Kartografova dcéra
Do akej miery boli v minulosti mapy dôležité pre vladárov? V historickom románe Kartografova dcéra sa ukazuje, že išlo o mimoriadne vplyvné artefakty, a minimálne v tomto prípade bola tvorkyňa jednej z najdetailnejších máp vystavená nebezpečenstvu straty života: svojho aj rodinných príslušníkov. Clare Marchantová prostredníctvom svojich hrdiniek prepája storočia a nachádza spojenia, ktoré sa zdali byť už dávno stratené v plynutí času.
Silnou stránkou niektorých historických románov je ich prepojenie so súčasnosťou a je tomu tak aj v románe Kartografova dcéra od spisovateľky Clare Marchantovej. Kniha opisuje dva príbehy žien, v centre ktorých je osobná sila, strata, láska a odhodlanie.
Román sa odohráva v dvoch časových líniách s dvomi hlavnými ženskými postavami: v súčasnosti prostredníctvom Robyn a jej investigatívnej práce pri odhaľovaní pôvodu mapy, ktorú našla v otcovom antikvariáte; minulosti zas cez život Freidy v 16. storočí, tvorkyne mapy.
Obidve ženy vynikajú vo svojej práci, musia sa však vyrovnávať aj s traumami spôsobenými veľkými životnými stratami. Robyn príde o svojho manžela a nedokáže začať nový život ani roky po jeho zmiznutí vo vlnách mora, Freida ako dieťa zažije veľmi kruté udalosti, vyučí sa v umení kartografie a odíde z Holandska do Anglicka. Po dlhšom období pokoja v Londýne ju pozvú na kráľovský dvor, kde dostane od Alžbety I. za úlohu vytvoriť mimoriadne detailnú mapu určenú ako dar pre Francisa Drakea. To sa však nepáči španielskemu veľvyslancovi a obdobie bezpečia sa pre Freidu skončí.
Autorka v tejto súvislosti venuje pozornosť aj spoločenským a politickým súvislostiam 16. storočia, najmä napätiu medzi Anglickom a Španielskom. V čase, keď sa odohráva Freidin príbeh, bola Európa zmietaná náboženskými rozpormi a mocenskými hrami. Anglicko sa pod vedením Alžbety I. dostávalo do ostrého konfliktu s katolíckym Španielskom, spor vyvrcholil v roku 1588 útokom španielskej armády. Clare Marchantová túto geopolitickú hrozbu v románe neobchádza – práve naopak, jej prítomnosť je hmatateľná v napätí, ktoré obklopuje kráľovský dvor a sprisahancov zahrnutých do určitých udalostí.
Osobitný priestor si v románe zasluhuje aj téma kartografie, a to prostredníctvom Freidinej práce. V 16. storočí zažívalo mapovanie rozmach, ktorý bol priamo spojený s rozvojom námorných mocností. Anglicko, Portugalsko a Španielsko súťažili o nové trasy, kolónie a obchodné príležitosti. Mapa nebola len obrazom sveta – bola strategickým nástrojom, ktorým sa dalo manipulovať s mocou. Marchantová túto skutočnosť prenáša do príbehu citlivo, no jasne: ukazuje, že kresliť mapu znamenalo nielen poznať svet, ale aj ovládať ho. Jednou z vedľajších postáv je totiž aj Francis Drake, charizmatický moreplavec, korzár obdivovaný Angličanmi a nenávidený Španielmi vzhľadom na to, že viedol niektoré útoky smerujúce nielen proti nim, ale aj proti ich dŕžavám v Južnej Amerike.
Kartografova dcéra sa veľmi dobre číta, čo je spôsobené postupným vťahovaním čitateľstva do pavučiny udalostí, v ktorých sa spája história, silné a odhodlané postavy, napätie vyplývajúce z neustále prítomného nábožensko-politického konfliktu v 16. storočí a takmer detektívna práca hrdinky v našej dobe. Nadovšetko však ide o román venujúci sa zanieteniu žien pre ich prácu, vzťahy s rodinou a porozumeniu významu vlastných skutkov vo vzťahu k najbližšiemu okoliu, ale aj k udalostiam presahujúcim rámec bežného života.
Clare Marchantová: Kartografova dcéra
Preklad: Zuzana Gáliková
Tatran, 2025