Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Keď pradedo lyžoval do Fínska

Stručná exkurzia (nielen) do európskych dejín prvej polovice dvadsiateho storočia, subjektívne precedená cez filter akejsi rodinnej kroniky. Hádam aj takýmto tvrdením by sa dala vystihnúť pointa krátkeho románového debutu s názvom Keď pradedo lyžoval do Fínska. Jeho autorom je Daniel Katz, populárny fínsky humorista. Preto je správne, že slovenský preklad od Zuzany Drábekovej už dávnejšie stihol tento skvelý titul ukotviť v elitnej spoločnosti usídlenej v známej edícii MM Vydavateľstva Slovart.

Mikropríbehovým letom svetom
Hoci aj ide o rozsahom útlejší text, povedzme, že nedostatkom skutočne pestrých postavičiek vôbec netrpí. Práve naopak, jasne rezonuje rôznorodou spleťou rozprávačských hlasov. Každý z jednotlivých zúčastnených si svoj vymedzený priestor využije na predstavenie vlastného príbehu v súlade s individuálnym nazeraním na tie-ktoré dobové udalosti. Zjednocujúcim prvkom je potom práve prítomnosť autorovho univerzálneho pohľadu tvoriaceho akýsi zastrešujúci rámec. Takýmto spôsobom teda preskackáme cez mnohé vážne historické deje ponímajúce napríklad dohasínajúci cárizmus, príchod Veľkej vojny, nástup boľševikov, hrôzy nacizmu či zrod studenej vojny.

S humorom do historickej nepohody
Daniel Katz prostredníctvom osudov obyčajných ľudí britko prekresľuje veľké dejiny, ktoré nejakým spôsobom zasahujú do ich každodenných životov. Zároveň však môžeme postrehnúť, že to dosť dobre funguje i naopak. To vtedy – aspoň teda v Katzovom rozprávaní, keď i nepatrný element dokáže svojím nenápadným pričinením vyvolať nečakanú reťazovú reakciu s ďalekosiahlymi následkami.

Vzniká z toho množstvo smutnosmiešnych situácií, v ktorých autor s chuťou vyťahuje literárnu výzbroj presne podľa svojho gusta: absurdné zápletky, pichľavú iróniu, svižne odsýpajúce komické dialógy, trpký alebo aj veľmi čierny humor.

Iste sa budeme mať kedy dosýta od srdca zasmiať, ale v konečnom súčte nás neobíde ani chvíľa vážneho zamyslenia. Daniel Katz nám totiž v typicky strohej forme s krivým úsmevom v tvári presvedčivo ukáže, ako bolestivo sa s ľuďmi vedia zahrať veľké dejiny. Vydarená debutová jednohubka.


Daniel Katz: Keď pradedo lyžoval do Fínska

Slovart, 2022, (edícia MM)

Preklad: Zuzana Drábeková

176 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Keď pradedo lyžoval do Fínska

Keď pradedo lyžoval do Fínska

Katz Daniel

Debutový román fínskeho židovského spisovateľa Daniela Katza opisuje osudy troch generácií jeho rodiny. Pestré rozprávanie plné neuveriteľných príbehov sa odohráva v Rusku, odkiaľ rozprávačovho dedka na začiatku storočia odvlečú kozáci do vojenskej školy, v Helsinkách, na frontoch, či skôr v zákopoch a lazaretoch, prvej a druhej svetovej vojny.

Kúpiť za 12,56 €

Podobný obsah

Morové noci

Recenzie

Morové noci

Orhan Pamuk poskytol svojim čitateľom, zdá sa, metaforickú reakciu na globálnu pandémiu koronavírusu Morové noci (orig. Veba Geceleri, 2021). Román je tým, čím bol Camusov Mor (1947), Čapkova Bílá nemoc (1948) – teda umeleckým a ľudským vyrovnaním sa so sociálnym a morálnym dopadom ničivej a smrteľnej katastrofy. Viem, že katastrofa znie fatalisticky, ale choroba zase príliš neutrálne. Vo všetkých prípadoch bol tou skutočnou tragédiou politický prístup k faktu, že je tu neviditeľný, no žiaľ aj efektívny nepriateľ. V Morových nociach (Slovart, 2024) sa s ním stretneme v úvode dvadsiateho storočia na fiktívnom ostrove Mingéria, ale pocit z tejto údajne stredomorskej destinácie je geograficky aj mentálne prenosný.

Příšerná hostina

Recenzie

Příšerná hostina

Čo všetko môžeme považovať za text hodný nášho drahocenného strachu? Kniha Příšerná hostina (Slovart, 2023) je milým a trefným testom našich limitov. Myslel som si, že limity strachu sú v súčasnosti všestranne prekonané. Potom som sa zamyslel, čoho sa najviac bojím. Ticha v kine pred nejakými revúcimi reproduktormi. Asi by ma mnohí autori z tejto antológie vysmiali. Ha! Ale niektorých by som zase vysmial ja.

Ako som vďaka Koralíne znovuobjavil strach z osamotenia v neznámom prostredí

Recenzie

Ako som vďaka Koralíne znovuobjavil strach z osamotenia v neznámom prostredí

Koralína od Neila Gaimana otvára dvere do zvláštneho a znepokojivého sveta, kde sa lákavá alternatíva každodenného života postupne mení na desivú pascu. Nie je to zrejmé okamžite. Príbeh o dievčati, ktoré čelí temnej verzii svojho vlastného domova, ukazuje, že nie všetko, čo vyzerá ako lepší svet, je skutočne bezpečné – a že niekedy sa musíme konfrontovať s vlastným strachom, aby sme si vážili to, čo máme.