pozvoľna a atmosféra zimy umocňuje melancholickú náladu. Témou je tiež určitá surovosť každodennej tvrdej práce, ktorá môže byť aj zbytočná, ak nad úsilím človeka vyhrajú sily prírody. Napriek tomu však ide o detektívku a v pravý čas sa tento fakt prejaví.

Zásadnou súčasťou knihy sú ilustrácie nakreslené samotným Filipom Horníkom, ilustrátorom a grafickým dizajnérom. Bohatstvo ilustrácií prekvapuje, pretože nimi sa začína každá kapitola. Zdá sa, že naznačujú niečo z deja, ale skutočný význam získavajú s odstupom – dá sa len odporučiť, aby sa po prečítaní kapitoly čitateľ vrátil a ilustráciu si znovu pozorne prezrel. Vidí ju potom akoby nanovo, objaví sa v nej súvislosť s prečítaným textom. Autor takto dômyselne skombinoval obraz a text a z grafickej úpravy knihy vytvoril veľmi pekný artefakt. Štýl písania bude určite skôr vyhovovať tým, ktorí uprednostňujú introspekciu pred akciou, vnútorné prežívanie človeka pred divokosťou veľkého sveta.



Filip Horník: Jelenia hlava
Artis Omnis, 2024
180 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Jelenia hlava

Jelenia hlava

Horník Filip

Jelenia hlava je názov kopca, pod ktorým sa nachádza vinárska osada. Autora Filipa Horníka (grafický dizajnér a ilustrátor) k napísaniu debutu inšpirovali ospalé vinárske Smolenice. Pokoj a harmónia kraja však len zakrýva desivé tajomstvá, ktorým sa snaží prísť na koreň mních – pisár v kráľovských službách.

Kúpiť za 17,01 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.